چاپ      کد خبر: 146513
27 خرداد 1403

قیمت این گوسفند لاکچری ۶ میلیارد تومان است +عکس

 قیمت این گوسفند لاکچری 6 میلیارد تومان است +عکس

گوسفند «لادوم» (Ladoum) از نژاد گوسفندان اهلی است که در سنگال یافت می‌شود. گوسفند لادوم که تلاقی بین گوسفندان «توبیر» موریتانی و «بالی بالی» کشور مالی است، یک کالای مهم در سنگال است و حتی به عنوان یک حیوان خانگی ارزشمند دیده می‌شود.
 گوسفند «لادوم» (Ladoum) از نژاد گوسفندان اهلی است که در سنگال یافت می‌شود. گوسفند لادوم که تلاقی بین گوسفندان «توبیر» موریتانی و «بالی بالی» کشور مالی است، یک کالای مهم در سنگال است و حتی به عنوان یک حیوان خانگی باارزش دیده می‌شود.

این گوسفند غول‌پیکر قد بلند، پوزه‌های برجسته و شاخ‌های خمیده دارد و ارتفاع آن به چهار پا می‌رسد. گوسفند لادوم به بخش مهمی از فرهنگ سنگال تبدیل شده، زیرا به دلیل ظاهر زیبای آن، مسابقات زیبایی برای گوسفندان برگزار می‌شود و حتی در تبلیغات روی بیلبورد‌ها نیز حضور دارد.

به گزارش راز بقا، گوسفند‌ها را معمولاً برای پشم و گاهی گوشت‌شان پرورش می‌دهند. اما در سنگال، برخی از این گوسفند‌ها به عنوان حیوانات خانگی گران قیمت شناخته می‌شوند و حتی در مسابقات زیبایی شرکت می‌کنند.

«یک ماشین بخر تا یک گوسفند به تو بدهیم!» این شعاری است که به کرات روی بیلبور‌دها در کشور سنگال دیده می‌شود و نشان می‌دهد که ارزش این گوسفند در این کشور و حتی در جهان چقدر است.

گوسفندانی که به عنوان سوژه تبلیغاتی روی بیلبور‌دها به تصویر کشیده می‌شوند بر خلاف گوسفندان کوچکتر و بی‌حس‌تری که در سنگال رایج هستند، با شکوه و بزرگ بودند. این گوسفندان معمولی اغلب توسط اکثریت جمعیت مسلمان در جشن عید کبیر قربانی می‌شوند.

به گزارش راز بقا، گوسفند لادوم بر اساس اطلاعاتی که متخصصان این حوزه در سنگال ارائه کرده‌اند در حدود دهه ۱۹۷۰ به عنوان ترکیبی بین نژاد گوسفند موریتانی و گوسفند مالی ایجاد شد. آن‌ها که به خاطر ظاهر خوب، قد بلند، پوزه‌های برجسته و شاخ‌های خمیده معروف هستند، می‌توانند تا ۴۰۰ پوند وزن داشته باشند و قد آن‌ها به چهار فوت برسد. گوسفند‌هایی که توسط تعدادی از پرورش دهندگان منتخب کشور پرورش می‌یابند، تقاضای زیادی دارند: سنگالی‌های ثروتمند اغلب برای یک گوسفند لادوم معمولی ۱۰۰۰۰ دلار و گاه به میزان قابل توجهی بیشتر می‌پردازند و رکورد‌ها حتی تا ۸۰۰۰۰ دلار نیز ثبت شده است.

زندگی گوسفند‌های لادوم هم با گوسفند‌های معمولی متفاوت است. آن‌ها در طویله‌های بزرگ و نورگیر نگهداری می‌شوند و سرنگ‌های پر از ویتامین و ماساژ دریافت می‌کنند.

تعداد اندکی در سنگال که درآمد سرانه در آن حدود ۱۶۰۰ دلار در سال است، توانایی خرید گوسفند‌های لادوم را دارند. برای همین در استانه عید قربان، این گوسفند‌ها نگران ذبح و قربانی شدن نیستند. چندین سال تورم در سنگال باعث شده بسیاری توانایی خرید گوسفند‌های معمولی را هم که قیمت‌شان حدود ۲۸۰ دلار است، نداشته باشند.

این گوسفند‌ها با پشم سفید درخشان و شاخ‌های متقارن خود، نشانه جایگاه اجتماعی و پرستیژ صاحب‌شان هستند و اغلب برای شرکت در مسابقات زیبایی و تولید مثل خریداری می‌شوند.

گوسفند لادوم در حال حاضر با این قیمت سوپرلاکچری که در دنیای گوسفندان بی‌نظیر است اکنون در جهان به عنوان «رولکس» گوسفندان مشهور شده است.

قیمت این گوسفند می‌تواند با توجه به اندازه و وزن گوسفند، شکل و تقارن شاخ ها، انحنای پوزه، و اندازه و تقارن بیضه‌ها متفاوت باشد. قوچ‌ها اغلب ارزش بیشتری نسبت به میش دارند، البته هر دوی آن‌ها برای پرورش ضروری هستند، که می‌تواند یک شرکت پرورش‌دهنده این گوسفند را به سودآوری قابل توجهی برساند.

بسیاری از این صاحبان، حیوانات خود را وارد مسابقات زیبایی گوسفند می‌کنند که سالانه از تلویزیون سنگال پخش می‌شود. برنده مسابقه جایزه‌ای شامل غذا و پول نقد دریافت می‌کند و اگر گوسفندان را بفروشد بسیار ارزشمندتر می‌شوند.

 

به گزارش راز بقا، نکته جالب دیگر در مورد این گوسفندان سنگالی و کمیاب این است که پرورش‌دهندگان این گوسفند به صورت روزانه آن‌ها را ماساژ می‌دهند چرا که آن‌ها بر این عقیده‌اند ماساژ دادن به رشد گوسفندان کمک زیادی می‌کند. از طرف دیگر اگر کسی توانایی خرید این گوسفند را داشت، نمی‌تواند به صورت معمولی آن را ذبح کند، این گوسفندان در مکان‌های عمومی ذبح نمی‌شوند بلکه اتاق‌های ویژه‌ای برای ذبح این گوسفندان در نظر گرفته شده است.

گوسفند لادوم به نوعی اعتبار کشور سنگال در نظر گرفته می‌شود و در حالی که در آمد سرانه هر فرد سنگالی در سال ۱۶۰۰ دلار است قیمت هر کدام از این گوسفند گا‌ها تا ۹۰ هزار و ۱۰۰ هزار دلار نیز می‌رسد.

 
منبع:راز بقا

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار