چاپ کد خبر: 94592
22 شهریور 1401

مالیات‌ستانی قاجاری دولت رئیسی از مردم تحت فشار

در دوران زمامداری وکیل‌الملک ثانی در سال‌های ۱۲۹۱ – ۱۲۹۴ قمری در کرمان با توجه به رکود اقتصادی، مردم در پرداخت مالیات دچار مشکل شدند. میرزا مهدیخان، کلانتر کرمان نیز به عنوان راه حل برای ادب کردن رعایا، بر میزان مالیات افزود. همچون نظام مالیه دور قاجار که انواع مالیات‌های جدید مانند «باج، سیورسات، صادر و قلقانه» به مردم تحمیل می‌شد.

مالیات رئیسی

آفتاب‌‌نیوز|هیرش سعیدیان ددر مطلبی با عنوان” مالیات‌ستانی قاجاری دولت رئیسی از مردم تحت فشار| رکورد مالیاتی ۴۲ سال اخیر شکست ” چنین در آفتاب نیوز نوشت:  با توجه به کاهش درآمد‌های نفتی، در بودجه ۱۴۰۱، مقرر شده است که از مجموع ۶۶۴ هزار میلیارد تومان درآمد‌های دولت سیزدهم، مبلغ ۵۲۶ هزار میلیارد تومان از محل درآمد‌های مالیاتی تامین شود. این میزان حداقل دو برابر رکورد مالیات اخذ شده در تمام ۴۲ سال اخیر است. دولت در دو راهی اصلاح ساختارها، کوچک‌سازی و کاهش هزینه‌ها، یا اخذ مالیات بیبشتر، گزینه دوم را انتخاب کرده است.داود منظور رئیس سازمان امور مالیاتی و دیگر مدیر برآمده از دانشگاه امام صادق، در دولت، از وصول ۱۱۲ درصدی مالیت‌های پیش‌بینی شده در بودجه خبر داد. دولت بدون احتساب مالیات و حقوق گمرکی واردات، ۳۰۶ هزار و ۱۶ میلیارد تومان مالیات اخذ کرده است.

به تازگی نیز شورای پول و اعتبار مصوب کرد که چنانچه یک حساب بانکی بیش از ۱۰۰ تراکنش واریز به حساب در ماه داشته باشد و ۳۵ میلیون تومان در تراکنش‌ها جابه‌جا شود، باید مالیات بپردازد. هرچند اصغر ابوالحسنی قائم مقام بانک مرکزی، اظهار کرد که چنانچه فرد مدعی باشد که حساب او علی‌رغم سقف گردش ۳۵ میلیون تومانی، تجاری نیست می‌تواند مدارک خود را به سازمان امور مالیاتی ارائه کند. با توجه به این اظهارات در واقع اصل بر گناهکاری و تجاری بودن حساب است و خود شخص باید ریسک اتلاف قابل توجه زمان، دوندگی‌های مرسوم و کنکاش با بروکراسی فرساینده دولتی را بپذیرد تا ثابت کند، حساب او تجاری نیست. این در حالی است که احتمالاً با توجه به رقم زیر یک میلیون تومان مالیات یک حساب با گردش حداقل ۳۵ میلیون تومان، بسیاری ترجیح دهند که رقم تعیین شده مالیات را بپردازند تا آنکه هر ما در یک پروسه طولانی حقوقی، درگیر شوند.

رضا نجفی منش، رئیس کمیسیون کسب‌وکار اتاق تهران به تازگی گفت که، ایران رتبه اول مالیات‌ستانی در منطقه و یکی از بالاترین رتبه‌های جهانی در اخذ مالیات را کسب کرده است. این در حالی است که به نوشته الشرق الوسط کابینه عربستان به تازگی به ریاست سلمان عبدالعزیز، مصوب کرد بازار‌های ۱۰۰ درصد معاف از مالیات در بسیاری از مداخل دریایی، مرزی، بنادر و فرودگاه‌های آن کشور تشکیل شود.

حتی شهرداری تهران نیز اخیراً از گاریچی‌های مستقر در بازار تهران، عوارض مضاعفی طلب کرده است.

فشار مالیاتی دولت به مردم در اوج تحریم‌ها و رکود اقتصادی، به اعتراضات بازاریان در شهر‌های مختلف از جمله تهران، شیراز و اصفهان انجامید.

برخی کارشناسان سیستم مالیاتی جدید را با نظام مالیه دوره قجری مقایسه کرده‌اند. در زمان فتحعلی‌شاه مالیه ایران پنج کرور تومان تعیین شده بود و رعیت فارغ از آنکه درآمد سالیانه‌اش چگونه می‌بود، بایستی خراج مشخص شده را می‌پرداخت. در دوران زمامداری وکیل‌الملک ثانی در سال‌های ۱۲۹۱ – ۱۲۹۴ قمری در کرمان با توجه به رکود اقتصادی، مردم در پرداخت مالیات دچار مشکل شدند. میرزا مهدیخان، کلانتر کرمان نیز به عنوان راه حل برای ادب کردن رعایا، بر میزان مالیات افزود.

در حال حاضر نیز گزارش‌های پرشماری از سوی مردم، اصناف و بازاریان در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته است، مبنی بر تهدید سازمان امور مالیاتی بر اخذ جریمه دیرکرد و تشکیل پرونده مالیاتی. این درحالی است که این مودیان مالیاتی اظهار می‌دارند که به دلیل تحریم، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش قیمت‌ها به سختی شغل و کسب و کار خود را سرپا نگاه داشته‌اند.

همچون نظام مالیه دور قاجار که انواع مالیات‌های جدید مانند «باج، سیورسات، صادر و قلقانه» به مردم تحمیل می‌شد. در حال حاضر نیز عطش قابل توجهی در نظام مالی کشور برای بسط و گسترش تعرفه‌های درآمدزا برای دولت، بی‌اعتناء به وضعیت عمومی نه چندان خوشایند اقتصاد، به چشم می‌خورد. رئیس سازمان امور مالیاتی کشور به تازگی از اضافه شدن ۳ پایه مالیاتی جدید خبر داد.

تشدید فشار مالیاتی توام با فقدان عدالت مالیاتی

علاوه بر تشدید فشار‌های مالیاتی، بی‌عدالتی مالیاتی نیز بردامنه انتقادات افزوده است. سازمان اوقاف با ۱.۳۰۰ میلیون رقبه شامل باغ، زمین، ساختمان، بزرگ‌ترین ملاک و زمین‌دار کشور است. در حالی که طبق آمار‌های رسمی کمتر از ۵ درصد از درآمد‌های این ثروت قابل توجه، صرف امور خیرات می‌شود، این نهاد از پرداخت مالیات معاف است. پورمختار رئیس وقت کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، رسماً عناصری در این سازمان را متهم به زمین‌خواری و فساد کرد.

آستان قدس، آستان معصومه، آستان شاهچراغ، بنیاد پانزده خرداد، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ستاد اجرایی فرمان امام، سازمان اقتصادی کوثر، بنیاد علوی و ده‌ها سازمان و نهاد دیگر که در مجموع بیش از ۳۰ درصد از اقتصاد کشور را در اختیار دارند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند.

در حالی که بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، بیش از ۲ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد. در ۲ ماهه اول ۱۴۰۱ تنها مبلغ ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مالیات از خانه‌های خالی دریافت شد. بسیاری از این خانه‌ها، متعلق به شرکت‌های بانکی و نهاد‌های خصولتی قدرتمند است.

مافیای کنکور و مدارس پرسود غیرانتفاعی نیز تحت عنوان «معافیت مالیاتی تعلیم و تربیت» از بخشش‌های مالیاتی بهره می‌برند.

صد‌ها گریزگاه مالیاتی دیگر نیز برای آنچه که در اقتصاد از آن‌ها به عنوان «خودی» یاد می‌شود وجود دارد. معافیت مالیاتی تعاونی‌ها، گردشگری، موسسات فرهنگی، مذهبی و نظایر آن از این جمله‌اند. طبق آمار‌های رسمی ۶۰۰ هزار شرکت فرار مالیاتی داشته‌اند، این در حالی است که مالیات کارگران، کارمندان و اصناف خرد، با دقت و انضباطی مثال‌زدنی اخذ می‌شود. سازمان امور مالیاتی برای جذب مالیات بیشتر به تازگی به همکاری با پلیس اقتصادی متوصل شده است.

کاپیتان کریستین کارگزار دولت انگلیس در ۱۹۱۸ می‌گوید: «گفته می‌شود کل مالیاتی که کلانتران از ایل (قشقایی) جمع می‌کنند به ۸۰۰ هزار تومان در سال می‌رسد که ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان از این مبلغ به ایلخانی داده می‌شود». افزایش مالیات و نارضایتی تولید شده به تبع آن، به عنوان یکی از موتور‌های مرحکه اصلی مشروطیت در ایران قلمداد می‌شود.

به گفته کارشناسان مالیاتی و اقتصاددانان، مالیات یک ابزار حکمرانی حساس و شمشیر دولبه محسوب می‌شود که کاربرد آن نیاز به هوش حکومتی بالا دارد. رابطه ظریف مالیات از یک سو با دمکراسی، سطح پاسخگویی دولت و شرایط و شاخص‌های اقتصادی به اثبات رسیده است. فشار مالیات در شرایط رکود تورمی و در یک سیستم اقتدارگرا، نتیجه مطلوبی در بر نخواهد داشت.

شما نظرتان را در این مورد برای ما بنویسید

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

مهدی شنبه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۳۰

مالیاتی که ازمردم ما میگیرن نسبت به مالیاتی که از کشورهای پیشرفته ازمردم گرفته میشود بیشترشبیه به شوخی است به جای حرفای عوام‌فریبانه و خاله زنکی مطلب درست چاپ کنید والبته اگرشرافت دارید که ندارید پیام منو چاپ کنید لطفا مالیات درآمریکا انگلیس فرانسه باایران طبق عدد و رقم ودرصد آنهم به درستی نه به دروغ چاپ کنید مردم مقایسه کنن وبفهمند که اصلا مالیات نمیدهند البته شماهم دروغ گو هستید چون اصلاح طلبید

ب.ز شنبه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۸

امیدوارم یکی از همین شبها که میخابم
بمیرم و بیدار نشم. کارمندی که رو حقوقش مالیات میده و باخریدش ۹ درصد مالیات میده حالا از همون گردش حسابم مالیات بده !!!!!!
خدایا عدالتت و قدرتت کجاست؟ چرا مردم را به خاک کشیدی؟ ما محکوم به زندگی هستیم.محکوم به تحمل این همه بدبختی در ایرانم هستیم . سوال من اینه که اقای رییسی چرا چرا و چرا با مردم اینگونه رفتار میکنی و با دنیا عداوت؟ ایا لذتی که در صلح و رفاه هست شما در عداوت و بدبختی مردم خرج میکنین ؟

بابک شنبه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۷

اگه اینا دزدی نمیکنن و کارشون درست و شفافه حد اقل باید یه سایتی چیزی باشه که مردم بتونن نوع حساب (تجاری یا شخصی) خودشونو ببینن نه این که مخفیانه یه حسابی رو شایدم تمامی حسابهای یه فرد رو تجاری کنن

ایرانی جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۷

قوانین کاریکاتوری همینه از اونی که باید مالیات بگیرند نمی‌گیرند از کارگر و کارمند قبل از اینکه حقوق بگیره کسر می‌کنند دولت سرمایه داری همینه خونه خالی ها مال کیه بانک‌ها..بانک‌ها مال کی آقازاده ها )گدازاده) خدا … کنه هرکس به این مردم شریف خیانت میکنه …گفتیم روحانی خاینه دولت مردمی میاد درست میکنه ،این ها هم دهن دارند برای خوردن اومدند

ممیش جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۷

مسولان بی … ما تازه یادشان افتاده که می تونن از همه مالیات بگیرن. عالیه با همین فرمان برید جلو .

شما جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۹

در کشورهای دیگه اگر ازمردم مالیات میگیرن خدمات هم میدن تو ایران چی؟

ناشناس جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۱

گردش ۳۵ میلیون در ماه ؟؟؟؟
کارمندی که اول از همه مالیات داده و موقع خرید کالا ۹٪ارزش افزوده را پرداخت میکنه دوباره مالیات بده؟؟؟؟
میفهمید درارید چکار میکنید
حداقل باید به گردش یک میلیارد به بالا مالیات تعللق بگیرد

حج جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۴

پس چرا منتشر نمی منشوری

ناشناس جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹

دولت در واقع شلنگ را از چاه نفت در آورده و در جیب مردم فرو کرده است . آدم یاد آن داروغه مالیات ستان در کارتون معروف می افتد .

مهدی جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۹

اخه لاشی چرا موقع ثبت دیدگاه . عن عن زیادی میکنی

مهدی جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۸

خودشون صد هزار بار اومدن تو رسانه گفتن که الان از قبل تحریم و خود تحریم و بعد تحریم ما نفت ۱۲۳ درصد بیشتر میفروشیم . موقع گنده .. . خوب بلدن گنده.. کنن . ولی موقع دست کردن تو جیب مردم میگن بخاطر تحریم . همش دروغ

نحمد جمعه , ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۰۰

ریسی کسی نبود که بتواند دراین شرایط به مردم زجر کشید کمک کند

ناشناس پنجشنبه , ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۳

اداره مالیات نه بهتر بگید داروغه ناتینگهام

ناشناس پنجشنبه , ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۵۷

من تو بازارم مغازه اجاره کردم خدایش همش پول اجاره و جنس و غیره هزینه میشه،دلم میخواست معلم یا کارمند دولت میشدم حداقل هشت ساعت کار میکردم و زندگی برنامه داشت الان از صبح تا شب تو مغازه هستم آخرش با این گرونی و توروم هیچ،ولی داداشم که کارمند بانکه خدایش وضع خیلی خیلی از من بهتره،لعنت بر هرچی مالیات و مالیات گیرنده،فقط میخوان به ملت فشار بیارن

محمد پنجشنبه , ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۸:۲۵

ازاین دولت هر چی بگین بر میاد به فکر مردم نیستند اخرش سرنوشت ما مثل مردم فقیر هند و بنگلادش میشه برای همین بچه های خودشون را میفرستند امریکا وکانادا و انگلیش

یوسف پنجشنبه , ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۰:۰۱

آخه خدا وکیلی ای چه وضعشه،نم با هزار بدبختی ومکافاف با توجه به اینکه گفته اند زیر صد میلیون ازبانکی که حقوق مسگری دیگه ضامن نمخواد بلاخره یک وام سی تومنی اونم با یک ضامن گرفتم ولی نه پول نقد یا واریز بشه به حسابم به من یه کارت اعتباری دادن وگفتن باید یک جای مطمعن پیدا کنی تا برات پز بکشه بعد فردای آنروز پول به حساب طرف واریز میشه. آیا بهت بده این پول رو یا نه الله واعلم تازه اگه داد وادم خوب ومنصفی بود ممکنه ۱یا۲میلیون از دولت بعنوان مالیات کم کن ،خدای آخه ای درسته بابا همش دروغه دروغ دروغ

مجید چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۳

اتفاقا الان خوبه چون تمام دولت ها با مالیات اداره میشن. مالیات میتونه تضاد طبقاتی رو کاهش بده به شرطی که از همه گرفته بشه نه اینکه فقط کارمندا بدن

گل آقا چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۹

اون کارشناسانی میگن مالیات با الگوی زمان قاجاره ، یا اصلا کارشناس نیستند ویا نظرشان منصفانه نیست ،
کلیه درآمدها و دخل وخرج مردم دست بانک مرکزی و امور مالیاتی کشور هست ،
عزیزی که در طول سال بیش از ۱۰ میلیارد گردش‌مالی داشته ، خانه اعیانی د ر منطقه اعیانی داره ، خودرو ، دلا ، سکه ، آپارتمان ،ویلا و…….
ارش میاد مالیاتش رو بپردازه ، از کلیه خدمات وانرژی و سرمایه مملکت استفاده می‌کنید، خب مالیتش رو بدین ،
کسی از فقیر ندار مالیات نخواسته که اینطور هوچی گری میکنید.

امید چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۳۵

مالیات رو فقط از کارمند میگیرند.و سر ماه از حقوقش کم میکنند
الان تازه یادشون افتاده که باید از بقیه هم مالیات بگیرن که باعث اعتراض شده وگرنه طرف سراغ داشتم مالیات ۵۰۰ میلیونی را با رشوه با ۷۰ میلیون پرداخت کرد

ناشناس چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۲۰

چراغ ظلم ظالم تا سحر نمی‌سوزد اگر سوزد شبی سوزد شبی دیگر نمی‌سوزد
اللهم عجل لولیک الفرج

ناشناس چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۱۷

واگذارش به حضرت عباس باشد

قلی زاده چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۸:۴۶

فردا بر اکسیژن هوا هم می بندند مالیات

جواد چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۸:۱۲

… بیشتر بهش میخوره تا مالیات یاد کارتون رابینهود می افته آدم بدون وجود خود رابینهود که فقرا را نجات دهد

خداکرم ماکیانی چهارشنبه , ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۸:۰۲

فیش حقوقی هر ماه

آخرین اخبار