• 05 / شهریور 1402 / 20:39
  • شناسه خبر : 119608

قدرت باور نکردنی تلقین بر درمان بیماری ها

امروزه علم درمان بیماری با تلقین و تاثیر قدرت ذهن بر جسم را ثابت کرده است. ذهن انسان قدرتی نامحدود دارد که با شناخت آن قادر خواهید بود تمام سلول‌های بدنتان را برنامه ریزی کنید.
اگر تا به حال به پزشک مراجعه کرده باشید و به شما گفته باشد: «بیماری شما در ذهنتان است»، احتمالا فکر کرده‌اید که شوخی می‌کند یا چون نمی‌تواند منشا بیماریتان را تشخیص دهد چنین گفته است. اما ارتباط ذهن و جسم موضوعی ثابت شده است و حتی مطرح شده که بسیاری از اوقات درمان بیماری با تلقین و تفکر مثبت امکان پذیر است.

تلقیندرمان بیماری با تلقین

علم امروز، در حال پیشرفت در مباحث مربوط به ذهن و مغز انسان است. مطالعات امروزه ثابت کرده که تفکر مثبت بر شیمی مغز انسان تاثیر می‌گذارد و در نتیجه سلامت جسمی و ذهنی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که درمان بسیاری از بیماری‌ها با تلقین امکان پذیر است و هرچه فردی مثبت اندیش‌تر باشد، بدن و ذهن او نیز در سلامت بیشتری به سر می‌برند.
عکس این موضوع نیز وجود دارد. احساسات منفی مانند ترس و اضطراب نیز می‌توانند ما را مستعد به بیماری کنند یا حتی عامل بیماری باشد. همین مکانیسم بیوشیمیایی که در اینجا ضد ما کار می‌کند، با تلقین مثبت به نفع ما به کار گرفته می‌شود. به همین دلیل است که به درمان بیماری با تلقین اشاره می‌شود.

تاثیر افکار بر ژن انسان و شیمی مغز

علم زیست شناسی امروزی در این رابطه فراتر رفته است. این تنها قدرت تلقین نیست که شیمی مغز را تغییر می‌دهد، بلکه کلمات و افکاری که فرد آن‌ها را انتخاب می‌کند، نیز همان قدرت را دارند. ما ۵۰ تریلیون سلول در بدن داریم که از طریق سیگنال‌های ارتعاشی و نوروشیمیایی با هم در ارتباط هستند. بروس لیپتون، تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده است و نام آن را اپی ژنتیک «epigenetics» نامیده است.
اپی ژنتیک‌ها به معنای فراتر از ژن‌ها است. به عبارت دیگر این ذهن است که ژن‌ها را کنترل می‌کند. دکتر لیپتون می‌گوید که ذهن انسان قادر است ژن‌ها را بازنویسی کند. او سلول‌ها را با یک چیپ کامپیوتری مقایسه می‌کند که هر یک حاوی مقداری اطلاعات است. سلول‌ها نیز، مانند چیپ‌ها قادر به دریافت اطلاعات از روش‌های مختلف هستند که منجر به انجام یکسری واکنش‌ها می‌شود.
اگرچه برنامه نویسی این سلول‌ها در کودکی یا قبل از تولد شروع می‌شود، آن‌ها می‌توانند مجددا برنامه ریزی شوند تا متفاوت عمل کنند. این فرایند، که اطلاعات از طریق ورود به سلول بر آن اثر می‌گذارند، برنامه ریزی سلول را مشخص می‌کند؛ بنابراین این سلول می‌تواند سرطانی شود چراکه اینگونه برنامه ریزی شده است. تفکر مثبت می‌تواند به تغییر برنامه ریزی سلول هایمان منجر شود. لیپتون می‌گوید، با انجام اینکار ما درواقع قادر به درمان بیماری با تلقین خواهیم بود.

این هنوز تمام قدرت زیست شناسی امروزی نیست. مواد شیمیایی اصلی، که نقش موثری در شیمی مغز ما دارند شامل دوپامین، سرتونین، نوروپینفرین، و اندوفرین هستند. هر یک از این‌ها بر یک بخش از مغز تاثیر می‌گذارند. پیام‌هایی که به مغز ارسال می‌شوند، بسته به آنچه که بدن نیاز دارد، بر تولید بیشتر یا کمتر هر یک از این مواد تاثیر می‌گذارد.
ما باید متوجه این موضوع باشیم که اگر افکار منفی را به خودمان تلقین کنیم، احتمالا از بیماری‌های مرتبط با استرس رنج می‌بریم. زمانی که ذهن مضطرب است، سطح ایمنی سلول‌های بدن کاهش می‌یابد. حالا درست برعکس زمانی که احساسات آرامی داریم، تعداد سلول‌های محافظ بدن افزایش می‌یابند و تفکر مثبت اینگونه به نفع سلامت بدن کار می‌کند.

تاثیر تلقبنتاثیر مدیتیشن بر بیماری‌ها

مطالعات زیادی نیز در رابطه با تاثیر مدیتیشن بر کاهش فشار خون انجام شده است که اکثرا مشخص شده از سکته‌ی قلبی و مغزی جلوگیری می‌کند. همچنین مدیتیشن می‌تواند میزان کلسترول خون را کاهش دهد. همچنین شواهد نشان می‌دهند که مدیتیشن منظم می‌تواند میزان هورمن‌های ایمنی خون را افزایش و سطح هورمون‌های مربوط به استرس را که بیماری زا هستند، کاهش دهد.
به علاوه، آثار مثبت مدیتیشن بر درمان میگرن نیز اثبات شده است. همینطور درد‌های کمری، اختلالات گوارشی، آرتروز، دیابت و مشکلات تیروئید.

نقش تلقین در رواندرمانی

از سال ۱۹۶۰ یک شکل رواندرمانی به نام رفتار درمانی شناختی شکل گرفته است که پایه و اساس آن تلقین و تفکرات مثبت است. این نوع درمان به سادگی می‌تواند رفتار‌ها را تغییر داده و در نتیجه حافظه‌ی سلول را بازنویسی کند. شما می‌توانید این مهارت‌ها را تحت نظر روانشناستان آموزش ببینید. این نوع مشاوره می‌تواند به سرعت به نتیجه‌ی مطلوب برسد.

سخن آخر

بدن و ذهن انسان واقعا چیز فوق العاده‌ای است. حال می‌دانیم که قدرت ذهن واقعا باور نکردنی است؛ آنچه که عرفا هزاران سال پیش می‌دانستند و علم امروز آن را تایید می‌کند. ذهن قدرت درمان زخم‌های عاطفی و فیزیکی را داراست؛ بنابراین فرایند تفکر مثبت را یاد بگیرید و درمان بیماری‌ با تلقین و ذهن درمانی را امری نشدنی در نظر نگیرید.

گیاه اسپاتی فیلوم با گل زیبا ، منحصر به فرد و زیبنده آپارتمان شما

بیشتر بخوانید:

خود تلقینی راهی برای رسیدن به موفقیت

ثبت دیدگاه