• 27 / تیر 1402 / 22:52
 • شناسه خبر : 116768

فلافل و سمبوسه خور شدن مردم در روزگار سیاه رستوران‌ها و فست فودی های شیراز

مشتریان رستوران‌ها و فست فودهای شیراز به دلیل گرانی‌ها و افزایش قیمت هر روز کم و کم تر می‌شوند و به همین دلیل تعدادی از آنها مجبور شده‌اند به شغل دیگری روی بیاورند.

فلافل و سمبوسه خور شدن مردم در روزگاه سیاه رستوران‌ها و فست فودی های شیراز

به گزارش اول فارس  ،با افزایش چشمگیر قیمت اقلام در بازار؛ گرانی پای خود را در همه صنف‌ها باز کرده است و مردم بجز مقایسه قیمت کالا کاری از دست‌شان بر نمی‌آید. خانواده‌ها تعطیلات آخر هفته را با گرانی به پایان می‌رسانند تا جایی که یک وعده شام ساده در فست فودی‌ها جیب افراد را خالی می‌کند.

با بررسی برخی فست فودهای سطح شهر بعضا تغییرات ۱۰۰ درصدی هزینه‌ها نسبت به سال گذشته مشاهده می‌شود. وضعیت رستوران‌های سنتی هم دست کمی از فست فودی‌ها ندارد و با سری به رستوران‌هایی که غذای سنتی و ایرانی ارائه می‌کنند متوجه می‌شویم این رستوران‌ها هم با تغییر قیمت و کمبود مشتری مواجه شده‌اند.

کمر فست فودهای شیراز زیر بار گرانی شکسته است

رئیس اتحادیه پیتزا فروشان و اغذیه شیراز  با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها و گرانی روز به روز مواد اولیه ساندویچ و فست فود سبب شده تا مغازه داران و ساندویچی‌ها در شرایط سختی قرار گیرند، می‌گوید: وضعیت مغازه داران ساندویچی و فست فودهای شهر شیراز مناسب نیست.

محمدرضا احمدپناه با اشاره به اینکه گرانی‌ها باعث شده تا توانایی و قدرت خرید مردم به شدت کاهش یابد، می‌افزاید: در شرایط فعلی اکثر مغازه‌های فست فود و ساندویچی‌های سطح شهر  در حال ورشکستگی هستند.

وی با بیان اینکه کمر فست فودها در شیراز زیر بار گرانی شکسته شده است، ادامه می‌دهد: اگر چه شیراز رتبه نخست تعداد فست فودها را میان کلان‌شهرها به خود اختصاص داده است اما ادامه وضعیت فعلی شرایط را روز به روز دشوارتر خواهد کرد.

فلافل و سمبوسه خور شدن مردم در روزگاه سیاه رستوران‌ها و فست فودی های شیراز

رئیس اتحادیه پیتزا فروشان و اغذیه شیراز در ادامه با بیان اینکه قیمت تمام مواد اولیه فست فود و ساندویچ به شدت گران شده است، می‌افزاید: قیمت گوشت که در سه ماه گذشته کیلویی حدود ۲۲۰ الی ۲۳۰ هزار تومان بود به ۴۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

احمدپناه در ادامه با اشاره به اینکه درآمدها و هزینه‌های اولیه فست فود و ساندویچی‌های سطح شهر شیراز با یکدیگر همخوانی ندارد، می‌گوید: در حال حاضر تعدادی انگشت شمار فست فود و ساندویچی در سطح شیراز دارای مشتری هستند.

۱۵۰۰ فست فود و ساندویچی شیراز و تعداد انگشت شمار مشتری

وی با بیان اینکه حدود ۱۵۰۰ مغازه فست فود و ساندویچی در سطح شهر شیراز وجود دارد، ادامه می‌دهد: از این تعداد تنها تعداد انگشت شمار مغازه‌های ساندویچی و فست فود در شیراز مشتری دارند.

رئیس اتحادیه پیتزا فروشان و اغذیه شیراز با اشاره به اینکه گرانی فست فود و ساندویچ و کاهش قدرت خرید باعث شده تا در حال حاضر مردم به خرید غذاهای ارزان قیمت مانند فلافل، سمبوسه، کتلت، سیب زمینی و …. رو آورند، ادامه می‌دهد: این در حالی است که قیمت این محصولات هم گران شده است و در این شرایط افراد خاص می‌توانند غذاهایی مانند پیتزا، استیک، کباب ترکی و … خریداری کنند.

مغازه فست فود و ساندویچی در سطح شهر شیراز

دخل و خرج ها با هم نمی‌خواند

احمدپناه در ادامه با بیان اینکه میزان اجاره بها مغازه‌ها بسیار گران شده است و در شرایط فعلی دیگر دخل و خرج ساندویچی‌ها و فست فود ها با هم نمی‌خواند می‌گوید: در حال حاضر هزینه خورد و خوراک پرسنل ساندویچی‌ها و فست فود به مراتب بیشتر از حقوق آنها است.

رئیس اتحادیه پیتزا فروشان و اغذیه شیراز با بیان اینکه تداوم گرانی‌ها سبب می‌شود تا تنها افراد خاص از خرید فست فود استقبال کنند، ادامه می‌دهد: متاسفانه ریزش شدیدی در ساندویچی‌ها و فست فودها وجود دارد و ادامه این گرانی‌ها روند تعطیلی و ورشکستگی ساندویچی‌ها را تسریع می‌بخشد.

احمدپناه در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر از اوایل سال جاری تاکنون حدود ۱۵۰ واحد صنفی ساندویچی و فست فود از این شغل  به مشاغل دیگر رو آورده‌اند، بیان می کند: حدود ۲ هزار نفر پرسنل فست فود هم بیکار شده‌اند.

وی می‌گوید: افزایش هزینه‌های حق بیمه تامین اجتماعی هم باعث شده تا کارفرمایان نتوانند هزینه بیمه تامین اجتماعی نیروها را بپردازند.”منبع: خبرگزاری ایلنا”

چند عکس دیده نشده  ازهمسران پادشاهان هخامنشی ایران 

جنایت فامیلی که استان فارس را تکان داد

با عضویت در  کانالها زیر از اخبار اول فارس آگاه شوید

اشاره 1

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

بیشتر بخوانید:

پُلمپ ۲۰ واحد تهیه و توزیع مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز
بلایی که آب‌های آلوده سَر این روستای شیراز آورده اند +تصاویر
آقای وزیر راه ، این دور برگردان در راه شیراز – صدرا بوی مرگ می دهد ! دادستان شیراز ورود کند

ثبت دیدگاه

 • محمد

  تاریخ : ۲۸ - تیر - ۱۴۰۲

  از غذاهای دریایی و شیشلیک و برگ و چنچه رسیده ایم به سمبوسه و فلافل و البته هنوز روزگار خوشمان است .


 • رضا

  تاریخ : ۲۸ - تیر - ۱۴۰۲

  ما که بافست فود خداحافظی کردیم رفت با بربری وگوجه گاها تراشه ای ازخیار کنارش ومقداری نمک سر میکنیم شاید به امیدحق دری بازشد وجمال مرغ یاخدایی نکرده زبانم لال گوشتراهم زیارت کردیم نه اینکه بخوریم فقط زیارت اولین‌باراست که نظر میدهم شماهم دروغگو شدید


 • احمد

  تاریخ : ۲۸ - تیر - ۱۴۰۲

  …، خجالت هم خوب چیزیه این طور مملکت داری میکنید بلد نیستید ول کنید مملکت رو اگر مملکت مسولی نداشت بمراتب وضعش بهتر بود،……..


 • م.صفری

  تاریخ : ۲۸ - تیر - ۱۴۰۲

  آخه بعضی فست فودی ها بیش از حد گران‌فروشی می‌کنند و عاقبت گران فروشی همینه یه اسم عجیب غریب میزارن روی پیتزا یا ساندویچشون دونه ای سیصد یا چهارصد هزار تومان می‌فروشند. عاقبت اب در شیر کردن همینه


 • امیر

  تاریخ : ۲۸ - تیر - ۱۴۰۲

  ساندویچ مال کارتون خواب ها بود ولی الان شده غذای لاکچری.و اکثر مردم شب شام خود را در خارج از منزل در فست فود ها میل میکنند که اکثریت فست فود ها از نظر بهداشتی و کیفیت در سطح پایین هستند..


 • علی

  تاریخ : ۲۷ - تیر - ۱۴۰۲

  از برکات…….