چاپ کد خبر: 132211
1 بهمن 1402

فعالیت یک کارخانه گچ در عمق پناهگاه حیات وحش کوهچنار فارس کی متوقف می شود؟

فعالیت کارخانه گچ خاوند که با بهره‌برداری از معدن گچ روستای گاوکشک سبب ایجاد خطر و آسیب‌های محیط زیستی شده بود تا پایان اسفندماه جاری به پایان می‌رسد.

گچ خاوند

اردشیر الله‌وردی، عضو شورای روستای گاوکشک به خبرگزاری فارس در شیراز گفت: در خصوص معدن گچ این روستا گفت: معدن گچ در عمق  ۲.۵ کیلومتری قرارگاه حیات وحش روستای گاوکشک شهرستان کوهچنار قرار گرفته است.

وی افزود: بهره برداری از این معدن که از پناهگاه های محیط زیست و زیست‌کره است ممنوع اعلام شده و اداره محیط زیست و منابع طبیعی استان فارس نیز بهره برداری از این معدن را به دلیل وجود خشکسالی ممنوع اعلام کرده اما هنوز از آنجا بهره برداری می‌شود.

آسیب به گونه های گیاهی، جانوری و آب شرب منطقه

او به آسیب های وارد شده به محیط زیست منطقه پس از بهره برداری اشاره کرد و توضیح داد: بهره برداری از این معدن به گونه های گیاهی و جانوری بومی منطقه از جمله نوعی سوسک، قارچ زغالی و درختانی که با گرد گچ فعالیت طبیعی‌شان مختل شده و به موارد دیگر نیز آسیب رسانده است.

وی افزود: به دلیل اینکه معدن در آبریز بالادست قرار گرفته بهره برداری از آن باعث میشود گچ وارد آب های فصلی شود و آب آشامیدنی را با مشکل مواجه کند.

او با بیان اینکه با وجود این معضلات و ممنوعیت ها، کارخانه گچ مشغول به فعالیت و بهره برداری است، گفت: علی‌رغم این مشکلات کارخانه گچ در دل رودخانه خشک واقع شده و همین موضوع باعث می‌شود که گرد گچ با آب فصلی مخلوط شود و به آب اشامیدنی منطقه و آبریزهای دیگر آسیب بزند.

پیگیری برای جلوگیری از فعالیت کارخانه گچ

این عضو شورای منطقه گاوکشک در خصوص پیگیری برای جلوگیری از این فعالیت گفت: ما این موضوع را در مدت زمان زیادی پیگیری کرده ایم، ابتدا در سال ۹۴ به مدت ۳ سال این کارخانه تعطیل شد اما دوباره شروع به کار کرد و دوباره معضلات گریبان گیر منطقه شد.

وی اضافه کرد: در نهایت به تازگی با همکاری و پیگیری استاندار فارس موفق شدیم مانع فعالیت این کارخانه و آسیب های بیشتر آن به منطقه بشویم و قرار است تا پایان اسفند جاری این کارخانه دیگر فعالیتی نداشته باشد و امیدواریم این تعطیلی همیشگی باشد و شاهد راه اندازی مجدد آن در آینده  نباشیم‌.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار