چاپ      کد خبر: 146660
28 خرداد 1403

محمدباقر قالیباف:باید در جبهه انقلاب به یک فرد برسیم/حال نخبگان ما خوب نیست

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: بخش قابل توجهی از موضوعات در کشور چه در حوزه امنیت ملی، اقتصادی کشور و منافع ملی، ریشه در عملکرد ما در اجرای سیاستهای خارجی و سیاستهای مصوب و دستگاه دیپلماسی که در قدرت اجرای سیاستها را داشته باشد، دارد.


به گزارش اول فارس ، برنامه «میزگرد سیاسی» انتخابات ریاست جمهوری با حضور محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات و دو نفر از همراهانش آقایان غریب آبادی و فکری و نیز با حضور ۳ نفر از کارشناسان سیدمحمدکاظم سجادپور استاد تمام روابط بین الملل، ابراهیم متقی استاد تمام علوم سیاسی، فواد ایزدی استاد مطالعات آمریکا به صورت زنده از شبکه ۳ سیما پخش شد.

قالیباف در این میزگرد اظهار داشت: اولین نکته این است که اگر مردم به بنده اعتماد کنند و دولت چهاردهم را به بنده واگذار کنند، سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی برای من مهم است و رکن رکین دولت چهاردهم خواهد بود. یعنی تمام برنامه‌های دولت یک طرف و بحث دیپلماسی و سیاست خارجی طرف دیگر.

وی افزود: بخش قابل توجهی از موضوعات در کشور چه در حوزه امنیت ملی، اقتصادی کشور و منافع ملی، ریشه در عملکرد ما در اجرای سیاستهای خارجی و سیاستهای مصوب و دستگاه دیپلماسی که در قدرت اجرای سیاستها را داشته باشد، دارد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حکمرانی در سیاست خارجی یعنی تنظیم روابط فارغ از این که ارتقاء پیدا کند یا کاهش، هدف این است حداکثر منافع و حداقل هزینه را برای کشور داشته باشد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه عزت و مصلحت و حکمت را سه رکن مهم در حوزه سیاست خارجی من است، گفت: معتقدم در عرصه های بین المللی موضوع ما «ایران و جانمایی ایران در روابط بین المللی» به خصوص در استراتژی های بخشی پنجگانه مهم است.

وی با اشاره به موقعیت ایران ادامه داد: در حوزه اقتصادی آگاهی دارم، اما تخصص ندارم و این شامل حوزه های فرهنگی و اجتماعی می‌شود، اما در حوزه راهبردی و ظرفیتهای جغرافیایی کشور اطلاعات کامل داشته و شاگردی پیش اساتید داشته و در دانشگاه هم درس می‌دهم.

قالیباف ادامه داد: ۱۹.۵ درصد ظرفیت نفت و گاز جهان در ایران است و ما منابع معدنی غنی داریم؛ اگر این ظرفیت ها هم نبود به تنهایی موقعیت ژئوپولتیک برای ادامه کشور کافی بود، اما از این ظرفیت استفاده نکردیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: مدیریت قوی، آگاه، دارای کارنامه و برنامه، دارای شجاعت تصمیم گیری و تنظیم روابط و اتخاذ تصمیم نهایی مهم است که متاسفانه در دستگاه دیپلماسی این اتفاق نیفتاده است؛ توضیح می‌دهم چقدر برنامه باز داریم و پرونده بسته‌داریم که گفتگوها تبدیل به قراداد شده، اما توان اجرا نداشتیم.

وی با بیان اینکه اقتدار منطقه و انتفاع اقتصادی را به عنوان راهبردهای خود در عرصه سیاست خارجی می‌دانم، گفت: اقتدار منطقه‌ای به معنای گسترش روابط با همسایگان است که این سیاست در دولت شهید رئیسی بود که با قوت و قدرت ادامه می دهیم؛ تقویت محور مقاومت و تامین امنیت و ثبات در منطقه را دنبال کرده و اینکه منطقه تحت تاثیر قدرت های بیگانه و خارج از منطقه نباشد و ارتباط نزدیک با کشورهای منطقه داشته باشیم.

قالیباف با بیان اینکه تبدیل شدن به هاب منطقه در حوزه ترانزیتی را دنبال می‌کند، گفت: در حوزه انرژی و صدور کالاهای خدمات عمومی مثل خدمات بهداشت و درمان و مهندسی و آموزش به موضوع انتفاع اقتصادی توجه می‌شود.

قالیباف گفت: آرمان گرایی واقع‌بینانه در سیاست خارجی بهترین روش و رویکرد برای سیاست خارجی است. مسائل سیاست داخلی امتدادش در سیاست خارجی است.

وی ادامه داد: متأسفانه در تحریم هستیم و در رفع تحریم باید از ظرفیت شرکت‌های کوچک استفاده کنیم. روابط دوجانبه هم باید مورد توجه باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما حرکتی را در جبهه انقلاب در شکل‌گیری مجلس یازدهم شروع کردیم که ادامه آن در دولت سیزدهم بود و کارها را پیش بردیم و برنامه هفتم توسعه میثاق ملی و خروجی مشترک این مجلس و دولت است و بسیار دقیق و قابل اجرا است.

قالیباف بیان داشت: تقدیر الهی اینگونه شد که شهید جمهور از جمع ما رفت و بعد از آن ما ماندیم و جبهه انقلاب نگران بودند که مبادا مسیر کشور متوقف شود و به دهه ۹۰ بازگردیم.

وی ادامه داد: بنده در یک دوراهی قرار گرفتم و با وجود آنکه با اقتدار و با کسب ۱۹۸ رأی توانستم رئیس مجلس دوازدهم شدم اما دیدم آمادگی من نسبت به بقیه بیشتر است و از راحت طلبی فرار کردم و پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری گذاشتم.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت آسیا و اوراسیا تاکید کرد: با توجه به اینکه در تحریم هستیم، باید برای رفع تحریم اولویت به شرکتهای کوچک داده شده که ظرفیتهای خوبی برای ما فراهم می‌کنند.

قالیباف با بیان اینکه به روابط مالی دو جانبه کم توجه شده است، گفت: برخی از شرکتها و سازمانها خارج از قدرتهای جهانی و ‌یا در رقابت هستند که می‌توان از فرصت آنها بهره گرفت ولی به آنها کمتر توجه شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امتداد مسائل مربوط به سیاست داخلی و خارجی با یکدیگر است؛ نکته مهم در سیاست خارجی قدرت اجماع سازی در درون کشور است. در سال های گذشته در این رابطه چالش داشتیم. رئیس جمهور باید بتواند اجماعی بین نخبگان ایجاد کند.

وی افزود: اولویت ما در منطقه تقویت جبهه مقاومت است و همه استراتژی‌های بخشی در جبهه مقاومت است و نمونه‌ای از الگوی انقلاب است. فلسطین الان تبدیل به موضوعی جهانی و مورد توجه همه بشریت شده است.

قالیباف درباره احتمال کناره‌گیری از انتخابات، گفت: بنده روز گذشته با مسئولان ستادهای خود صحبت و تاکید کردم که اخلاق در انتخابات حتماً رعایت شود و بر لزوم وحدت هم تاکید کردم. من فرزند انقلابم. حتماً جبهه انقلاب باید قبل از ۸ تیر به یک فرد برسد و در این صحنه کار خود را انجام دهد. این عقلانیت، گذشت و محبت در جبهه انقلاب وجود دارد و این کار اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه گفت: از راحت طلبی فرار کردم و به جای مطالبه گری خودم را در معرض زحمت پاسخ قرار دادم؛ اداره کشور به تخصص و قدرت و علم حکمرانی نیاز دارد؛ من ۳۵ سال در این موضوع شاگردی کرده و معلم دانشگاه بودم. کشور نگاه درست و اجتماعی می‌خواهد.

قالیباف با بیان اینکه ۴۵ سال زندگی شخصی نکردم، افزود: بنده خودم را عرضه کرده و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کردم. آگاهم و تجربه و کارنامه حداقل نسبت به دیگر کاندیداهای در معرض دارم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید به دنبال دوست و دشمن و منافع مشترک و بعد ابزار قدرت باشیم، تصریح کرد: رویکردهای ما به سمت غرب عمدتا سیاسی و امنیتی است.

وی ادامه داد: وقتی رژیم نامشروع صهیونیستی در آنجاست، طبیعتا رویکرد ما سیاسی امنیتی می‌شود. ایران در ارتباط با روسیه، چین، هند، پاکستان و آسیای میانه، کلید طلایی است.

قالیباف تاکید کرد: این کشورها همه با هم چالش جدی دارند اما ایران با همه اینها دوست مشترک است. این فرصت بزرگ ماست تا استفاده کنیم. نباید اجازه بدهیم ایران دور بخورد.

وی در واکنش به صحبت های یکی از کارشناسان درباره اولویتها در انتخابات رئیس جمهوری از نگاه رهبری گفت: شما بیانات رهبر انقلاب در ملاقات با مدال آوران عرصه علم را نگاه کنید؛ رهبری فرمود که به ملاک های انقلاب نزدیک تر باشند اما قبلش می فرمایند به کار آشنا و سابقه داشته و هم به ملاک ها توجه شود، یعنی لازم است کار بلد بوده و هم به ملاک‌های ایران و انقلاب وفادار باشد.

قالیباف بیان داشت: ادعا ندارم که در هر دو بهترین هستم چون نسبی است؛ بعد از دفاع مقدس همواره در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی بوده و روحیه استکبارستیزی دارم.

وی ادامه داد: آقای حاجی زاده چند سال قبل مطرح کرد که فلانی در موضوع موشکی تحول و پایه اصلی را گذاشت. در دوره ای که شهید سلیمانی مسئول جبهه مقاومت بود، با ایشان همراه بوده و تلاش و مشورت داشتم. داخل کشور و دشمنان می‌دانند که نگاه انقلابی و در صحنه بودن کار من بوده و افتخار می‌کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه در برنامه هفتم اولویت ما در منطقه تقویت جبهه مقاومت است، گفت: نگاه ما صرفا امنیتی نیست و تمام استراتژی‌های بخشی در حوزه توسعه و رشد اقتصادی است و نمونه ای از الگوی انقلاب اسلامی است.

قالیباف با اشاره به محور مقاومت تاکید کرد: امروز فلسطین فقط موضوع جهان اسلام نیست و تبدیل به موضوع اصلی دنیا شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما باید تصمیم سازی را به عهده نخبگان جامعه بگذاریم اما در این کار ضعیف هستیم، چرا که فکر می‌کنیم خودمان علامه دهر هستیم. امروز حال نخبگان ما خوب نیست چرا که از ظرفیت آنان به خوبی استفاده نمی‌شود. آموزش و پرورش ما در طول ۲۰ سال گذشته، ۱۷ وزیر یا سرپرست داشته است؛ آیا بقالی را اینگونه اداره می‌کنیم؟

وی بیان کرد: ما مردم را در تصمیم سازی‌ها حذف کردیم اما بنده در هر جایی که وارد شدم، از مشارکت مردم استفاده کردم. چون مردم را حذف کردیم، نمی‌توانیم ظرفیت‌های بالقوه را تبدیل به بالفعل کنیم. بحث آموزش در حوزه دیپلماسی ما نیز باید تقویت شود.

قالیباف تاکید کرد: در اقتصاد، بهره‌وری بسیار مهم است و بهره‌وری عملاً تصمیم‌گیری در اتاق‌های در بسته نیست.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: بنده در عین حال که به مدیر قوی و کارنامه و برنامه تاکید می‌کنم، اما مدیر قوی نباید فکر کند همه‌چیزدان است و باید اجازه دهد نخبگان هم تصمیم سازی دقیق و شجاعانه بگیرند.

وی ادامه داد: مردم باید شهر و کشور را اداره کنند، نه دولت. دولت باید کار تولی‌گری انجام دهند نه تصدی‌گری. سیستم بروکراسی کشور به شدت ما را اذیت می‌کند و حتی از تحریم‌های خارجی اقتصادی بیشتر است و عملاً این دو مکمل هم هستند و ما را اذیت می‌کنند.

قالیباف تاکید کرد: باید نگاه سیستماتیک به موضوعات داشته باشیم. باید تصمیمات ما پختگی داشته باشد. الان ما برای کالاهای اساسی خود به گونه‌ای رفتار می‌کنیم که دچار مشکل شدیم؛ باید از فرصت‌هایی چون ارتباط با چین استفاده کنیم. تحریم‌های ما از سوی آمریکا است نه نهادهای بین‌المللی، پس باید از ظرفیت بسیاری از شرکت‌های دولتی برای ارتباطات تجاری خود استفاده کنیم.

وی افزود: معتقدم که ما می‌توانیم با اجماع سازی، همدلی و حضور مردم و با یکدیگر این مسیر را طی کنیم. قانون برنامه هفتم به گونه‌ای نوشته شده که ظرفیت اجرایی شدن دارد و همچنین همه قوانینی را که باید در حوزه اقتصاد اصلاح و تصویب می‌کردیم، این کار را انجام دادیم. در دولت چهاردهم، دستگاه دیپلماسی ما اهمیت زیادی دارد و در رفع تحریم‌ها هم به دنبال انتفاع اقتصادی هستیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره برنامه اش برای برقراری توازن گفت: موضوع توازن کلیدی است و به آن توجه داریم؛ ظرفیت های بالقوه نیز باید بالفعل شود که آن در گرو وجود مدیر قوی و کارآمد است.

قالیباف با اشاره به ظرفیت های هوایی کشور گفت: ضعف مدیریت و عدم آگاهی از موضوع باعث شده از ظرفیت هوایی و عبور از فضای هوایی کشور استفاده نشود. بیش از ۶ میلیون هم وطن ما به فرودگاه امام آمده و به کشورهای همسایه می‌روند و بعد از آن جا به کشورهای دیگر سفر می‌کنند در نتیجه از درآمدهای آن استفاده نشده است.

وی گفت: مستضعف کسی است که ظرفیت بالقوه را نتواند بالفعل کند و مسئولی که این کار را نکند، ظلم کرده است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیتهای منطقه‌ای گفت: بی‌شک جمهوری اسلامی قدرت منطقه است که می‌توان از ظرفیت پیمانهای بریکس و شانگهای استفاده کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اساس و فلسفه انقلاب اسلامی مردم هستند، گفت: ما مردم را در تحول حذف کردیم که من هر جا بودم، مردم را مشارکت دادم.

وی گفت که از وضعیت آموزش راضی نیست و چنین شرایطی در دستگاه دیپلماسی هم دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه باید نگاه دولت تولی گری و نه تصدی گری باشد، افزود: ما اولویت بندی در کار نداریم؛ به اندازه‌ای که بروکراسی کشور را اذیت می‌کند تحریم‌ها اذیت نمی‌کند. باید به سمت هوشمندسازی و شفاف سازی در بستر تصمیم سازی و تصمیم گیری درست رفت، اما ما نگاه سیستماتیک به موضوع نداریم.

قالیباف همچنین گفت: برای کالای اساسی دچار مشکل شدیم و در دهه ۹۰ می‌توانستیم از فرصتهایی با کشورهایی مثل چین استفاده کرده و تحریم‌ها را تسهیل گری کنیم. تحریم‌ها را آمریکا به ما تحمیل کرده ‌و تحریم سازمان های بین المللی نیست. خیلی شرکت ها در این موضوع با آمریکا در تضاد هستند و می‌توان از ظرفیت آنها استفاده کرد.

وی ادامه داد: ده‌ها هزار شرکت داریم که هیچ تجارت با آمریکا نداشته و می‌توانند مبادلات غیر دلاری با ما داشته باشند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ۵ میلیارد دلار اعتبار ارزی با روسیه داریم. آنها آماده بودند که پول ما را بدهند اما به خاطر نظر مخالف دو وزارتخانه و در مواردی اختلاف بین دو معاونت در دو وزارت خانه معطل مانده است؛ این ها چه ربطی به تحریم آمریکا دارد.

وی گفت: ما می‌توانیم با اجماع سازی و همدلی و حضور مردم مسیر را طی کنیم. برنامه هفتم که میثاق همه ماست و قانون برنامه به گونه ای تصویب شده که امکان و ظرفیت اجرایی شدن دارد.

قالیباف بیان داشت: مجلس یازدهم قوانین مهم اقتصادی را اصلاح و قوانین جدیدی در عرصه اقتصادی به تصویب رساند و ما تجربه این کارها را داریم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: رفع تحریم و مشکلات خارجی اولویت اول دولت من است و در رفع تحریم به دنبال انتفاع اقتصادی هستیم.منبع:تسنیم

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار