• 03 / اردیبهشت 1402 / 15:32
 • شناسه خبر : 109727
رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت:

قیمت جدید خرید تضمینی گندم توسط شورای قیمت گذاری اعلام می شود

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: مجلس شورای اسلامی تعیین و اعلام قیمت خرید تضمینی را به عهده “شورای قیمت گذاری” گذاشته است و بر اساس قانون قیمتی که روزهای گذشته برای خریدتضمینی گندم توسط دولت اعلام شد هنوز حکم نهایی ندارد.

به گزارش اول فارس ، قاسم پیشه‌ور  در پاسخ به اینکه آیا شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی با قیمت ۱۵هزارتومان برای خرید تضمینی هرکیلو گندم موافق است یا خیر به ایسنا گفت: شهریور سال گذشته شورای قیمت گذاری قیمت خرید تضمینی گندم را ۱۳هزار تومان اعلام کرد که ۱۱هزار و۵۰۰ تومان به عنوان قیمت پایه و ۱۵۰۰تومان هم یارانه کود، بذر و سم بود.

وی ادامه داد: افزایش قیمت سم و کود و همچنین تورم منجر به این شد که شورای قیمت‌گذاری در سه ماهه پایانی سال گذشته درخواست بازنگری در قیمت خرید تضمینی گندم دهد. که در این راستا چندین جلسه تشکیل شد ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی افزود: قرار شد که بعد از عید جلسه‌ای برگزار و نهایتاً قیمت اعلام شود اما با توجه به تحولات وزارت جهاد کشاورزی و جابجایی وزیر این اتفاق نیفتاد. البته از سرپرست وزارت جهاد کشاورزی انتظار داشتیم که جلسه را برگزار و این رقم در شورای قیمت‌گذاری مصوب و اعلام شود.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی، تعیین و اعلام قیمت خرید تضمینی را به عهده شورای قیمت گذاری گذاشته است. به عبارت دیگر شورا قیمت را تصویب و وزیرجهادکشاورزی به عنوان رئیس این شورا آن را اعلام می کند.

پیشه‌ور با بیان اینکه براساس قانون دولت وظیفه تعیین و اعلام قیمت خرید تضمینی را ندارد، گفت: به همین جهت قیمتی که در روزهای گذشته برای خریدتضمینی گندم توسط دولت اعلام شد حکم نهایی را ندارد و فردا (دوشنبه) جلسه شورا برگزار و تصمیمات نهایی در آنجا گرفته می شود. هر قیمتی که در شورا مصوب شود حکم قانون را دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت مورد نظر شورا همین ۱۵هزارتومان است یا بیشتر خواهد شد، گفت:اخیرا کشورهای همسایه مانند عراق گندم را کیلویی ۲۵  تا ۳۰هزار تومان خریداری می کنند و این یکی از دلایلی است که معتقدیم قیمت گندم باید بازنگری شود. موضوع دیگر خشکسالی بود. ما در برخی مناطق به دلیل خشکسالی گندم نداریم.  از طرفی خوراک دام گران تر از قیمت گندم شده است و احتمال اینکه کشاورزان و دامداران گندم را خوراک دام بکنند بسیار زیاد است به همین دلیل اعلام کردیم اگر دولت می‌خواهد گندم بخرد باید قیمت آن را افزایش دهد که کشاورز گندم را به دامدار و دلال ندهد.

این کارشناس کشاورزی افزود: معتقدیم در جهت حمایت از تولید و برای اینکه تولید کننده گندم را به دولت تحویل دهد باید قیمت افزایش یابد تا اگر سال گذشته ۷ و نیم میلیون تن گندم خریداری شد امسال بیش از ۸ میلیون تن باشد. اگر قیمت گندم ۱۵ هزار تومان باشد یقیناً میزان خرید از سال گذشته کمتر خواهد بود و در نهایت دولت باید از کشورهای دیگر گندم خریداری کند.

وی با اشاره به اینکه قیمت گندم نباید کمتر از ۱۷هزارتومان باشد، گفت: قیمت گندم باید به نحوی تعیین شود که هم دولت منابع پرداخت آن را داشته باشد و هم منافع کشاورز حفظ شود.

علی بهادری جهرمی_سخنگوی دولت عصر پنجشنبه(۳۱فروردین) در حساب توییتری خود از تعیین قیمت خرید تضمینی گندم خبر داد و نوشت که بنابر پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با تصویب هیات دولت قیمت خرید تضمینی گندم کشاورزان هر کیلوگرم ۱۵‌ هزارتومان تعیین شد. که بر این اساس دولت علاوه بر مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰تومان قیمت گندم، ۱۵۰۰ تومان برای بخشی از هزینه‌های کود و بذر ۲۰۰۰تومان نیز جایزه تحویل گندم برای کشاورزان تصویب کرد.

قیمت جدید گندم کی اعلام می‌شود ؟

بیشتر بخوانید:

ادامه خرید تضمینی بدون رضایت کشاورزان از قیمت گندم/دستور رئیسی خوانده نشد !
قیمت خرید تضمینی گندم کی به نفع کشاورزان اصلاح می شود ؟ همه اش وعده !
چرا کشاورزان زیر بار قیمت «دولتی» خرید تضمینی گندم نمی روند؟

ثبت دیدگاه

 • رستم

  تاریخ : ۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  جهرمی … کیه ما گندم میدیم خوراگ گاو به دولت کمتر از بیست هزار هم نمیفروشیم یا میدیم دلال ببرنش عراق دولت لیاقت تولید و حمایت کشاورز ندارد


 • گندم

  تاریخ : ۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  گندم باید ۱۰تومان خریداری کنن


 • ک

  تاریخ : ۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  منصفانه نیست کشورزی نسبت به ساله گزشته همه هزین ها ۳ برابر شودن زیره۲۰ بیست هزارتومان ماتحویل نمیدیم


 • کشاورز

  تاریخ : ۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  شما که میگی ده تومن باید بخرن برو بکار بیار بده ده تومن کسی کارت نداره!


 • ناشناس

  تاریخ : ۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۲

  ظاهرامتولیان امردرامورات کشاورزی درجای مناسب خود قرار ندارند خودشان ؟یاکشاورزبیچاره رامتصور؟اگردلتون برای مردم وکشورمیسوزدکه این نیست اگرباج باید به کشورهای خارج بدهیم شفاف عمل کنید امروزتوبه بچه خودکفایی این بلافاصله میروددنبال معانی کجای کارید قیمت فعلی فاصله زیادی تا همسایگان ماداردخوب عمل کنید