چاپ کد خبر: 115860
13 تیر 1402

فیلم غارت گنج بزرگ از مقبره شاهان انشان در بیضای فارس !

قطب نما

وبسایت صدای میراث در گزارشی نوشت: غارت یک مقبره بزرگ که احتمال می‌رود متعلق به یکی از شاهان سلسله‌های پیشا هخامنشی در منطقه باستانی انشان که امروز به‌نام شهرستان بیضا در استان فارس شناخته می‌شود، آثار مفرغین و زرین بسیاری را به بازار زیرزمینی اشیای تاریخی ایران تزریق کرده است. محموله زرین انشان آثار فراوانی از مفرغ، اشیای نقره‌ای و حدود ۲۴ تا ۲۸ کیلوگرم آثار زرین شامل، ظروف، مجسمه، زیورآلات و … را در خود جای داده و حالا این اشیا به دست قاچاقچیان اشیای تاریخی افتاده است.

ناظران بازار زیرزمینی در گفتگو با خبرگزاری میراث گفته‌اند: «در غفلت مسئولان میراث‌فرهنگی استان فارس حفاران غیرمجاز این مقبره را یافته‌اند و احتمالا به اندازه یک وانت نیسان اشیای تاریخی را از این مقبره به سرقت برده‌اند.» به‌گفته این افراد، اشیایی که باند قاچاق اشیای تاریخی در بازار زیرزمینی ایران قصد فروش آن‌ها را دارند بسته‌بندی شده و احتمال خارج کردن آن‌ها از کشور وجود دارد. همچنین به نظر می‌رسد این محموله بسیار ارزشمند اکنون در اختیار کسی است که وظیفه معرفی و فروش آن‌ها به خریداران آثار اشیای تاریخی در بازار زیرزمینی عتیقه را در اختیار دارد.

این محموله ارزشمندی که حفاران غیرمجاز آن‌ها را از مهمترین مقبره باستانی کشور در شهر بیضا استان فارس خارج کرده اند، ظرف ۱۰ سال گذشته از این مقبره غارت شده و احتمالا حفاران غیرمجاز توانسته‌اند با بهره‌گیری از دستگاه‌های جدید فلزیاب که تا عمق ۳ متری زمین را اسکن می‌کنند، این محموله را در مقبره باستانی انشان بیابند.

photo 2023 07 02 20 19 54 603x325 1

به‌گفته این افراد، تخمین زده می‌شود بیش از۶۰۰ قطعه اشیای مفرغی که اندازه برخی از آن‌ها نیم متراست و تنگ‌های زرین که دهانه‌شان ۳۰ تا ۴۰ سانتیمتر است و ظرف‌های بزرگ شبیه به گنجینه رامهرمز و جوبجی نیز در بین آن‌ها وجود دارد. یک مجسمه طلایی نیز دراین محموله وجود دارد که احتمالا متعلق به یک الهه باستانی است.

photo 2023 07 02 20 23 33 603x334 1

گفته می شود در محموله غارت شده از مقبره شاهانه انشان در بیضا فارس، علاوه بر ابزارهای جنگی و زیورآلات، تعداد زیادی پلاک‌های نقره، آثار سنگی مرمرین و ظروف سنگی و زرین نیز وجود داشته است. به‌گفته این افراد، سفال‌های اندکی نیز در این مقبره وجود داشته اما مهم‌ترین شی موجود در این محموله زیرزمینی ۴ تاج زرین است که یکی از آن‌ها تاج بزرگ و مابقی نیم‌تاج به‌همراه ۴ سنگ آهکی چهار گوش است. به‌گفته ناظران بازار زیرزمینی اشیای تاریخی، در این محموله همچنین یک لیوان زرین نیز وجود دارد که منقش به نقش حیوانات است و کنگره‌های موجود روی این اثر و پشت لیوان، همدوره اشیایی است که مرحوم عزت‌الله نگهبان در تپه مارلیک یافته و احتمال می‌رود متعلق به هزاره اول قبل از میلاد باشد.

به‌گفته ناظران و آگاهان از فعالیت‌ها در بازار زیرزمینی اشیای تاریخی، پس از انتشار خبر قاچاق اشیای تاریخی از فرودگاه امام خمینی در سایت صدای میراث و بازداشت قاچاقچیان اشیای تاریخی در این پرونده، خریداران اشیای تاریخی در بازار زیرزمینی کم شده و به‌رغم عرضه بالای آثار تاریخی در این بازار کسی حاضر به خرید اشیای تاریخی به دست آمده از حفاری های غیرمجاز نیست.


لازم به ذکر است تاکنون مراجع رسمی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در رابطه با این گزارش و صحت یا سقم آن واکنشی نشان نداده اند ، ضمنا این خبر و ویدئوی آن در کانال تلگرامی که خود را منتسب به “سایت مستقل خبری-تحلیلی میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ” www.sedayemiras.ir دانسته است نیز منتشر شده است.

« روباه پیردستگیر شد » مشهد، رشت، شیراز و… زنان او را شناسایی کنند +عکس

مُچ تعمیرگاهی که قطعات خودرو شیرازی ها را می دزدید گرفته شد

سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 ورود به کانال تلگرام 

 ورود به کانال واتساپ 

 ورود به کانال ایتا

 ورود به کانال سروش 

ورود به کانال روبیکا

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

حسن سه شنبه , ۲۱ آذر ۱۴۰۲ - ۱۱:۱۱

اگه اون قانونی که داشت تصویب میشدویه عده بیفکرنذاشتندتصویب بشه رومیزاتشتندکه تصویب واجرایی بشه ودولت اثارباستانی وگنجینه هایی که اشخاص پیدا میکنندرومعادل پولیش روبهشون میدادوبه نوعی این اثارروازشون میخرید مطمئن باشیدهیچ گنجینه واثارباستانی ازکشورقاچاقی خارج نمیشد ولی وقتی فردی گنجی روپیدامیکنه وبرای رفاه زندگیش به پول ودرامدنیازداره ومیدونه که اگردولت این اشیاء روازش بگیره نه تنها پولی بهش نمیده بلکه احتمال اینکه زندانی وحبس وبازجوییش کنندخیلی زیاده خب میره میفروشه به قاچاقچیها که اینجوری هم به پول خوبی برسه وهم زندانی وبازخواست نمیشه،چرا توکشورهای اروپایی هیچ قاچاق اثارباستانی صورت نمیگیره؛چون جست وجو وکشف اثارباستانی جرم نیست وخوددولت به قیمت خوب اون روازمردم میخره ومردم هم میدونندکه درازای گنج کشف شده دولت پول خوبی بهشون میده هیچ وقت نمیانداون روبه قاچاقچیها بفروشند چون هم پولش روازدولت میگیرندوهم تشویق میشندوهم اثارنیکان وگذشتگانشون روحفظ میکنند

ناشناس جمعه , ۲۶ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۷

همین که دارین دروغ میگین فارس کجایی برای شمال کشور پادشا هان هخامنشی ۳ ساله دارن میبرن تازه یک بارو گرفتین

Ashkemahtab دوشنبه , ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۷

صد در صد اصیل هست اگه با دقت فیلم رو نگاه کنید متوجه اصالت میشوید این نوع طرح ها فقط ۸۰۰ الی ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد دیده شده مثال تپه مارلیک تپه حسنلو آثاری که دیده ایم مشخصات اصالت جنس رو اثبات میکنه

ایرانی دوشنبه , ۱۹ تیر ۱۴۰۲ - ۸:۰۸

مادامی که آثار تاریخی کشور به عنوان گنج(!!!!!!!؟؟؟)نگاه بشه،اوضاع به همین منوال هست.از لابلای اطلاعات این خبرنگار ،میشه سریعا متخلفان دستگیر بشوند. اشیائی که (تخمین یک وانت نیسان یعنی۲ تن)رویش زده شده به راحتی می تواند یک موزه بزرگ (مثل جیرفت)راه اندازی کرد ،هم فرهنگ حفظ می شود و هم ده تا جوان کار پیدا می کنند. مردم هوشیار باشید،اینها شناسنامه و هویت هر ایرانی هست،هر کس اطلاعی داره از این دزدان به پلیس یا میراث فرهنگی خبر بدهد.

مریم یکشنبه , ۱۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶

چ سود ی مشت … میبرن ذخیره میکنند توی کشورهای دیگه نمیذارندمردم استفاده شون کنندازبدبختی نجات پیداکنند

حمیدرضا جمعه , ۱۶ تیر ۱۴۰۲ - ۱۳:۴۰

خدارحمت کنه گذشتگانمون روکه ثروتی گذاشتن برای نسل آیندشون ولی متاسفانه یه مشت مسولین بی بخارعرضه ندارن مراقبت کنن،شایدم مربوط به شاهان هست خیلی تمایلی ندارن مراقبت کنن

محمد چهارشنبه , ۱۴ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۰

اجرشون با خدا
داشت خاک میکرد حداقل چندین نفر نون میخورن

آخرین اخبار