چاپ کد خبر: 114150
22 خرداد 1402

فقط مردمک چشمان این جانور معروف مستطیلی است(+عکس)

برخلاف بیشتر موجودات، مردمک چشمان بزها مستطیلی شکل است.
مردمک سوراخی است که در وسط عنبیه چشم قرار دارد. مردمک ورودی مسیر نور به داخل چشم است. مردمک با نام دیگر گلاره، در آناتومی چشم، دهانه‌ای درون عنبیه است که نور قبل از رسیدن به عدسی و تمرکز بر روی شبکیه از طریق آن عبور می‌کند.

 فقط مردمک چشمان این جانور معروف مستطیلی است(+عکس)

اندازه دهانه توسط ماهیچه‌های عنبیه تنظیم می‌شود به این ترتیب که وقتی چشم در معرض نور شدید قرار می‌گیرد، این ماهیچه‌ها مردمک را تنگ کرده و در نور کم مردمک را متسع می‌کنند. رشته‌های عصبی پاراسمپاتیک عصب سوم جمجمه (چشمی – حرکتی) عضله را تحریک کرده و باعث انقباض مردمک می‌شوند، در حالی که رشته‌های عصبی سمپاتیک اتساع را کنترل می‌کنند.

در بسیاری از جانوران (حتی تعداد کمی از ماهی ها ) اندازهٔ مردمک توسط ماهیچه های موجود در عنبیه با توجه به شدت نور تنگ و گشاد می شود و شکل مردمک در گونه های مختلف جانوران متفاوت است:دایره ای، هلالی،….؛ مردمک چشم بز به شکل مستطیل افقی با گوشه های محدب است.

بزها فقط به حدود ۵ ساعت خواب نیاز دارند و اغلب در طول روز چند چرت کوتاه می زنند. اگر به اندازه کافی گرم باشد، در شب وقتی گرسنه شوند، در تمام طول شب حرکت می کنند و چرا می کنند.

ید همه چیز را در مورد عادات غذایی بز ها و نحوه حفظ سلامت آنها یاد گرفته باشید، اما آیا تا به حال در مورد نحوه دید بزها فکر کرده اید؟بزها حیوانات شکاری هستند و چشمان آنها طوری طراحی شده است که به آنها اجازه می دهد شکارچیان را به راحتی در هر زمانی از روز تشخیص دهند. شکارچیان اغلب دوست دارند از پنهان شدن تاریکی برای شکار طعمه خود استفاده کنند، بنابراین مهم است که بزها بتوانند آنها را نه تنها در طول روز، بلکه در شب نیز شناسایی کنند.

آیا بزها می توانند در تاریکی ببینند؟

بزها به لطف طراحی مردمک هایشان در تاریکی می توانند ببینند. در حالی که برخی از حیوانات مردمک های گرد یا عمودی دارند، مردمک چشمان بزی افقی و به شکل مستطیل است. این وضعیت به بز اجازه می دهد تا طیف وسیعی از محیط اطراف خود را ببیند. تصور می شود که بزها می توانند میدان بینایی تقریباً ۳۶۰ درجه را ببینند.

آنها همچنین می توانند میزان نوری را که وارد چشمشان می شود کنترل کنند. حتی به آن‌ها امکان می‌دهد در تاریکی ببینند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند در روشن‌ترین بخش روز در معرض نور خورشید قرار نگیرند. حتی آنها قادر به تشخیص یک شکارچی در میدان دید بزرگ خود باشند، مردمک های کشیده آنها همچنین به آنها اجازه می دهد تا ببینند کجا می دوند تا از برخورد با چیزها یا رفتن در جهت اشتباه جلوگیری کنند.


بزها به لطف مردمک های مستطیل شکل خود و اینکه مردمک به صورت افقی در چشمانشان می نشیند قادر به دید نسبتا خوب در تاریکی هستند.

مردمک مستطیل شکل مکانیزمی است که به چشمان آنها اجازه می دهد تا نور اضافی را در تاریکی به داخل برسانند. این چیزی است که باعث می شود آنها در شب بسیار خوب ببینند، بسیار بهتر از ما!

مسلماً، بزها در تاریکی نمی توانند به خوبی در طول روز ببینند. آنها می توانند به اندازه ای ببینند که اطراف خود را بشناسند، با خیال راحت حرکت کنند و در طول شب هر طور که می خواهند چرا کنند. آنها همچنین می توانند حرکاتی را در محیط خود تشخیص دهند و شکارچیان احتمالی را حتی در تاریکی شناسایی کنند.

چرا چشم بز می چرخد؟

چشمان بز در حالی که سرشان را پایین می‌آورند می‌چرخند تا مردمک‌هایشان موازی با زمین باقی بماند. این به بزها اجازه می دهد به جای تمرکز بر روی زمین، زمانی که سر خود را به سمت پایین خم می کنند، محیط اطراف را کامل ببینند.

این مکانیسم دفاعی به ویژه در شب مفید است، زمانی که شکارچیان می‌توانند از پوشش تاریکی برای شکار بز استفاده کنند. مردمک‌های چرخان بز به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر گونه حرکتی را که می‌تواند شکارچی باشد، در محیط اطراف خود، حتی در حالی که در حال چرا هستند را ببینند.

چرا نحوه دید بزها عجیب به نظر می رسد؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شکل و اندازه مردمک در چشم حیوان نقش بسیار زیادی در بقا و تکامل گونه ها دارد. به همین دلیل، شکل عجیب چشم بز، نشانه ای از موقعیت آن در زنجیره غذایی طبیعی است.

بزها یکی از حیوانات خوش شانسی هستند که توسط مردمک های افقی و مستطیلی شکل تکامل یافته و با محیط اطراف خود سازگار شده اند. این چشمان عجیب و غریب ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما این گونه است که بزها در طبیعت زنده می مانند. این به بزها کمک می کند دید بهتر و محتاطانه تری برای دفاع از خود و سازگاری با زیستگاه طبیعی خود داشته باشند.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار