• 13 / اردیبهشت 1402 / 16:55
  • شناسه خبر : 110685

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در کنفرانس خبری هفته معلم در شیراز چه گفت؟

مدیرکل آموزش و پرورش فارس وعده داد که فرآیند جذب ۱۹۸۷ نفر برای تکمیل نیروی انسانی بخش آموزش ابتدایی و در راستای اقدامات تحولی این اداره کل، از ابتدای خرداد امسال آغاز خواهد شد.

به گزارش اول فارس، محمدخلیل عسکری  مدیرکل آموزش و پرورش فارس روز چهارشنبه ١٣ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری ضمن تبریک هفته بزرگداشت مقام معلم، بیان کرد: اگر منظومه فکری شهید مطهری را مبنای حرکت در مسیر رو به جلو انقلاب قرار دهیم، حتما به آرمانهای انقلاب دست خواهیم یافت.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس سازماندهی نیروهای مبارز انقلاب اسلامی، مبارزه جدی با جریان نفاق و کمونیست‌ها، مبارزه با افکار انحرافی و ایجاد رابطه محکم بین حوزه علمیه، دانشگاه و جوانان انقلابی از ویژگی‌های بارز شهید مطهری عنوان واضافه کرد: معتقدیم تنها یک روز و یک هفته به معلمان در طول سال اختصاص ندارد بلکه کار تربیت در مسیر زمان جریان دارد و مداوم است و لذا هر روز، روز معلم است.

محمد خلیل عسکری با تاکید بر اینکه باید همه جلوه‌های معلمی و اقدامات معلمان را نمونه دانست اما در عین حال فرآیندهایی برای معرفی معلمان نمونه تعیین شده است، گفت: از دهم مهرماه سال گذشته این فرآیند در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس، ۷۳۳۳  نفر در فرآیند انتخاب معلم نمونه در مرحله مدرسه شرکت کردند که ٢٨٠٠ نفر پس از ارزیابی وارد مرحله منطقه‌ای شدند.

او با بیان اینکه امسال شیوه نامه انتخاب معلم نمونه یک تفاوت داشت و آن هم نظرسنجی از دانش آموزان بود که در استان بیش از ۴۵ هزار دانش آموز در این فرآیند شرکت کردند، افزود: ١٠ نفر از معلمان فارس به مرحله کشور راه یافتند و امسال از ٢۶ نمونه کشور، ۶ نفر از  این استان انتخاب شدند که اقدامی بی سابقه بود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین با تاکید بر اینکه تکریم و تجلیل از همه معلمان بنای ماست، چرا که معتقدیم آموزش و پرورش متعلق به همه است، گفت: اعتقاد داریم که خانه به عنوان مدرسه اول و مدرسه به عنوان خانه دوم باید در کنار هم بتوانند فرآیند تربیت را تکمیل کنند.

عسکری به فرمایش راهبردی رهبر مقام معظم در دیدار با تعدادی از معلمان کشور مبنی بر اهمیت فرآیند تحول در آموزش و پرورش هم اشاره و عنوان کرد: در فارس به جد به این مهم در امر تربیت معتقدیم.

او با بیان اینکه فارس در اجرای سند تحول بنیادین پیشتاز است، یکی از اقدمات تحولی که امسال در فارس اتفاق خواهد افتاد را تحول در نیروی انسانی ذکر و خاطرنشان کرد: شاخص‌هایی برای انتخاب مدیران مدارس در دستور کار قرار گرفته است و در ٣١ خردادماه بدون نگاه سیاسی و سلیقه‌ای یا مدیران مدارس را ابقا و یا آنها را تغییر خواهیم داد که خوشبختانه اکثریت مدیران مدارس ما مدیرانی قابل و توانمند و با رویکرد تحولی در حال خدمت هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش یکی از اقدامات تحولی دیگری که دولت آن را در دستور کار قرار داده است را جذب نیروی انسانی عنوان کرد و گفت: نخستین مجموعه‌ای که به ما اضافه خواهند شد، ١٩٨٧ نفر در آموزش ابتدایی است.

محمد خلیل عسکری ادامه داد: متقاضیان با ۴٠ درصد آزمون و ۶٠ درصد مصاحبه وارد این فرآیند خواهند شد. با حضور ارزیابان حرفه‌ای و ارزیابان تخصصی در ١١ مدرسه کار مصاحبه انجام خواهد شد.

او اضافه کرد: فرآیند جذب ١۵۶٠ نیروی انسانی نیز به زودی برای متوسطه اول، متوسطه دوم فنی حرفه‌ای و کاردانش در دستور کار قرار خواهد گرفت.همچنین مجوز استفاده از ١٠٠٠ نفر نیروی خدماتی نیز در دست اقدام است.

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش فارس، ۲۴۰۰ دانشجوی دانشگاه فرهنگیان نیز از طریق آزمون سراسری به دانشگاه فرهنگیان استان اضافه خواهد شد.

عسکری در بخش دیگری از سخنان خود به مسجد و مسجد محوری در مدارس استان اشاره و بیان کرد: آشنایی و ارتباط با مکان‌های معنوی در فرایند تربیت در فارس مدنظر قرار دارد و به جد دنبال می‌شود.

او تصریح کرد: مدرسه فی نفسه مکان تربیتی است که دانش اموز را در برابر برخی مشکلات مسئول می‌داند.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس، زنده کردن احساس هویت ملی و دینی را از دغدغه‌های رهبری دانست و گفت: ما در فارس در این رابطه شورایی تحت عنوان شیراز هویت ساز و فارس افتخار آفرین تشکیل داده‌ایم.

عسکری تاکید کرد: اگر شان معلم حفظ شود با دلگرمی کار خود را دنبال می‌کند.

او همچنین به اجلاسیه نماز دانش آموزی با رویکرد آموزش صحیح خوانی نماز در دانش اموزان اشاره کرد و گفت:  تمام مدارس فارس اجلاسیه نماز درون مدرسه‌ای را برگزار کردند و فردا پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت ماه هم اجلاسیه استانی برگزار می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین اعلام کرد که ٢١ اردیبهشت ماه اجلاسیه کشوری دانش آموزی نماز به میزبانی این استان در سومین حرم اهل بیت(ع) با رویکرد دانش آموزی و با حضور وزیر آموزش و پرورش برگزار می‌شود.

عسکری؛ مراسم تجلیل از پیشکسوتان آموزش و پرورش را از برنامه‌های شاخص آموزش و پرورش فارس طی یک نشست صمیمی یک روزه عنوان کرد و گفت: در این نشست ضمن تکریم از اقدامات ارزشمند پیشکسوتان، آنها به هم اندیشی با حضور دکتر مطفر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهند پرداخت.

او در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه توسعه هنرستان‌ها را در دستور کار داریم، گفت: در شیراز علاقمندی به هنرستان‌ها زیاد شده اما فضا متناسب با درخواست توسعه پیدا نکرده است.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس در خاتمه عنوان کرد: مسابقات ورزشی بین ٣۵٠ تیم معلم در شیراز نیز اجرایی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ثبت دیدگاه