چاپ کد خبر: 85148
8 خرداد 1401

قابلیت ها و ترفندهای جالب و مخفی موبایل

امروز درباره یکسری قابلیت ها و ترفندهای جالب و مخفی موبایل صحبت می‌کنیم. امروزه هر شخصی یک تلفن همراه دارد، البته در حال حاضر اکثریت از گوشی های تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند، بهمین سبب امروز ترفندهای جالب و مفیدی را در رابطه با این گجت محبوب جمع آوری کرده ایم کـه حتماً برای تان جالب و کاربردی خواهند بود، در ادامه با پارس ناز همراه باشید تا این قابلیت ها را مرور کنیم.

اسمارت‌فون‌هایی کـه اینروزها دست هر شخصی هست، علاوه بر استفاده‌های معمولی هم چون برقراری تماس تلفنی، پیام دادن یا عکس گرفتن، کاربردهای متنوع و جذاب دیگری هم دارد کـه احتمالا با کشف آنها بسیار هیجان‌زده خواهید شد. بـه‌طور مثال، می توانید از دوربین موبایل هوشمند خود بعنوان خط‌کش استفاده کنید. یا آن رابه پروژکتور واقعیت افزوده تبدیل کنید.


نقشه رابه صورت واقعیت افزوده روی شیشه جلوی اتومبیل نمایش دهید

اگر در جاده‌های تاریک، مه‌آلود، بارانی یا ناشناخته رانندگی می کنید، اپلیکیشن Hudway را روی موبایل خود نصب کنید، مقصد را مشخص کنید و سپس، موبایل را روی داشبورد بگذارید.

pic 85

تلفن هوشمند شـما با کمک جی‌پی‌اس، نشانی موردنظر را روی شیشه جلوی اتومبیل نمایش خواهد داد، بدون این‌کـه بـه وسیله یا ابزار دیگری نیاز باشد.


با موبایل می‌توانید بارکد محصولات و کد QR را اسکن کنید

تعداد زیادی از فروشگاه‌های بزرگ، دستگاه‌های بارکدخوان دارند تا بتوانید با اسکن کردن آنها اطلاعات موردنیاز در مورد کالای موردنظرتان را دریافت کنید. اما اگر فروشگاهی این دستگاه را نداشت، نگران نباشید با موبایل هوشمند خود می توانید بـه این هدف نائل شوید.

pic 86

با قابلیت بارکدخوانی موبایل هوشمند میتوانید همه ی کدهای مربوط بـه سیستم‌های USPS، UPS و FedEx را بخوانید. هم چنین با کمک اپلیکیشنی هم چون RedLaser نیز می توانید هنگام خرید در کشور هـای خارجی از دیگر قیمت‌های یک محصول «در فروشگاه‌های دیگر» مطلع شوید و کالای دلخواهتان رابه ارزان‌ترین قیمت خریداری کنید.


از همکاری موبایل و تلسکوپ می‌توان عکس‌های جالبی گرفت

pic 87

 

برای این منظور فقط کافیست لنز دوربین را روی تلسکوپ بگذارید تا عکس‌های بزرگ و باکیفیت از فواصل دور بگیرید. این روش عکاسی رابا دوربین شکاری هم می توان بکار گرفت.


موبایل هوشمند توانایی اندازه‌ گیری خون زیر پوست را دارد

اپلیکیشن‌های اندازه‌گیری ضربان قلب هم چون Instant Heart Rate «اندروید، iOS و ویندوز» مدعی هستند کـه می توانند با کمک دوربین تلفن هوشمند کاربر تپش‌های قلب وی را اندازه‌گیری کنند.

pic 88

رای این منظور باید انگشت خودرا در مقابل دوربین اسمارت‌فون قرار دهید تا اپ یاد شده، با پایش تغییرات رنگ پوست کـه در اثر جریان خون حاصل می شوند ضربان قلبتان را اندازه‌گیری کند. اپلیکیشن Cardiio برای iOS نیز می تواند تعداد ضربان قلب رابا مانیتور کردن رنگ پوست صورت مشخص کند.


با کمک اسمارت‌ فون می‌توانید نگاتیوهای قدیمی را اسکن و دیجیتالی کنید

pic 89

با کمک اپلیکیشن‌های جانبی هم چون HELMUT Film Scanner «فقط اندروید» میتوانید نگاتیو عکس‌های قدیمی را اسکن و عکس‌ها رابه صورت دیجیتالی در اختیار داشته باشید.


با دوربین موبایل هوشمند می‌توانید فونت یا حتی رستوران‌ ها را از روی عکس مشخص کنید

این قابلیت برای کشور مـا چندان کاربرد ندارد. اما بـه صورت کلی، اپلیکیشن‌هایی کـه برای موبایل‌های هوشمند ساخته میشوند ودر معرض کاربران قرار داده میشوند برای آسانی زندگی انسان‌ها بسیار مفید هستند. بطور مثال، فرض کنید با اپی هم چون Amazon’s Flow کـه برای هردو پلتفرم آی‌اواس و اندروید موجود اسـت میتوانید مکان‌ها، فونت‌ها و اشیا مختلف را شناسایی کنید.

pic 90

یا مثلاً با Google Lens «فقط iOS» می توانید با کمک عکس یک رستوران را پیدا کرده و رتبه محبوبیت آن توسط کاربران را مشاهده کنید. اپلیکیشنی هم چون WhatTheFont بشما میگوید کـه فونت نوشته موردنظرتان چیست.


هنگام فیلم‌ برداری می‌توانید با موبایل عکس هم بگیرید

pic 91

 

شاید برایتان جالب باشد بدانید کـه دوربین موبایل‌های هوشمند این امکان را برای کاربران مهیا کرده‌اند تا هنگام فیلم‌برداری، هم زمان عکاسی هم بکنند، بدون این‌کـه وقفه‌ای در اینکار ایجاد شود. برای این منظور فقط کافیست در طول تصویربرداری روی کلید شاتر کـه در پایین صفحه نمایش داده میشود، کلیک کنید.


استفاده از دوربین موبایل به عنوان خط‌کش

pic 92

 

اپلیکشین‌هایی هم چون Ruler App بهترین ودر معرض‌ترین گزینه برای اندازه‌گیری اجسام مختلف اسـت. با این اپ می توانید در مواقع ضروری کـه بـه هیچ چیز غیر از موبایل دسترسی ندارید برای اندازه‌گیری اجسام کوچک بهره بگیرید.


استفاده از موبایل هوشمند به عنوان دوربین حرارتی

pic 93

 

با استفاده از اپلیکیشن جانبی Seek Thermal میتوانید از فناوری‌ای کـه مخصوص نیروهای نظامی ساخته شده اسـت، برای سرگرمی استفاده کنید. با کمک این دوربین کوچک کـه بـه موبایل وصل میشود، میتوانید عکس‌های حرارتی از همه ی محیط‌های اطراف خود بگیرید.


تبدیل موبایل به میکروسکوپ

pic 94

شـما بـه اسانی میتوانید از موبایل هوشمند خود بعنوان میکروسکوپ دیجیتال و پرتابل استفاده کنید. برای این منظور باید یک عدسی کوچک رابه لنز دوربین موبایل وصل کنید. با این ترفند ساده میتوانید علاوه بر سرگرم شدن عکس‌های بزرگنمایی شده هم بگیرید.


pic 95

 

در آخر هم بد نیست یک ترفند ساده و کاربردی را یاد بگیرید. برای از بین بردن گرد و خاک از پورت‌های موبایل، کافیست یک سرنگ رابا هوا پر کنید، سوزن آنرا درون پورت بگذارید و درون پورت شارژ خالی کنید. بـه این ترتیب، عمر دستگاه را افزایش داده و هر گونه گرد و غباری را از دستگاه خارج خواهید کرد.

 

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار