• 08 / مهر 1397 / 2:31
  • شناسه خبر : 208

فارس در تیررس بیماری های قلبی و عروقی

بیماری‌های قلبی عروقی علت حدود ۴۱ و نیم درصد مرگ‌ها در فارسبه گزارش اول فارس به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مرکز فارس، کارشناس قلب و عروق معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: میزان مرگ ناشی از سکته‌های قلبی ۴۶ و ۱۱ صدم در صد هزار نفر جمعیت و سکته‌های مغزی ۳۲ و ۱۵ صدم در صد هزار نفر جمعیت ۳۰ تا ۷۰ سال جامعه استان فارس گزارش شده است.

سارا جوادپور، بیماری‌های قلبی عروقی را شایع‌ترین بیماری غیرواگیر در جهان و نخستین علت در دنیا معرفی کرد که در حال حاضر، عامل مرگ ۱۷ و نیم میلیون نفر در سال است و پیش بینی می‌شود که تا ۱۵ سال آینده این تعداد به ۲۳ میلیون نفر برسد.
این کارشناس سلامت، با ابراز امیدواری نسبت به اثربخشی ۸۰ درصدی از ابتلا به این بیماری‌ها با اصلاح شیوه زندگی از جمله رژیم غذایی کم چرب و کم نمک، تحرک بدنی مناسب، پرهیز از دخانیات و مراقبت‌های دوره ای، انتخاب شعار «هم پیمان برای سلامت قلب» را تلاشی در راستای دستیابی به این هدف  اعلام کرد.
وی، سنجش سالانه فشارخون، چربی خون، قند خون و تعیین میزان خطر ۱۰ ساله حوادث قلبی عروقی با مراجعه به پزشک خانواده و مراقب سلامت را موجب تشخیص زودهنگام عوارض جبران ناپذیر آن مانند سکته قلبی، سکته مغزی، نارسایی قلبی و سایر بیماری‌ها دانست و از مردم استان فارس خواست تا در این زمینه اقدام کرده و حافظ سلامت خود باشند
مطالب مرتبط

واکنش رئیس ستاد پزشکیان در فارس به پیشنهاد انتصاب برخی افراد بعنوان مدیر

تغییر ساعت بازدید از بناهای تاریخی ـ فرهنگی استان فارس

باغشهرهای غیرمجاز استان فارس چگونه و چه زمانی تخریب خواهند شد؟

نظرات