• 16 / دی 1401 / 17:39
  • شناسه خبر : 101266

عیب یابی و تشخیص خرابی خودرو با بو کردن

عیب یابی خودرو با بو کردن یکی از ترفندهایی است که باید حتما بلد باشیم. بوی اتومبیل که منشا مشخصی ندارد اغلب به معنی دردسر است و هرگز نباید از آن چشم پوشی کرد.

آموزش مکانیک خودرو: خیلی اوقات ، این بوی عجیب از موتور می آید. برخی  موارد می توانید به تنهایی عیب یابی کنید اما مواردی وجود دارد که نیاز به بررسی فوری یک متخصص دارید. در اینجا لیستی از بوهای رایج خودرو که از موتور می آید با راهنمایی در مورد اقداماتی که برای رفع مشکل باید انجام دهید به شما ارائه شده است.

بوی تخم مرغ گندیده/ بویی مانند گوگرد

اگر ماشین شما بویی همانند تخم مرغ گندیده میدهد ، احتمال عدم تعادل در نسبت سوخت و هوا در موتور وجود دارد. وقتی خودرو دچار مشکل تزریق سوخت ست ، سوخت سوخته نشده شده می تواند مبدل کاتالیزوری را درگیر کند و اگزوز مسدود شود تا ماشین شما کار نکند.

اقدامات لازم: این مسئله به تنهایی قابل حل نیست. هنگامی که این اتفاق می افتد ، باید بلافاصله یک مکانیک ماشین را بررسی کند. اگر بتوانید موضوع را زود تشخیص دهید ، ممکن است بتوانید مبدل کاتالیزور را نجات دهید.

بوی کپک

A / C با بیرون کشیدن رطوبت از هوا کار می کند. آبی که بیرون کشیده می شود داخل جعبه ای در پشت داشبورد قرار می گیرد که دارای زهکش است. بعضی اوقات ، کاغذها یا برگها می توانند داخل آن جعبه شده و کانال را مسدود کنند. وقتی این اتفاق می افتد ، آب راکد می شود و کپک می زند.

اقدامات لازم: اگر ماشین شما بوی کپک یا کپک زدگی می دهد ، فوراً از آن خارج شوید. برای جلوگیری از جمع شدن رطوبت ، حتی اگر نیازی به خنک شدن ندارید حتماً ماهانه سیستم تهویه هوا را برای چند دقیقه روشن کنید. انجام این کار همچنین به روغن کاری مهر و موم روغن و یاتاقان در کمپرسور کمک می کند که باعث ماندگاری بیشتر آن می شود.

اما اگر بعد از برطرف شدن سیستم تهویه هوا ، ماشین هنوز بوی کپک زدگی دارد ، مشکل می تواند ناشی از مسئله دیگری باشد. یکی از دلایل عمده آن موکت مرطوب است. کف می تواند در اثر بارندگی یا هر دلیل دیگه ای مرطوب شده باشه . یکی از راه های رفع این مشکل این است که کف خودرو  را با بخار تمیز کنید.

بوی رایحه شیرین و میوه ای

بوی شربت افرا که از موتور شما می آید به احتمال زیاد به این دلیل است که یک خنک کننده از سیستم خنک کننده خارج شده است. این نشان می دهد که شما نشتی دارید که می تواند منجر به یک مشکل بزرگتر مانند گرم شدن بیش از حد اتومبیل شما شود.

اقدامات لازم: شما باید بررسی کنید که آیا کولر شما ترک خورده یا خیر. ترک ممکن است کوچک باشد اما می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته و هزینه های ترمیم را به همراه داشته باشد. شما باید خودرو خود را به نزدیکترین مرکز تعمیرات ببرید زیرا رانندگی با خودرویی که  نشت مایع خنک کننده دارد می تواند به موتور آسیب برساند.

بوی روغن سوخته

اگر ماشین شما بوی روغن سوزی می دهد ، پس احتمالاً نشت روغن دارید. این شرایط خطرناک است. در صورت برخورد به اگزوز می تواند باعث آتش سوزی شود. اگر مدتی بعد از تعویض روغن شروع به بو دادن کرد ، ممکن است یک پلاگین تخلیه شل شده یا یک فیلتر متصل نامناسب دلیل نشت باشد. همچنین ممکن است درپوش روغن به درستی یا به اندازه کافی محکم پیچ نشده باشد. همچنین ، نشت روغن از یک مهر و موم یا واشر بد می تواند منجر به مواردی مانند چکیدن روغن روی مهر و موم میل لنگ یا تسمه تایم شود. این موارد قابل چشم پوشی نیستند زیرا می توانند به موتور شما آسیب جدی برسانند.

دوره اقدام: وقتی این اتفاق می افتد ، باید موتور را متوقف کنید زیر آن را چک کنید. قطره روغن را بررسی کنید. ممکن است روغن شما تمام شده یا موتور بیش از حد گرم شده باشد. اگر این دو مورد نیست ، در اطراف موتور نشت روغن روی منیفولد اگزوز یا بلوک موتور را بررسی کنید. اگر اینگونه نبود ، روغن گیربکس خود را بررسی کنید. کمبود روغن گیربکسباعث میشود چرخ دنده ها به اندازه کافی روغن کاری نشوند در نتیجه بسیار داغ می شوند. در صورت نشت روغن به رانندگی ادامه ندهید زیرا ممکن است مشکلات بزرگتری ایجاد کند. در صورت نشت روغن ، باید فوراً آن را برطرف کنید.

علت بوی ناخوشایند بنزین

اگر زمانی که در خودرو یا در حال رانندگی هستید و متوجه پخش شدن بوی تند بنزین شدید؛ در اولین فرصت ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید. این بو، خبر از وجود یک ایراد فنی در موتور می‌دهد؛ ایراداتی همچون نشتی سوخت در سیستم تزریق و یا هر قطعه‌ای که با بنزین در ارتباط است. حتی در بعضی موارد، امکان آتش‌سوزی هم وجود دارد؛ پس عیب یابی خودرو با بو کردن را جدی بگیرید.

بوی فرش سوخته

هنگام پایین آمدن از یک تپه شیب دار ترمزکردن طولانی مدت باعث رایحه  فرش سوخته میشود که به دلیل آن است که لنت های ترمز یا روتورهای شما بیش از حد گرم شده. این شرایط می تواند منجر به سایش زودرس ترمز یا در موارد جدی تر ، خرابی ترمز شود. این بو همچنین می تواند نشانه نازک بودن لنت های ترمز شما باشد یا همچنین می تواند در اثر کشیدن یا چسباندن کولیس های ترمز ایجاد شود. اگر بوی آن از بین نرود و شما به گونه ای رانندگی نکرده اید که به ترمزها فشار وارد کند ، بهتر است فوراً ترمزهای خود را چک کنید. بخاطر داشته باشید که به محض تعویض لنت های ترمز ، طبیعی است که تا مدتی عطر و بوی بد بدهند.

علت بوی نامطبوع از کولر خودرو

اگر با روشن شدن کولر، متوجه انتشار بوی آزار دهنده‌ای از دریچه آن شدید؛ احتمال رشد نوعی قارچ در سیستم تبخیر و ایجاد رطوبت در محفظه کولر وجود دارد. جهت عیب یابی خودرو با بو کردن و برطرف‌کردن این مشکل، برای مدتی فن را روشن کنید تا رطوبت موجود در فضای آن خارج شده و سیستم کولر خشک شود. همچنین راه دیگر برای رفع آن استفاده از اسپری‌های مخصوص جهت همین کار است.

بوی دود و اگزوز

نشتی اگزوز که به داخل ماشین راه پیدا می کند می تواند به سرعت مقدار مونوکسیدکربن را به سطح خطرناک برساند.

اقدامات لازم: وقتی این اتفاق افتاد ، بلافاصله پنجره های خودرو را به پایین آورده و در اسرع وقت وسیله نقلیه خود را به یک مرکز تعمیرات ببرید.

 بوی جوراب از داخل کولر

اشکال و نقص در سیستم تهویه، یکی از مهم‌ترین ریشه‌های بوی بد داخل ماشین است. اگر با روشن کردن کولر یا فن بوی کپک‌زدگی یا جوراب حس می‌کنید، باید به فیلتر هوا یا خطوط تخلیه خودرو مشکوک شوید.

بهتر است زودتر نسبت به رفع این بو و تعمیر سیستم تهویه مطبوع اقدام کنید؛ چون این بود نشان از وجود باکتری در سیستم تهویه هوا دارد و در صورت بی‌توجهی ممکن است مشکلات تنفسی و آلرژیک ایجاد کند.

بوی لاستیک سوخته

این بو ممکن است به دلیل کشیده شدن شلنگ خنک کننده یا فرمان برقی روی تسمه باشد که شروع به ذوب شدن می کند. همچنین می تواند مشکل کلاچ باشد. هر زمان که دنده را عوض می کنید بوی لاستیک سوخته ایجاد می شود . برای جلوگیری از این اتفاق باید از کلاچ به درستی استفاده کنید.

اقدامات لازم: بگذارید ماشین شما ابتدا خنک شود. کاپوت را باز کنید و کمربندها و شلنگ های خود را بررسی کنید. قبل از ذوب شدن شیلنگ را نجات دهید. باید کمربند معیوب را تعویض کنید. اطمینان حاصل کنید که کمربند خود را هر ۶ ماه چک کنید. اگر بو از بین نرفت ، ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید. اگر مشکل از کلاچ است ، باید کلاچ فرسوده را تعویض کنید.

بوی پلاستیک سوخته

اتصال کوتاه در سیم کشی ممکن است باعث این بو باشد. وقتی عایق پلاستیکی سیم ها حیوانی که فرسوده شده باشد، سیم هایی که در معرض آن قرار گرفته اند می توانند به هم بپیچند و باعث اتصال کوتاه شوند. این می تواند منجر به آتش سوزی شود. گاهی بو می تواند فقط به دلیل کیسه پلاستیکی ایجاد شود که روی اگزوز قرار گرفته و در اثر گرما ذوب شده است.

اگر موارد ذکر شده در بالا دلیل این امر نباشد ، می تواند بخاری شما باشد. اگر بخاری شما شروع به بوییدن می کند که چیزی در حال سوختن است ، ممکن است تجمع گرد و غبار در سیستم وجود داشته باشد ، خصوصاً اگر مدت زیادی است که از بخاری خود استفاده نمی کنید.

اقدامات لازم: با خیال راحت به کنار جاده بروید. اگر مسئله از پلاستیک اگزوز است ، آن را نگیرید زیرا احتمالابسیار گرم است. اگر بو از بخاری می آید ، فیلترهای هوا را تمیز یا در صورت نیاز تعویض کنید. از محصولات ضد باکتری برای منافذ استفاده کنید. اما اگر نمی توانید بوی آن را تشخیص دهید یا بوی آن ادامه دارد ، پس از یک مکانیک بخواهید ماشینتان را برای تشخیص و تعمیر بررسی کند.

بوی گاز

بوی گاز داخل اتومبیل شما می تواند ناشی از نشت گاز در موتور یا نزدیک به اگزوز باشد (مانند خط سوخت). این در صورت تماس سوخت خام با قطعات چرخان موتور یا سیستم اگزوز داغ ، یکی از خطرناک ترین بوی ها است.

اقدامات لازم: با خیال راحت به کنار جاده بروید و موتور را فوراً خاموش کنید. ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید.

بوی کاغذ سوخته

استشمام بوی کاغذ حین رانندگی و مخصوصاً هنگام تعویض دنده‌ها، نشان از یک مشکل عمده دارد و آن‌هم چیزی جز سوختن کلاچ نیست. همان‌طور که می‌دانید صفحه کلاچ قطعه‌ای مصرفی است و در اثر استفاده مکرر و اصطکاک فرسوده خواهد شد. اگر بوی کاغذ سوخته حس می‌کنید، باید به فکر تعویض صفحه کلاچ خودرو باشید.

یکی دیگر از نشانه‌های فرسوده‌شدن صفحه کلاچ، استشمام بوی بد در خودرو هنگام حرکت در سربالایی است.

روش‌های رفع بو از کابین خودرو
برخی اوقات بوهای موجود در ماشین، دلیل فنی نداشته و ناشی از آلودگی است که به مرور زمان با حمل بار خاص یا خیس‌شدن صندلی‌ها به وجود می‌آید که گاهی تا حد زیادی می‌تواند برای راننده و سرنشینان آن آزاردهنده باشد. در این بخش به راهکارهایی در خصوص برطرف کردن این نوع بوها پرداخته می‌شود:

پاشیدن جوش شیرین روی صندلی‌ها و جارو کردن آن پس از چند دقیقه
قرار دادن ذغال چوب در داخل کابین خودرو برای چند روز
قرار دادن قهوه و وانیل در خودرو
استفاده از شامپو یا مواد شوینده در بخش‌های بسیار کثیف
شما با دانستن چند مورد بالا می‌توانید در نگهداری خودروی خویش عکس العمل بهتری داشته و در فاصله زمانی‌های مراجعه به تعمیرگاه تا حد بسیار زیادی از آن نگهداری کنید. البته مراجعه مرتب به تعمیرگاه در فاصله زمانی مشخص، قبل از سفر، شروع فصل گرما و سرما را فراموش نکنید و این را بدانید که مراجعه به مراکز معاینه فنی و دریافت برچسب آن، امری بسیار مهم است که از بروز بسیاری از مشکلاتی که در این متن به آن اشاره شده و همچنین ایرادهای دیگر فنی موتور جلوگیری می‌کند.

در کلام آخر توصیه می‌شود که در صورت به مشام رسیدن هر یک از این موارد، مشکل را جدی گرفته و به عیب یابی سیستم با بو کردن اعتماد کنید.

مطالب مرتبط

آدرس تعمیرکاری که با تقلب در شیراز میلیاردی به جیب می زد را بدهید

۱۶ دلیل بالا رفتن مصرف بنزین که مکانیک ها به کسی نمی گویند

در صورت خرابی خودرو چگونه از مجاز بودن امداد خودرو مطمئن شویم؟

نظرات