چاپ کد خبر: 134267
25 بهمن 1402

فرش دستباف ایرانی را باید به نام بنگلادش صادر کنیم/بافت فرش اصلا صرفه اقتصادی ندارد

مشکلات در صادرات و ادامه دار بودن تحریم ها باعث شده تا صنعت فرش دستباف کم کم به سمت نابودی و زوال حرکت کند بطوریکه در شرایط فعلی دیگر کمتر بافنده‌ای از بافت فرش های دست باف استقبال می کند.

فرش دستباف ایرانی را باید به نام بنگلادش صادر کنیمبافت فرش نمی صرفد

ایلنا:  فرش دستباف فارس، یکی از نفیس‌ترین فرش‌های دستباف ایرانی است که فرهنگ باستانی ایران‌زمین را به نمایش می‌گذارد. با وجود اینکه زمانی استان فارس ۳۵ درصد فرش کشور را تامین می‌کرد و این استان قطب تولید فرش در ایران شناخته می‌شد اما این عنوان به دلایل مختلف موجب نشده است تا سیل مشتاقان به فرش‌بافی نیز به‌ویژه در نسل جدید فزونی یابد.

هزینه‌های زیاد و خارج از عرف برای صادرات فرش دستباف

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز می‌گوید: صادرکنندگان فرش دستباف فارس برای صادرات فرش به کشورهایی مانند آمریکا باید مبلغی اضافه تر و حدود یک میلیارد خارج از عرف بازار برای ترانزیت و حمل و نقل هزینه کنند.

غلامرضا مفرحی در گفت و گو با ایلنا، می‌افزاید: فرش های صادراتی به کشورهایی مانند دبی و پاکستان ارسال می‌شوند و بعد از اینکه مشخصات و پکیج، کانتینر و … تغییر کرد فرش دستباف ایرانی به نام کشورهای پاکستان، هند و بنگلادش وارد کشور آمریکا می‌شود.

مفرحی با اشاره به اینکه در حال حاضر در واقعیت صادرات فرش انجام نمی‌شود، ادامه می‌دهد: مسئولان دولتی آمارهایی مبنی بر صادرات فرش دستباف ارائه می‌دهند که در واقعیت وضعیت فرش دستباف ایجاد نشده است و بازار فرش به منوال گذشته در رکود است.

وی می‌گوید: وضع فرش دستباف در شرایط فعلی به هیچ وجه خوب نیست؛ بافنده‌های فرش دستباف هم حال و وضع مناسبی ندارند و مشکلات در صادرات فرش دستباف باعث شده تا تمام بافنده ها هم از ادامه فعالیت دلسرد شوند.

به اعتقاد رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز صادرات ۵۰ میلیون دلاری برای صادرات فرش بسیار رقم ناچیزی است و عنوان می‌کند: در شرایط فعلی باید حداقل به صورت متوسط میزان صادرات فرش دستباف به دیگر کشورها ۵۰ میلیارد دلار باشد.

مفرحی یادآور می‌شود: در سال‌های گذشته حدود ۷۵ درصد بازار جهانی متعلق به فرش‌های ایرانی بود؛ این میزان در شرایط فعلی به کمتر از ۷ الی ۸ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه فارس یکی از بهترین مکان‌ها برای تولید فرش دستباف است، ادامه می‌دهد: استان فارس حدود ۳۵ درصد از فرش دستباف در کشور را تامین می‌کند.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته بیش از ۱۰ الی ۱۵ هزار متر گلیم تولید می‌کردیم، می‌افزاید: مشکلات باعث شده که میزان تولید گلیم فارس به کمتر از ۱۰۰۰ متر کاهش یابد.

مفرحی با بیان اینکه در حال حاضر فرش‌های ایرانی به هیچ کدام از کشورها صادر نمی‌شوند، می‌گوید: بلژیک از جمله کشورهایی بود که از خرید فرش دستباف ایرانی استقبال می‌کرد اما به دلایلی مانند تحریم‌ها این علاقه مندی از بین رفته است.

وی با بیان اینکه گره کور زدن اقتصاد به سیاست توسط دولتمردان از مشکلات و چالش‌های بزرگی است، تصریح می کند: این اتفاق قدرت مانور از فعالان اقتصادی و فعالان فرش دستباف را گرفته است.

مفرحی معتقد است در تمام کشورهای دنیا سیاست دنباله رو اقتصاد است، بیان می‌کند: در ایران عکس این اتفاق در حال رخ دادن است که باعث شکست اقتصاد شده است، تحریم ها زنجیر تولید فرش دستباف در کشور و استان فارس را پاره کرده است.

وی ادامه می‌دهد: زمانی که صادر کننده نمی‌تواند محصولات و فرش دستباف را در بازارهای دنیا را به فروش برساند دلیلی ندارد که دیگر سفارش بافت فرش بدهد.

رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف شیراز می‌گوید: تغییرات و نوسانات زیاد در نرخ دلار و ارز باعث شده فعالان فرش دستباف نتوانند با دیگر کشورها قرار داد منعقد کنند.

مفرحی در ادامه با بیان اینکه تغییرات و نوسانات نرخ ارز و دلار بافندگان و فعالان فرش دستباف را در فروش محصولات فرش دستباف با مشکل مواجه کرده است، می‌افزاید: متاسفانه مشکل در انتقال پول هم چالش هایی را برای فعالان فرش دستباف ایجاد کرده است و مشکلات و چالش در صادرات فرش دستباف بسیار زیاد است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دیگر خانواده‌ها به جوانان به تولید فرش دستباف استقبالی نشان نمی‌دهند، می‌گوید: شوربختانه در شرایط کنونی تولید فرش دستباف صرفه اقتصادی ندارد.

مفرحی با بیان اینکه در شرایط فعلی بافندگی برای بافنده، تولید کننده و … صرفه اقتصادی ندارد، می‌گوید: فرش ماشینی جایگزین فرش دستباف شده است و حمایت های دولت و بانک‌ها از فرش ماشینی باعث شده تا مردم دیگر تمایلی به خرید فرش دستباف نداشته باشند.

۱۲ باور محدود کننده که باعث جا ماندن از پیشرفت و موفقیت می شوند

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار