• 15 / اردیبهشت 1402 / 0:40
 • شناسه خبر : 110790

فاجعه در بازار رها شده مسکن | اجاره یک خانه توسط ۳ خانوار /املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟ پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران

فاجعه در بازار رها شده مسکن | اجاره یک خانه توسط ۳ خانوار /املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟ پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران

بررسی‌های میدانی نشان داده است که کمتر کسی خانه خود را می‌فروشد و از سوی دیگر تقاضای خرید خانه نیز ا فزایش پیدا کرد. از این رکود مستأجران هم بی نصیب نمانند و صاحبخانه‌ها براساس نیاز خود خانه را اجاره می‌دهند.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که خریدار ملک زیاد است، اما فروشنده‌ای نیست؛ همچنین وضعیت گرانی اجاره بهای مسکن هم موجب شده تا مستاجران خانه‌ها را به صورت شریکی اجاره کنند.

به گزارش مهر، بررسی‌ها نشان می‌دهد که خریدار ملک زیاد است، اما فروشنده‌ای نیست؛ همچنین وضعیت گرانی اجاره بهای مسکن هم موجب شده تا مستاجران خانه‌ها را به صورت شریکی اجاره کنند.

بررسی‌های میدانی نشان داده است که کمتر کسی خانه خود را می‌فروشد و از سوی دیگر تقاضای خرید خانه نیز ا فزایش پیدا کرد. از این رکود مستأجران هم بی نصیب نمانند و صاحبخانه‌ها براساس نیاز خود خانه را اجاره می‌دهند.

یکی از مشاورین املاک در محدوده تهرانپارس گفت: روزانه حدود ۱۰ نفر برای خرید خانه مراجعه می‌کنند، اما تنها جواب ما این است که خانه برای فروش کم شده است و افرادی حاضر به فروش خانه هستند که خانه قدیمی را با قیمت نوساز معامله می‌کنند؛ که از این جهت خریدار هم پشیمان از خرید می‌شود.

وی در ادامه در خصوص وضعیت اجاره بها گفت: در این منطقه اجاره بها نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشته، اما نکته‌ای که جلب توجه می‌کند این است که دو یا سه خانواده یک خانه ۱۲۰ متری را اجاره می‌کنند تا هم رهن و هم اجاره بها را نصف پرداخت کنند.

یکی دیگر از مشاورین املاک به مهر گفت: در حال حاضر مشتری برای اجاره و خرید نداریم که شاید این اتفاق باعث شود تا برخی از مشاورین املاک که مغازه اجاره‌ای دارند تعطیل شود چرا که با یک مشتری فروش داشتن در ماه نمی‌توان زندگی را اداره کرد. صاحبخانه‌ها همه بر این باورند که خانه‌هایشان طلاس و اگر مدتی بگذرد و بفروشند سود می‌کنند در صورتی که هر زمان که بفروشند باید با همان قیمت نیز خانه بخرند این نیست که گران بفروشند و ارزان بخرند.

وی در ادامه در خصوص وضعیت اجاره بها گفت: برخی از مستأجران می‌آیند قیمت می‌گیرند که سر سالشان قیمت‌ها چطور خواهد بود و افزایش قیمت‌ها چگونه است؟ از سوی دیگر صاحبخانه‌ها نیز براساس نیازشان خانه را اجاره می‌دهند و قانونی هم برای ساماندهی این اوضاع نیست و مستأجران هم کاری نمی‌توانند بکنند باید از منطقه‌ای به منطقه‌ی دیگر بروند یا اینکه وضعیت گرانی را تحمل کنند.

ترفند جدید مردم برای پرداخت اجاره خانه/ املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟

فاجعه در بازار مسکن | اجاره یک خانه توسط ۳ خانوار /املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟ پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران

پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران: با صاحبخانه‌ها از در دوستی وارد شوید!

فاجعه در بازار مسکن | اجاره یک خانه توسط ۳ خانوار /املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟ پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران

یکی از مشاوران املاک با بیان اینکه در تعیین اجاره‌بها، توافق مالک با مستاجر ملاک است، گفت: دیگر هیچ قاعده و اصولی برای تعیین اجاره وجود ندارد و مالکان هر چقدر دوست داشته باشند رقم اجاره را اضافه می‌کنند و حرف کسی را هم گوش نمی‌کنند. برای همین وقتی مستاجری به ما مراجعه می‌کند اولین توصیه ما به او این است که با صاحبخانه از در دوستی وارد شود.

کارشناس بازار مسکن با انتقاد از طرح‌ها و سیاست‌های بخش مسکن و اجاره گفت: در حالی که دولت هر روز برای مرغ و تخم‌مرغ و خیلی چیز‌های دیگر قیمت‌گذاری می‌کند بخش مسکن که بیشترین درآمد خانوار‌ها را می‌بلعد، رها شده است.

به گزارش همشهری آنلاین، وضعیت بازار اجاره مسکن در ایران هر سال بغرنج‌تر می‌شود و امسال هم رصد فایل‌های اجاره نشان می‌دهد سال سختی پیش روی مستاجران است. وقتی هم از مشاوران املاک می‌پرسیم امسال اجاره‌ها چند درصد افزایش یافته است، همه آن‌ها متفق‌القول می‌گویند «خیلی زیاد» و در ادامه تاکید می‌کنند که البته هنوز فصل جابه‌جایی اجاره‌نشین‌ها نرسیده!

یکی از مشاوران املاک در این باره به همشهری آنلاین گفت: امسال اجاره‌بها در فایل‌هایی که ما داریم نسبت به پارسال تا ۱۰۰ درصد هم افزایش یافته است.

وی ادامه داد: پارسال اجاره‌ها در منطقه‌ای مانند نواب متری ۳ تا ۴ میلیون تومان بود و اجاره یک واحد ۶۰ متری ۳۰۰ میلیون تومان بود، اما امسال اجاره در این منطقه کمتر از متری ۷ میلیون تومان نیست و اجاره همان واحد به ۵۰۰ میلیون تومان رسیده است. این یعنی تا الان چیزی حدود ۱۰۰ درصد اجاره‌بها افزایش یافته است.

یکی دیگر از مشاوران املاک با بیان اینکه در تعیین اجاره‌بها، توافق مالک با مستاجر ملاک است، گفت: دیگر هیچ قاعده و اصولی برای تعیین اجاره وجود ندارد و مالکان هر چقدر دوست داشته باشند رقم اجاره را اضافه می‌کنند و حرف کسی را هم گوش نمی‌کنند. برای همین وقتی مستاجری به ما مراجعه می‌کند اولین توصیه ما به او این است که با صاحبخانه از در دوستی وارد شود و با مکالمه و دیالوگ و دوستی نظر او را جلب کند، چون همه چیز به نفع مالک است و قانونی که از مستاجر حمایت کند وجود ندارد.

چرا طرح‌های دولت در بخش اجاره به نتیجه نمی‌رسد؟

هر سال دولت برای ساماندهی بازار اجاره سیاست‌ها و ابزار‌های مختلفی برای کنترل قیمت‌ها رونمایی کرده است، اما هیچ‌کدام نتوانسته جلوی افزایش لجام‌گسیخته قیمت‌ها در بخش مسکن و اجاره را بگیرد و وضعیت هر روز بدتر از روز قبل می‌شود.

کارشناس بازار مسکن در مورد اینکه چرا طرح‌های دولت در کنترل بازار اجاره و مسکن تاکنون موثر نبوده است، گفت: علت شکست چنین طرح‌ها و سیاست‌هایی به موضوع فقدان زیرساخت لازم برمی‌گردد، درواقع دولت ابزار لازم برای دخالت در بازار مسکن چه بخش خرید و فروش و چه اجاره را ندارد برای مثال در همین طرح مالیات بر خانه‌های خالی که دوباره مطرح شده است، به صورت دقیق نمی‌شود گفت که در شهری مانند تهران چه تعداد خانه خالی داریم که این ضعف بزرگی است.

فرشید ایلاتی با بیان اینکه قانون مالیات بر خانه‌های خالی پیش از انقلاب هم وجود داشته است، عنوان کرد: یک دوره به این نتیجه رسیدند که این قانون ناکارآمد است و آن را حذف کردند. الان هم اگر شهرداری‌ها و سازمان ثبت املاک و ارگان‌های دیگر اعم از قوه قضاییه کمک نکنند تا وزارت راه و شهرسازی بتواند آمار دقیق خانه‌های خالی را شناسایی کند این طرح به نتیجه نمی‌رسد.

طرح مالیات بر خانه‌های خالی چقدر موثر خواهد بود؟

در مورد طرح مالیات بر خانه‌های خالی عنوان می‌شود که بیشتر خانه‌های خالی در مناطق شمال شهر تهران به ویژه منطقه یک و در متراژ بزرگ قرار دارند و عرضه چنین خانه‌هایی تاثیری در کنترل بازار اجاره ندارد. کارشناس اقتصاد مسکن در این باره، اما با تاکید بر اینکه طرح مالیات بر خانه‌های خالی می‌تواند تاثیر مستقیم بر بازار مسکن بگذارد، گفت: اگر واقعا طرح مالیات بر خانه‌های خالی ابزار اجرایی داشته باشد شاهد شوک در بازار مسکن خواهیم بود و بسیاری از مالکین ترغیب می‌شوند که خانه‌های خود را یا بفروشند و یا اجاره دهند.

ایلاتی ادامه داد: درواقع وقتی خانه‌های خالی عرضه شود کسی که خانه ۲۰۰ متری را اجاره کرده است با همان پول اجاره خانه ۲۰۰ متری می‌تواند یک واحد ۳۰۰ متری را اجاره کند یعنی اجاره بیشتری نمی‌دهد، اما چون واحد‌های ۳۰۰ متری به بازار عرضه شده است این امکان برای او فراهم می‌شود که با همان پول قبلی به خانه بزرگتری جابه‌جا شود. وقتی هم واحد ۲۰۰ متری آزاد شد، فردی که مستاجر واحد ۱۵۰ متری است به جای او می‌آید و این رویه زنجیروار ادامه پیدا می‌کند و مستاجرین مناطق مرکزی به مناطق بالاتر و مستاجرین مناطق پایین به مناطق مرکزی می‌آیند.

وی افزود: به این ترتیب، عرضه مسکن هر چند با متراژ بالا به صورت یک پارادایم می‌تواند به جنوب شهر منتقل شود و به واحد‌های زیر ۱۰۰ متر برسد و این روال بر کاهش قیمت اجاره هم تاثیر مستقیم خواهد داشت.

بازار مسکن ایران رها شده است

کارشناس بازار مسکن در ادامه با انتقاد از عملکرد دولت در بخش مسکن بیان کرد: بازار مسکن در ایران رها شده است در حالی که دولت هر روز برای مرغ و تخم‌مرغ و خیلی چیز‌های دیگر قیمت‌گذاری می‌کند و چند سازمان عریض و طویل مانند سازمان بازرسی و حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و وزارت جهاد کشاورزی درگیر آن هستند و رسانه‌ها هم هر روز قیمت مرغ و تخم‌مرغ و گوشت را اعلام می‌کنند هیچ اهتمامی برای کنترل بخش مسکن وجود ندارد.

ایلاتی افزود: این در حالی است که هزینه اقلام مصرفی یک خانواده در ماه ممکن است در مجموع ۲ میلیون تومان شود در حالی که کرایه خانه با افزایش ۱۰۰ درصدی قیمت روبه‌روست و بیشتر درآمد خانوار‌ها را می‌بلعد. بر این اساس دولت باید به جای نظارت‌های خُردی که بر کالا‌های اساسی دارد به بخش مسکن توجه کند چرا که درواقع اساسی‌ترین کالا، مسکن است و باید همین حساسیت‌هایی که بر قیمت مرغ و تخم‌مرغ دارد را در بخش مسکن هم نشان دهد، چون اگر این حساسیت‌ها را بر کنترل قیمت مسکن و اجاره گذاشته بود ما تا امروز نتیجه بهتری می‌گرفتیم.

اجاره‌های عجیب و غریب واحد‌های نوساز

در حالی شاهد افزایش عجیب و غریب قیمت اجاره‌ها هستیم که اجاره خانه‌ها نوساز و بازسازی شده بسیار گران‌تر از خانه‌های چند سال ساخت است. درواقع، با توجه به موقعیت مکانی، اجاره‌بهای خانه‌های نوساز تقریبا ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان گران‌تر از خانه‌های چند سال ساخت است.

برای مثال، اجاره یک واحد ۵۰ متری چند سال ساخت در خیابان نواب ۳۵۰ میلیون تومان است در حالی که اجاره‌بهای یک واحد نوساز با همین متراژ در همین منطقه ۵۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است. ما در جدول زیر، اجاره واحد‌های نوساز زیر ۷۰ متر که دارای انباری، پارکینگ و آسانسور هستند را آورده‌ایم.
فاجعه در بازار مسکن | اجاره یک خانه توسط ۳ خانوار /املاکی‌ها تعطیل می‌شوند؟ پیشنهاد مشاوران املاک به مستاجران

بیشتر بخوانید:

مستاجران در باتلاق گرانی: نمی‌توانیم اجاره خانه بپردازیم/ خانه نساختند!
معافیت‌ مالیاتی و پرداخت سود بیشتر به مالکانی که قرارداد‌ اجاره بیش از ۲ سال امضا کنند
قیمت نجومی برای واحدهای مسکونی ۱۰ متری با حداقل امکانات+ببینید

ثبت دیدگاه

 • کوروش

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  سلام چرااینقدر نوشته های تکراری تومتن ها هست؟؟


 • عبدالله

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  وقتی مدیران اقتصادی یک کشور تبحرلازم درموضوعات ندارندباطرحهای بی اساس وپایه اقتصادمملکت رابه ورطه نابودی می کشانندچیزی که الان شاهدان هستیم


 • بانوی ایران

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  خدای بزرگ .این حکومت … را درست و در رااه راست بگذار


 • بانودلیر

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  پرودگارا ازتودرخواست میکنم گرانیها وسختی های زندگی مردمان سرزمین ایران را هرچه زودتر ریشه کن کن.چون فقط تومیتوانی..این مسولین بیشتر دین نما هستن