چاپ کد خبر: 143398
26 اردیبهشت 1403

قیمت عقرب بالغ این روزها در بازار زیرزمینی ایران چند؟

پدیده‌های عجیب و غریب زیادی همچون پرورش و تجارت غیرقانونی زالو، مگس، مار، کرم و دیگر جانوران با کاربردهای مختلف درمانی، غذایی، تولید کود و کمپوست در کشور ظهور کرده و می‌کند اما قاچاق و تجارت عقرب برای استفاده از سم این گونه جانوری پدیده عجیب تری است.

 قیمت عقرب برای قاچاق به خارج چقدر است؟
به گزارش اول فارس ،  این روزها قیمتی که برای قاچاق هر گرم سم عقرب در فضای مجازی عنوان می‌شود آنقدر وسوسه‌انگیز است که بازارهای زیرزمینی خرید و فروش عقرب در ایران را راه انداخته است. ایران به‌علت تنوع آب و هوایی و جانوری دارای انواع مختلفی از عقرب‌هاست و در حال حاضر گرانقیمت‌ترین سم عقرب نیز در جهان به نام ایران ثبت شده است. به همین بهانه برخی افراد با تبلیغات گسترده در فضای مجازی سعی در جلب سرمایه‌های مردم برای تکثیر و پرورش گونه‌های عقرب با هدف به‌دست آوردن زهر این جانداران دارند. این در حالی است که پرورش عقرب در ایران محدود به برخی شرکت‌های دانش‌بنیان و مراکز دانشگاهی است و مجوز عمومی پرورش عقرب در کشور صادر نمی‌شود.

زهرهایی که روی دست ماند
یک حشره‌شناس با اشاره به دلایل ممنوعیت مجوز پرورش عقرب در کشور گفت:« پرورش عقرب در ایران یک اقدام مافیایی و اشتباهی بود که از سال‌ها قبل توسط افراد سودجو و صاحبان برخی شرکت‌های هرمی به راه افتاد. افراد زیادی دنبال کسب درآمد میلیاردی از این تجارت بودند و چند سال پیش و قبل از ممنوع‌شدن صدور مجوز پرورش عقرب در ایران، به‌صورت خیلی محدود چند مجوز پرورش عقرب هم صادر شد اما در حال حاضر به غیراز چند شرکت دانش‌بنیان و مراکز دانشگاهی که در چارچوب مشخص و تعیین شده علمی و دارویی فعالیت دارند، مجوز پرورش عقرب صادر نمی‌شود.»

مردم سیستان و بلوچستان قاتلان سیاه خود را می‌بخشند | زهر سیاه‌مار ۱۰ برابر کشنده‌تر از سم افعی + اینفوگرافیک
علیرضا نادری، حشره شناس
علیرضا نادری  افزود:« چند سال پیش سودجویان صدها نفر از افراد متقاضی را از طریق فضای مجازی آموزش دادند و بابت آن پول‌های گزافی به جیب می‌زدند. بعد از آن مشاوره می‌دادند و در نهایت به افراد متقاضی عقرب می‌فروختند. متقاضیان زیادی هم در راهروهای ادارات محیط‌زیست و وزارت جهادکشاورزی برای دریافت مجوز سرگردان شدند و به‌جز عده محدودی موفق به دریافت مجوز نشدند. آنهایی هم که مجوز گرفتند زهر تولیدشده را نمی‌توانستند بفروشند و زهرها روی دست‌شان می‌ماند چون به لحاظ علمی کاربردی ندارند. گونه‌های عقربی که از آن زهر تولید می‌شود، مشخص هستند و مشخصات فنی زهر نیز باید دقیق باشد و شرکت‌های دانش‌بنیان هم باید مجوزهای بین‌المللی برای زهر تولیدشده داشته باشند تا برای شرکت‌های خارجی قابل استفاده باشد.»

قیمت های وسوسه انگیز مافیا برای خرید و فروش زهر عقرب

نادری تصریح کرد:«قیمت هایی که برای خرید و فروش زهر عقرب در فضای مجازی عنوان می شود ، صرفا برای ترغیب و وسوسه افراد است و واقعی نیست. در حال حاضر عقرب بالغ ایران است که به برخی کشورهای همسایه قاچاق می شود.»

داروهایی که با زهر عقرب های ایرانی در خارج تولید می شود با قیمت گزاف به ایران بر می‌گردد

قیمت عقرب

او اضافه کرد: «در حال حاضر چون زهر عقرب مشتری ندارد، خرید و فروش هم نمی‌شود. اما متأسفانه صدهاهزار عقرب بالغ بدون ضابطه و به‌صورت زیرزمینی و قاچاق از طبیعت ایران جمع‌آوری و به کشورهای همسایه قاچاق می‌شوند. نماینده برخی شرکت‌های دارویی آمریکایی و ترکیه هم از زهر این عقرب‌ها دارو تولید می‌کنند و همان داروها با قیمت گزاف به ایران و کشورهای دیگر فروخته می‌شود.»

بیشتر بخوانید:

۱۸ تا از زیباترین ماهی های آکواریومی صخره‌ای که نظیر ندارند[ + تصاویر]

چگونه هوای خانه را بدون کولر خنک کنیم؟

این کارشناس بندپایان در گفت:« یکی از دلایلی که مجوز پرورش عقرب و تولید زهر در کشور به افراد داده نمی شود و ممنوع است، امکان استفاده و ساخت سلاح های بیولوژیک از زهر عقرب و یا دیگر جانداران زهر دار است.موضوع مهم دیگر اینکه زهر تولید شده در بازارهای زیرزمینی کاربرد علمی ندارد و زهر گیری در اسارت فاقد پشتوانه علمی است چرا که زهر تولید شده از عقرب در اسارت به دلیل تغذیه محدود بی کیفیت است.هیچ شرکت خارجی هم وقتی گونه عقرب و کشور و سازنده مبدا آن مشخص نیست زهر را نمی خرد.زهر ابتدا باید کیفیت سنجی شود. ضمن اینکه فقط زهر چند گونه عقرب ایران قابلیت استفاده در داروسازی را دارند.»منبع:  همشهری

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار