• 21 / تیر 1403 / 10:03
  • شناسه خبر : 148813

لباس های مشکی و تیره را چگونه بشوییم که بور نشوند؟

لباس های سیاه معمولا گذشت زمان و چندین بار شستن رنگ خود را کمی از دست می دهند و یا به عبارتی بور می شوند.با رعایت چند نکته در شست و شو آنها می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

شستن لباس های سیاه و جلوگیری از بور شدن آنها

لباس‌های تیره و روشن را از یکدیگر جدا کنید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث تغییر رنگ لباس‌های تیره می‌شود، شستن آنها به طور همزمان با سایر لباس‌های رنگی خواهد بود. در صورتی که لباس‌های مشکی خود را با یکدیگر بشویید رنگ آنها ثابت می‌شود و کمتر تغییر رنگ می‌دهند.

متاسفانه لباس‌های مشکی که در کنار لباس‌های روشن شسته می‌شوند، با گذر زمان و به تدریج تغییر رنگ می‌دهند، بور می‌شوند، و حتی رنگ خود را به طور کامل از دست می‌دهند. حتی در شستن اصولی لباس مشکی بهتر است لباس‌های تیره را از لباس‌های مشکی نیز جدا کنید.

لباس های مشکی خود را کمتر بشویید

اگر با هر بار استفاده لباس های مشکی خود را می شویید باید بدانید که رنگ لباستان بور خواهد شد. برای جلوگیری از بور شدن لباس های مشکی تان آنها را فقط در صورت نیاز بشویید و برای از بین بردن بوی عرق از اسفنج خیس استفاده کنید و در صورت لک شدن قسمت هایی از لباس آنها را لکه گیری کرده و کامل نشویید.

لباس های مشکی خود را با دست بشویید

لباس های مشکی خود را با آب سرد و بهتر است با دست بشویید زیرا آب گرم رنگ را تحریک می کند تا از روی پارچه بلند شود و بافت پارچه را نرم و شکننده می کند و باعث می شود رنگ از بین برود. شستشو با آب سرد به حفظ رنگ الیاف پارچه کمک می کند بنابراین دمای آب باید بین ۱۵ تا ۲۹ درجه بوده و از این مقدار تجاوز نکند.

لباس‌های تیره و مشکی را پشت و رو بشویید

با این روش ساده به جلوگیری از بور شدن لباس مشکی یا شلوار جین خود کمک می‌کنید. ساده‌ترین و موثرترین راه برای شستن لباس‌های تیره و حفظ رنگ آن پشت و رو کردن لباس‌ها خواهد بود زیرا آب و مواد شوینده بر روی لایه خارجی لباس تاثیر می‌گذارند و با این کار لایه اصلی لباس شما از تغییر رنگ محفوظ باقی می‌ماند.

لیبل لباس را قبل از شستن بخوانید

باید بدانید چه نوع پارچه ای را قرار است بشویید و آیا این لباس قابل شستشو در ماشین لباسشویی است یا خیر زیرا خیلی از لباس ها را نمی توان در ماشین لباسشویی شست.برخی از لباس های گران قیمت مثل پیراهن رسمی مشکی یا کت شلوار مشکی ممکن است نیاز به خشک شویی داشته باشند.

شستن لباس های سیاه و جلوگیری از بور شدن آنها

نکات شستشوی لباس مشکی با لباسشویی

اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید به نکات این بخش از نکات خانه داری نمناک توجه کنید .

لباس های مشکی را بر اساس وزن از هم جدا کنید

اگر می خواهید لباس های مشکی خود را با هم درون ماشین لباسشویی بیاندازید بر اساس وزن آنها را از هم جدا کنید. زیرا در صورت با هم بودن لباس های سبک و سنگین ، لباس های سبک چروک می شوند و بیشتر فرسوده خواهند شد. جنس های مختلف لباس نیازهای متفاوتی از نظر نوع شست شو دارند.

زمان شستشو باید کوتاه باشد

برای اینکه لباس های مشکی شما بور و رنگ پریده نشود، زمان شستشو باید کوتاه باشد.

شوینده مناسب استفاده کنید

استفاده از مواد شوینده نا مناسب سبب بور شدن و از بین رفتن تار و پود لباس می شود. همچنین اگر از لباس مشکی خود را با پودر بشویید و به خوبی آب نکشید روی آن سفیدک هایی ظاهر خواهد شد. پس بهتر است برای شستشو از مواد شوینده مناسب لباس مشکی و یا مایع ظرفشویی و دست شویی استفاده نمایید.

شوینده را به اندازه استفاده کنید

روی بسته بندی را بخوانید تا بدانید که به چه اندازه از شوینده باید استفاده کنید میزان استفاده هر نوع شوینده لباس باهم متفاوت است . برای لباس های کثیف از مایع لباس شویی مخصوص لباس های مشکی بیشتر استفاده کنید.

از خشک کن استفاده نکنید

استفاده از خشک کن ماشین لباس شویی برای لباس مشکی فکر خوبی نیست و باعث بور شدن رنگ مشکی می شود بنابراین لباس های مشکی خود را زمانی که مرطوب است برای پهن کردن روی بند و به صورت پشت و رو در سایه آویزان کنید تا در هوای آزاد خشک شوند . هر گز لباستان را در آفتاب خشک نکنید زیرا بور خواهند شد.

شستن لباس های سیاه و جلوگیری از بور شدن آنها

موادی برای ثابت ماندن و جلوگیری از بور شدن رنگ لباس مشکی

چندین روش و فرمول خانگی برای تثبیت رنگ مشکی لباس ها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره کرده ایم.

استفاده از سرکه

برای ثابت ماندن رنگ لباس مشکی ، لباس ها را در تشتی که حاوی یک فنجان سرکه سفید و مایع شست و شوی لباس، مایع ظرفشویی و آب سرد است، حدود نیم ساعت بخیسانید و در این محلول به آرامی شست و شو دهید و با آب سرد آبکشی نمایید. سرکه سفید مانع از دست رفتن رنگ و باعث براق شدن لباس می شود.

استفاده از نمک

برای ثابت ماندن رنگ لباس مشکی، درون ظرفی مقداری نمک حل کنید و سپس لباس خود را پنج دقیقه در آن قرار دهید و سپس آن را بشویید.

استفاده از آب اسفناج

در گذشته از آب اسفناج پخته برای ثابت ماندن رنگ لباس مشکی استفاده می کردند و لباس را درون آب اسفناج خیس داده و سپس می شستند.

استفاده از قهوه یا چای

برای ثابت ماندن رنگ لباس مشکی در زمان شستن لباس های مشکی، دو فنجان قهوه یا چای دم کرده را به چرخه آبکشی اضافه کنید زیرا قهوه و چای رنگ های طبیعی دارند و موجب تقویت رنگ پارچه و لباس می شوند.

استفاده از فلفل سیاه

استفاده از فلفل سیاه هنگام شستشوی لباس سبب جلوگیری از رنگ پریدگی لباس های مشکی می شود زیرا رنگ سیاه ناشی از فشرده شدن فلفل باعث تقویت رنگ پارچه می شود.

مطالب مرتبط

روش صحیح شست و شو لباس های ورزشی + نکات مهم

ترفند سریع پاک کردن لکه شاتوت از روی لباس ، فرش و دست

۱۰ اشتباه رایج نگهداری لباس ها در کمد که آنها را نابود می کند

نظرات