• 19 / بهمن 1402 / 9:45
  • شناسه خبر : 133745

عکس یادگاری مردان قدیمی شیرازی جلو عکاسخانه فردوسى/چیزی یادتون میاد؟

عکاسخانه فردوسى از آثار تاریخى مربوط به خاندان چهره نگار، نخستین عکاسان شیرازى است که به وسیله میرزافتح الله خان چهره نگار بنا شده است.

شیراز قدیم: میرزاحسن عکاسباشى، بزرگ خاندان چهره نگار، بنیانگذار هنر عکاسى در فارس و جنوب ایران، در سال ۱۲۳۰ هجرى شمسى دیده به جهان گشود و از همان دوران کودکى به تحصیل علم و دانش از پدر و استادان آن زمان پرداخت

وى براى کسب علوم بیشتر به بحرین و هندوستان رفته و در زمینه فراگیرى علوم دینى، شعر، ادب، خطاطى و عکاسى در زمان خود به حد کمال رسید.

کسی این مردان شیرازی توی عکس را میشناسه؟ پایین همین مطلب برای ما بنویسید/عکس مربوط به دهه شصت است

میرزاحسن عکاسباشى نیمى از دوران اقامت ۲۰ ساله خود در بمبئى را به هنر عکاسى پرداخت و با گنجینه زیبایى از عکس هاى بناهاى تاریخى و مناظر کشور هندوستان به همراه برادر خود که او نیز مدتى در این کشور نزد استادان و هنرمندان عکاس، آموزش دیده بود راهى ایران شد و نخستین عکاسخانه ها را در بوشهر، کازرون و شیراز تأسیس کرد.

میرزاحسن تا پایان عمر در شیراز به هنر عکاسى پرداخت و در سال ۱۳۳۶ هجرى شمسى دیده از جهان فروبست

میرزافتح الله خان، میرزاحبیب الله خان، بهرام، بانو عزیزه جهان، حسن و منوچهر از دیگر اعضاى هنرمند عکاس خاندان چهره نگار شیرازى هستند که هر یک در زمان خویش، آثار ارزشمندى را به گنجینه هنرى این خانواده افزودند.

عکاسخانه فردوسى در شیراز، میدان شهردارى، خیابان ناصرخسرو، نبش خیابان ۲۲ بهمن واقع شده و هم اکنون نماى آجرى بیرونى این بناى تاریخى تقریباً سالم و پابرجاست.

عکس دیدنی مردم در فلکه شهرداری شیراز سال ۱۳۴۸

مطالب مرتبط

بازیگر زن شیرازی «شبکه جم» را ول و به ایران بازگشت

جزئیات سفر مرگبار ۲۰ شهروند شیرازی و کُردستانی به ایتالیا

چهارراه زند نبش خیابان سعدی ، شیراز سال ۱۳۰۷ +عکس

نظرات