• 02 / خرداد 1402 / 18:56
 • شناسه خبر : 112710

فرار مستأجران به حاشیه شهر با بریدن ترمز بازار مسکن در فارس و شیراز

رشد فزاینده قیمت مسکن در استان فارس موجب شده که علاوه بر افزایش وسعت شهر شیراز ، بسیاری از مستأجران به نقاط حاشیه‌ای شهر کوچ اجباری کنند.

به گزارش اول فارس ، علیرضا پرنیان در گزارشی با عنوان”کوچ اجباری مستأجران شیرازی به حاشیه شهر “در مهر نوشت: کارشناسان اقتصادی معتقد اند که رشد فزاینده قیمت هر کالا، خدمات و محصولات تولیدی به عنوان حباب قیمتی نام گذاری می‌شود و این افراد انتظار دارند با توجه به انتظارات قیمتی و تمایلات خرید و فروش افراد مختلف جامعه این حباب قیمتی در بازه زمانی کوتاه مدت یا میان مدت از بین برود.

حباب مسکن اما در استان فارس تبدیل به حبابی آهنین شده که خبری از نابودی این حباب نیست البته اگر نگاهی به تئوری‌های اقتصاد کلان در قیمت گذاری کالا داشته باشیم درخواهیم یافت که قیمت کالا و خدمات همواره دارای میل به صعود است.

بر اساس نظریه اقتصاددانان نظیر «فریدمن» در خصوص بازارهای کارا با رفتار عقلایی، قیمت یک دارایی منعکس کننده اصول بازار است. از این رو تغییر قیمت می‌تواند برآیندی از نیروهای عرضه و تقاضای بازار باشد و یا از رفتار انفجاری (حباب‌ها) در قیمت‌ها ناشی شده باشد.

با توجه به این نظریه، قیمت مسکن در استان فارس تابع شاخص‌های مختلفی است که از جمله این شاخص‌ها می‌توان به مهاجرت پذیری استان، تولید مسکن لوکس و افزایش ناگهانی جمعیت شهر نشین در کلان شهر شیراز اشاره کرد.

فرار مستأجران به حاشیه شهر با بریدن ترمز قیمت بازار مسکن در فارس و شیراز

ترمز بریدن قیمت مسکن در شیراز

رشد قیمت مسکن را می‌توان در دو بازه زمانی به وضوح دید که شامل فصل تابستان و نوروز می‌شود طی سه سال اخیر در استان فارس و شهر شیراز در این دو بازه زمانی مسکن رشد قابل توجه‌ای داشته و فروشندگان و خریداران نیز از این افزایش‌های ناگهانی گلایه مند هستند.

مستأجران نیز از این موضوع گلایه دارند که مالکین با ارائه قیمت‌های نجومی در تلاش هستند نرخ اجاره بها را افزایش داده و شرایط سختی پیش روی مستأجران ایجاد کنند.

بررسی‌های نشان دهنده آن است که قیمت معامله واحدهای مسکونی ترمز بریده و نرخ اجاره مسکن در نقاط مختلف شیراز تقریباً به برابری رسیده و دیگر خبری از ارائه نرخ‌های مختلف در مناطق شهری شیراز نیست اما عاملی که باعث می‌شود افراد از مناطق شمالی شیراز به حاشیه‌های شهر رانده شوند قیمت بالای ودیعه واحدهای مسکونی است.

از شمالی‌ترین نقطه شهر شیراز تا جنوبی‌ترین مناطق می‌توان واحدهای مسکونی را پیدا کرد که برای اجاره یک ساله این واحدها باید ماهیانه بیش از شش میلیون تومان پرداخت اما مبلغ ودیعه این واحدها به خصوص در مناطق شمال شهر به قدری افزایش پیدا کرده که مستأجران توان پرداخت مبلغ ودیعه را ندارند.

خرید واحد مسکونی هم برای برخی از افراد دیگر تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده به گونه‌ای که واحدهای مسکونی که بیش از ۲۰ سال عمر دارند نیز کمتر از دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان نبوده و اگر فردی به دنبال تشکیل خانواده و خرید مسکن است باید سال‌ها شبانه روزی تلاش کند تا بتواند نسبت به خرید مسکن آن هم در نقاط حاشیه شهر اقدام کند.

مقصر افزایش قیمت کیست؟ فروشنده یا مشاوران املاک؟

بازار مسکن در طبقه بندی اقتصادی جز بازارهای رقابتی بوده و علت این طبقه بندی نیز وجود فروشندگان و خریداران متعدد است از این رو نحوه قیمت گذاری در این بازار بر اساس رفتار عرضه و تقاضا شکل گرفته و نگاه نظارتی دولت نیز در این بازار وجود دارد.

احسان استوان از جمله فعالان مشاور املاک در شیراز است و در خصوص نحوه قیمت گذاری واحد مسکونی گفت: مشاوران املاک در بیشتر مواقع نقشی در افزایش قیمت ندارند زیرا فروشندگان با مراجعه به مشاوران املاک تمایل خود را برای فروش ملک خود اعلام می‌کنند و در زمان اعلام این تمایل قیمت پیشنهادی نیز به مشاور املاک ارائه می‌دهند.

وی اضافه کرد: مشاور املاک نیز در تلاش است تا نسبت به عرضه واحد در بازار خرید و فروش یا اجاره اقدام کرده تا در کوتاه‌ترین زمان نسبت به انجام فروش واحد اقدام کند از این رو مشاور املاک نقشی در تعیین قیمت نداشته و تنها در تلاش است تا عرضه کننده را به متقاضی متصل کند.

استوان در پاسخ به این سوال که فروشنده قیمت پیشنهادی را از کجا و چه طریقی استعلام می‌کند نیز بیان کرد: برخی از سایت‌های خرید و فروش ملک نسبت به ارائه قیمت اقدام می‌کنند که مالکان نیز معیار تعیین قیمت واحد را بر اساس این سایت‌ها تعیین کرده و نسبت به عرضه اقدام ملک در بازار خرید و فروش مسکن اقدام می‌کنند.

او افزود: برخی از مشاوران املاک نیز در تعیین نرخ مشارکت دارند اما با توجه به اینکه شغل آنان ارزش گذاری ملک و خرید و فروش آن است نسبت به ارائه قیمت با توجه به ویژگی‌های محلی ملک اقدام می‌کنند.

محمد علی حیدری یکی از مراجعه کنندگان به مشاور املاک برای اجاره مسکن است که در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: افزایش قیمت تنها دو دلیل داشته نخست عدم نظارت دولت و دومین عامل نیز هماهنگی مالکان با مشاوران مسکن است.

حیدری افزود: مالک با مراجعه به سایت‌های خرید و فروش و پس از آن مراجعه به مشاوران املاک قیمت واحد مسکونی خود را افزایش داده و به تبع آن نیز قیمت اجاره بها افزایش پیدا می‌کند.

به اعتقاد وی اگر نظارت در بخش مسکن افزایش یابد شرایط برای ایجاد انحصار قیمتی شکسته خواهد شد و هیچکس نمی‌تواند بر اساس خواست خود نسبت به تعیین قیمت واحد اقدام کند.

ارجاع مالکان متخلف به شورای حل اختلاف

استاندار فارس نیز در خصوص کنترل قیمت مسکن گفت: مقرر شده است که تمام بنگاه‌هایی که بدون مجوز و پروانه کسب و کار در استان به ویژه شیراز فعالیت دارند با همکاری اتاق اصناف و اتحادیه املاک شناسایی شوند و ظرف ۱۴ روز یا مجوز دریافت کنند یا تعطیل شوند.

قرار است چه بر سر مشاورین املاک بیاورند؟

مستاجر و صاحب خانه چگونه کد رهگیری رایگان قرارداد اجاره بگیرند؟

 سریعا از مطالب و اخبار اول فارس آگاه شوید

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

بیشتر بخوانید:

اختصاص ۸۰ هکتار زمین در غرب شیراز برای مسکن اساتید و نخبگان
خبر جدید از تسهیلات نهضت ملی مسکن برای همه شهرهای کشور
یک سال حقوق ، پولِ دو متر آپارتمان ! فرار دولت در زمینه‌ی تامین مسکن

ثبت دیدگاه

 • قشقایی

  تاریخ : ۲ - خرداد - ۱۴۰۲

  از نظر استاندار محترم مشکل فقط مجوز بنگاه‌های املاکه؟
  داشتن یا نداشتن مجوز این بنگاه‌ها چه تاثیری توی قیمت مسکن داره؟
  فقط یه پولی میره تو حساب اتاق اصناف


 • دختر شیرازی

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  تو شهر پهناور و پر وسعت شیراز قیمت اجاره بها هر ملک سر به فلک کشیده و هر شخصی هر نوع قیمت کلانی رو برای مستأجر بیان میکند که واقعا این قیمت‌های رو به افزایش اصلا سزاوار مستاجرا نیست مالکان گرامی یکمی رحم و مروت داشته باشید یکم انصاف داشته باشید الان نه تنها وسط شهر بلکه حوالی شهر هم قیمت‌های با انصافی رو ارائه نمیدهند


 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  من مالک هم نیستم وخودم ۵ساله که دنبال یک الونک میگردم که بخرم اما باتوجه به قیمت لجام گسیخته که لحظه به لحظه بر بازار مسکن هست نتونستم بخرم ومالک هم به قیمت روز وتورم بی حد واندازه مسکن وقیمت لجام گسیخته اهن وابزارالات ساختمانی و هزینه های بالایی که دراثر خرابی ویا ازکارافتادن انها گریبانگیر مالک میشود نگاه میکنه چرابدون کارشناسی فقط علت رادراملاکی ومالک فقط می بینید نطارتی درجامعه برقیمتها ی خرید وفروش وحتی اجاره وجود ندارد


 • ایرانی

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  حالم‌از‌این‌وضعیت‌اقتصادی‌بهم‌میخوره..که‌هیچ‌سروصاحبی‌نداره


 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  فقط امام زمان خودش بیاد والا رئیسی که نابودمان کرد


 • منتظر

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  قیمت های رهن واجاره توشیراز حتی حوالی شیراز اونقد گرون شده که ماباید دوتاخونه رو توشهرستان رهن واجاره بدیم تابتونیم یک خونه توشیراز اونم اطراف شهر رهن واجاره بگیریم.ای کاش حرفای ماهم فایده ای داشت.کیه که گوش بده ونظارت کنه


 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  خدا از باعث و بانی این گرونی ها نگذره دوساله نمیتونم یه سوییت اجاره کنم بادوتابچه یه اتاق ۹متری پدرشوهر نشستم و دارم حمالی میکنم براشون ک از خونه شون بیرونم نکنن


 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  عزیز هیچی جز جنگ چیزی درست نمی شود انسان وانسانیت ایرانی رفت دست راست اوکراین رو سر این کشور به امید خدا


 • علی

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  وقتی پول ساخت متری ۱۵ میلیون در میاد مالک چه گناهی کرده برین یقه دولت رو بگیرین که باعث و بانی این گرونی ست.قانون گفته دولت سالی یک میلیون مسکن باید بسازه پس کجاست


 • رها

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  به اسم اسلام انقلاب مملکت به تاراج بردند .الان مردم بدبخت باید حاشیه شهر چادر زندگی کنند . حکومت و دولت چه غلطی میخواهد بکند


 • علی

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  والا مقصر همه این گرونیها مستقیم دولت هست و رهبر عزیزم
  ما با بدبختی یه تیکه زمین چن سال پیش خریدیم شهرداری اجازه نمیده بسازیم تا از این مستاجری دربیام کمک نخاستیم حداقل خانه هایی که با بدبختی درست میکنیم رو نیان خراب کنن


 • ناشناس

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  اول از همه باید تبریک عرض کنم خدمت او دسته از کسایی که سنگ رئیسی به سینه میزدن واز دولت های قبلی انتقاد تندی داشتن حالا خودشون به… افتادن هر چند که از قدیم گفتن .. برادر.. اینا همشون از یه … هستن


 • دختر شیرازی

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۲

  با احترام، مقصر این گرانیها نه تنها بنگاه دار مسکن بلکه خود دولت و مردم‌ هم مقصر هستند الان یه زوج بخوان زندگی شون رو شروع بکنن کلی پول گزاف باید بدن تا بتونن یه سویتی تو حاشیه شهر رهن و اجاره کنن ما خودمون هم به خودمون داریم ظلم میکنیم چون خونه گیر جوانهای خودمون نمیاد ولی افغانی‌ها و همثال آنها تو بهترین خونه چند تا خانواده شدن خونه خوب با قیمت کلان اجاره کردن


 • ناشناس

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  عجب روزگاری شده…واقعا….


 • پایبو

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  .. به کسانی که باعث شدن مردم اینجور شرایطی داشته باشند…


 • کامران

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  شهرداری عوارض رو گرون کرده بیمه ساختمون بیداد می کنه همه اینها از مسکن تا ماشیین و خوراکی خود دولت دست داره داخلش همش دروغ میگن مثل بورس که پول مردم رو بالا کشیدن تازه ساختمون ساز دیگه نمی سازه چون این قدر مصالش گرون شده که سازنده از جیبش خسارت می بینه اونهای که ۲۰ واحد می ساختن شدن چهار واحد ببین چه جور خسارت دیدن فقط موقع رای مثل… بدید همین


 • احمد

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  یعنی نصف مردم ایران بدون دروغ و بدون کلک در جهنم واقعی زندگی میکنند که حتی ارزوی بدست اوردن خانه کوچک که هیچ ، در رهن و اجاره منزل هم دیگه نمیتونن پول کافی جور کنن


 • ناشناس

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  زندگی در ایران برای افغانی ها شده بهشت و دولت بیرونشون هم نمیکنه بخدا من ۶ساله راننده اسنپ هستم در شیراز اکثریت افغانها در بهترین خانه های ویلایی در نقاط مختلف شیراز زندگی میکنند نزدیک ۱۵میلیون افغانی در ایران هستند اگر اینا رو بیرون بندازن مشکلات بسیاری از مردم بیچاره و بدبخت کشورمون حل میشود ان شاالله


 • کاوه

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۲

  حلبی آباد زمان شاه


 • حیدر

  تاریخ : ۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  مشکل قانون مملکت است.مشکل نهادینه شدن دزدی و فساد در این مملکت توسط خود مسئولین است.


 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  بیچاره ماکه مستأجریم


 • جهان

  تاریخ : ۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  اگر امکانات را به روستاها بدهند از کشاورز ودامدار حمایت بشه هیچوقت راضی نمیشن به شهر مهاجرت کنند .


 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - خرداد - ۱۴۰۲

  یک عامل گرونی اجاره وخرید مسکن مهاجرت از روستاها به شهر میباشد


 • غضنفر

  تاریخ : ۷ - خرداد - ۱۴۰۲

  وقتی تورم اینقدر بالاست و مالک بیچاره پس انداز همه ی عمرش رو کرده یه واحد آپارتمان که کرایه بده و امرار معاش کنه،این مالک چه گناهی کرده وقتی قراره مرغ کیلویی هشتاد و چهارتومن و گوشت کیلویی چهارصدتومن بخره،مگه دولت مرغ و گوشت رو ارزون کرده که برای اجاره خونه ی مردم تعیین تکلیف میکنه


 • غضنفر

  تاریخ : ۷ - خرداد - ۱۴۰۲

  دولت هروقت از قیمت های اقلام ضروری کم کرد بعد بیاد برای ملک مردم تصمیم بگیره


 • مستاجر

  تاریخ : ۸ - خرداد - ۱۴۰۲

  سلام استاندار از…. بیخبر فارس جلسه گرفته همه رو جمع کرده ۱۵ روز وقت گذاشته که زمین حسینی الهاشمی رو زودتر کاراش بکنن تحویل هیآت علمی دانشگاه و پزشکان بدن
  کاش کمی هم به فکر مستاجرین فلک زده بودن باید بریم؟ جلو استانداری چادر بزنیم تا حساب کار دستشون بیاد


 • فارس

  تاریخ : ۸ - خرداد - ۱۴۰۲

  …. رای دهندگان که باعث وضع موجود میشن آخه…. ها برای چی رای میدید اینه همون… هستند که برادر…. سیاست یعنی دروغ و امپراطوری ساختن با دزدی و کلک و چپاول مردم . وام‌های بلاعوض گرفتن مسئولان و سرمایه گذاری در ملک و مسکن و دادن تاوان توسط مردم .


 • از کار افتاده تامین اجتماعی

  تاریخ : ۱۰ - خرداد - ۱۴۰۲

  بنده تو یه سوئیت هشتاد متری ک هیچ امتیاز ویژه نداره زندگی میکنم حقوق بیمه ماهی پنج میلیون و چهار صد ک سه میلیون اجاره میدم یه نفر هسم از الان مالک اعلام کرده هفت دستگاه آپارتمان رو خالی کنید اگه محتاج بود حرفی نبود اما ده نسل بعدش داره آقای رییسی ک جای هیچی نذاشت لااقل بهم ظلم نکنیم


 • از کار افتاده تامین اجتماعی

  تاریخ : ۱۰ - خرداد - ۱۴۰۲

  بر دروغگو لعنت