• 27 / بهمن 1402 / 14:33
  • شناسه خبر : 134491

لحظه سرازیر شدن آب باران در رودخانه خشک شیراز+فیلم

همزمان با شروع بارش رحمت الهی در شیراز آب در رودخانه خشک این شهر جاری شد.

به گزارش اول فارس، رودخانهٔ خشک، خُرم‌رود یا هفت پیلی رودخانه‌ای فصلی در شهر شیراز می‌باشد. این رودخانه از ملحق شدن آب دو قنات نهراعظم و چنار سوخته تشکیل شده و پس از عبور از شهر شیراز به سمت جنوب‌شرقی حوضهٔ خود متمایل شده و به دریاچهٔ مهارلو می‌ریزد. حوضهٔ آبریز رودخانهٔ خشک به فرم کشیده و در جهت شمال غرب به جنوب شرق است و یکی از زیرحوضه‌های دریاچهٔ مهارلو محسوب می‌شود. به تازگی در مسیر رودخانه خشک سدهایی ساخته شده‌است

این رودخانه از بزرگراه حسینی الهاشمی شروع شده و پس از طی کردن قسمتی از کمربندی به پل معالی آباد و بلوار شهید چمران و از آن به کنارگذر رودخانه خشک متصل شده و پس گذشتن از آن به کفترک و درنهایت به دریاچه مهارلو می‌ریزد، این رودخانه به صورت قطری از وسط شهر شیراز می‌گذرد و شهر را از جهاتی به دو نیم تقسیم کرده‌است.

برای عبور از روی این رودخانه در شیراز، پل‌های متعددی بر روی آن نصب شده‌است که این پل‌ها به ترتیب عبارت‌اند از:پل بزرگراه حسینی الهاشمی، پل معالی آباد، پل شاهد، پل کوهسار، پل زرگری، پل ده بزرگی، پل نمازی، پل باغ صفا، پل انقلاب، پل حر، پل هجرت (پارکینگ)، پل علی بن حمزه، پل امام علی، پل پیرنیا، پل فضیلت، پل پرویزی و پل فرصت شیرازی و همچنین پل مولوی روی این رودخانه در حال ساخت است.

۲ فیلم از کاخ اردشیر پاپکان قبل و بعد از ویرانی که باید ببینید/اردشیر بابکان رابهتر بشناسید

مطالب مرتبط

اعلام محدودیت های «تکراری» استانداری برای سیل اتباع افغانستانی در استان فارس(+ویدئو)

اطلاعیه محدودیت ترافیکی یکماهه در مسیر غرب به شرق بلوار چمران شیراز

مرگ ۵ نفر بر اثر بیماری هاری در شیراز

نظرات

  • ناشناس

    تاریخ : ۲۸ - بهمن - ۱۴۰۲

    خدایا هزاران بار شکرت این برکت رو از ما نگیر