• 13 / مرداد 1402 / 21:42
 • شناسه خبر : 117767

کشاورزان و گندمکاران خسته از وعده‌های تکراری در مورد قیمت گندم

کشاورزان و گندمکاران خسته از وعده‌های تکراری در مورد قیمت گندم
قیمت گندم، با وجود وعده‌های مکرر همچنان بلاتکلیف است. کشاورزان از این شرایط ناراضی هستند و کشت گندم معطل تعیین تکلیف نرخ خرید تضمینی مانده است.
 تجارت‌نیوز: قیمت گندم با وجود گذشت حدود پنج ماه از سال همچنان بلاتکلیف است. دولت وعده خرید هر کیلو گندم به نرخ ۱۵ هزار تومان را به کشاورزان داده بود اما در عمل ۱۱۵۰۰ تومان با آنها حساب کرد. گندمکاران به این قیمت اعتراض کردند و مسئولان، نمایندگان مجلس و فعالان صنفی به آنها وعده اصلاح آن را دادند اما تا کنون دولت تصمیم خاصی در این زمینه نگرفته است.

تنها نکته‌ای که فعلا مسئولان وعده آن را داده‌اند پرداخت مابه‌التفاوت نرخ پرداختی تا ۱۵ هزار تومان است. حتی با وجودی که قاسم پیشه‌ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی در دومین روز مرداد وعده بود که دولت در جلسه‌ای که قرار بود آن روز برگزار شود در مورد نرخ خرید تضمینی گندم تصمیم می‌گیرد، همچنان خبری در این مورد منتشر نشده. این در حالی است که گندمکاران خواهان افزایش قیمت گندم به نرخ ۱۷ هزار تومان هستند.

در چنین شرایطی، برخی مسئولان دولتی از جمله رئیس سازمان برنامه و بودجه، همان نرخ ۱۵ هزار تومانی مصوب (یا حتی ۱۱۵۰۰ تومانی پرداختی) را برای هر کیلو گندم قابل قبول می‌دانند اما برخی از نمایندگان مجلس در ماه‌های اخیر به دنبال افزایش نرخ این کالای اساسی بوده‌اند. البته رئیس‌جمهور نیز اواسط اردیبهشت دستور اصلاح قیمت گندم را صادر کرد و هر هفته‌ هم وعده‌هایی در این زمینه داده می‌شود.

همین عدم تحقق وعده‌های مداوم، بر ناراضایتی گندمکاران افزوده است. به ویژه که دولت به آنها اجاره صادرات هم نمی‌دهد. در مورد اینکه آیا دولت باید به خواست کشاورزان پاسخ مثبت داده و قیمت گندم را افزایش دهد یا خیر، میان کارشناسان اختلاف نظر وجود دارد. گو آنکه فاطمه پاسبان، کارشناس کشاورزی چندی پیش  از موضع گندمکاران، هم در مورد قیمت و هم آزادسازی صادرات حمایت کرد. او هشدار داد اگر دولت، کشاورزان را راضی نکند به دلیل نبود برنامه‌ریزی در ایران، نمی‌تواند گندم مورد نیاز کشور را از طریق واردات تامین کند. به گفته او، این موضوع امنیت غذایی کشور را با خطر مواجه می‌کند .

اما سعید مشکانی، کارشناس اقتصادی، در این مورد گفت که گندم در ایران در صورت پرداخت مبلغ ۱۵ هزار تومان، گران‌تر از بازارهای جهانی خواهد بود. او معتقد بود کشاورز ایرانی گندم را با استفاده از کود یارانه‌ای و آب‌های زیرزمینی کشت می‌کند و طبیعی است که صادرات آن ممنوع شود. او راه‌حل مشکلات موجود را خودداری از قیمت‌گذاری دستوری در همه مراحل تولید و عرضه و همچنین برنامه‌ریزی برای معیشت جایگزین کشاورزان دانست. او در عین حال، معتقد بود که دولت می‌تواند گندم مورد نیاز را از بازارهای جهانی تامین کند ولی نبود برنامه‌ریزی است که کار را مشکل‌ می‌کند .
با وجود این، به نظر می‌رسد که ارائه وعده‌های متعدد در طول ماه‌های اخیر و هر هفته موکول کردن موضوع به هفته دیگر، یکی از عوامل اصلی ناراحتی و ناراضایتی کشاورزان باشد. اینکه رئیس‌جمهور دستور اصلاح قیمت گندم را بدهد و بعد از حدود دو ماه نه تنها اتفاقی رخ ندهد که همان مابه‌التفاوت ۳۵۰۰ تومانی هم پرداخت نشود، قابل قبول نیست.

کمبود اعتبار دولت برای افزایش قیمت گندم

در این میان، مساله کمبود بودجه هم مهم است.  چندی پیش گزارش شد که دولت تنها در صورت خرید گندم به همین قیمت ۱۱۵۰۰ تومان با کسری بودجه مواجه نمی‌شود. حتی پرداخت نرخ مصوب ۱۵ هزار تومانی هم نیاز به دریافت اعتبار بیشتر دارد

به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس هم به خوبی به موضوع کمبود اعتبار دولت واقف هستند. در همین روزهای اخیر، رحیم زارع عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس به فارس گفت اگر دولت برای افزایش قیمت خرید گندم متمم بدهد، نمایندگان حاضر هستند به سرعت موضوع را بررسی کنند.

مساله بودجه در میزان پرداختی‌ها به گندمکاران هم مشخص هستند. کشاورزان مطالبات خود را علی‌الحساب و با تاخیر دریافت می‌کنند. اخیرا مهر گزارش داده است، «تاکنون بیش از ۸ میلیون تن گندم خرید تضمینی شده که مبلغ آن بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان می شود؛ از این مبلغ فقط ۶۲ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است.»

البته به گفته علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندم‌کاران بر اساس قانون مهلت دولت برای تسویه حساب با گندمکاران، ۲۴ ساعت است و در صورت تأخیر پرداخت هزینه، مسئولان باید مطابق با سود روزشمار بانک مرکزی هزینه تأخیر را به کشاورزان بپردازند.

با وجود این در شرایطی که دولت برای خرید گندم با نرخ مصوب هم اعتبار کافی در اختیار ندارد، مشخص نیست که آیا گندمکاران موفق به دریافت هزینه تاخیر هم می‌شوند یا خیر.

عکس های قشنگ از مناظر ساحلی و دریاها که حال تان را خُوب می کند

معنای علائم روی ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف که حتما باید بدانید

عضو یکی از کانال های اخبار اول فارس شوید

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

در کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

 

مطالب مرتبط

ببینید|خودداری کامیون داران از حمل گندم خریداری شده به سیلوهای فارس

مهم‌ترین مصائب کشاورزی ایران که دولت چهاردهم باید بداند

نابودی ۸۵ درصد آب شیرین کشور در بخش کشاورزی

نظرات

 • محمد کشاورز کوچک????

  تاریخ : ۱۹ - مرداد - ۱۴۰۲

  با سلام
  پول واسه اختلاس گران ( دزدان ) هس
  ولی واسه کشاورزان نیس…..


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  قیمت یه پراید رو از ۳۰تومن رسوندین به ۳۲۰تومن غیر از اینه ک هم شرکت ایران خودرو مال دولت هس و هم سایپا خدا لعنت کن همتون رو از ریشه ،بعد من کشاورز ک گندم بزری دادین بهم کیلو۱۵/۵۰۰با هزینه حمل و سم و کود و شخم و….کیلویی ۲۱تومن پام درآمده ازم کیلو ۱۱/۲۰۰خریدین درست هم پول ندادین دنیایی قرض رو دست ما کشاورزا گذاشتین آخ ما به کدوم خدا شکایت کنیم ،انشالا امام زمان ظهور کنه گردن همتون رو بزنه ک ما رو بدبخت کردین


 • کشاورز

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  دروغ دروغ دروغ سایت ها یاد گرفتن یکی اونا می‌گن شش تا اینا میزارن روش……


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  بس.خجالت.هم.خوب.چیزی.هی.مگیدقیمیت.همش.دروغ.فقط.مخایدوقت.بخرید.پول.کشاورزبدیدهمه.چیز.مدانیم.بااین.مسولین.کشورداغون.کردید.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  خجالت بکشید تاکی وعده سرخرمن


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  ۷برج دو گندم دادیم ۱۱۵۰۰واریز کردند اینهارو هم میخوردی وآب سردی روش می نوشید بهتر بود خاک تو سر همچون وزیری ونمایندگان ورئیس بنیادکندمکاران خدا وند ی اگه هسته نیست ونابودتون کند


 • اسماعیل

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  اون سعید مشکانی بگو یک روز بیاد سر زمین کار کند تا درد کشاورز رو بفهمد . نفسش از جای گرم در میاد . مرد جسابی خودت چپت پره . بدای کشاورز کری هم میخونی


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  ..دولت بی .. رو ببرن که جز .. کار دیگری بلد نیست آخه کسی نیست بگه رئیسی… توبه این کارچی


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  بازهم وعدهای دروغ به کشاورزان
  تاکی ؟؟؟؟؟؟؟؟


 • حسین

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  خجالت بکشید چرا شما …ها ازجان کشاورز چه می‌خواهند پس سم بدین راحت گنین پول کندم کشاورز خوردین دادین آقازاده‌ها تواروپا حال کنند به ریش کشاورز بخندن برق ونان وآب بدین به عربها ایرانی بمیرن


 • کشاورز همان زاره

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  دولت وزیر ماشین وغیره رابه قیمت قبلی بدهد چرابه کشاورزظلم می کند تولیدازبین رفت همه تان دستتان تویه کاسه است


 • نظامی

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  مگه بهتون نگفتم اینهمه تعررررریف محصولات جنگی روسهاراندیدیک جنگندهB2امریکایی رودواسکادران جنگنده پیشرفته روسی برتری داره


 • کشاورز

  تاریخ : ۱۵ - مرداد - ۱۴۰۲

  چیباتون ازاینهمه تیتردروغ به کشاورزبدبخت دادیدی پرنشد
  راستی چیبهای شماهامعروفه پربشونیست


 • ابوذر

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  دولت???????????


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  بسه این همه دروغ ودغل پول کشاورز بدین خدا لعنتتون کنه


 • امینی

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  ما واقعا درمانده این…خیلی ظلم بزرگی بما رفته


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  دولت .. …..


 • ممد

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  دگه ما کشاورزان چیزی نگویم بهتره


 • Mmm

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  کی پول و میدین


 • حسین

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  همون ۱۵ تومان واریز کنند دولت ، ولی دیگه غلط بکنم گندم بکارم .


 • موسوی

  تاریخ : ۱۴ - مرداد - ۱۴۰۲

  ظلم کردن به کشاورزان