چاپ کد خبر: 28050
28 اردیبهشت 1399

مراقب روش جدید کلاهبرداری پیامکی در واتساپ باشید

مراقب روش جدید کلاهبرداری پیامکی در واتساپ باشید

رئیس پلیس فتا استان خوزستان گفت: ارسال پیام‌هایی حاوی لینک‌های ناشناس که افراد را به سایت‌های جعلی هدایت می‌کنند، یکی از روش‌هایی است که مجرمین سایبری برای سرقت اطلاعات و یا دسترسی و کنترل حساب کاربری شهروندان از آن استفاده می‌کنند.

سرهنگ شاهین حسنوند رئیس پلیس فتا خوزستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا اظهار کرد: بنا بر گزارش‌های رسیده و رصدهای صورت گرفته، به تازگی پیامی برای برخی از کاربران واتساپ ارسال شده که به افراد اخطار می‌دهد به دلیل نقض قانون کپی رایت در شبکه اجتماعی اینستاگرام، تا چند روز آینده حساب کاربری آنها بسته می‌شود و در ادامه پیام نیز از کاربر خواسته شده که به لینک موجود در پیام مراجعه کند.

وی افزود: با کمی دقت و بررسی این پیام که از شماره‌ مجازی ارسال شده است، کلاهبرداری بودن آن کاملاً مشخص می‌شود. نکته‌ای که باید دقت کرد این است که این پیام کلاهبرداری در مورد شبکه اجتماعی اینستاگرام است ولی در پیام‌رسان واتساپ ارسال می‌شود، در صورتی که اگر فردی در شبکه‌های اجتماعی یکی از قوانین آن را نقض کند، در همان برنامه به وی اخطار داده شود. 

سرهنگ حسنوند بیان کرد: شهروندان دقت کنند به هیچ عنوان به پیام‌های دریافتی از شماره‌های ناشناس اعتماد نکرده و به لینک‌هایی که در اینگونه پیام‌ها ارائه می‌شود نیز مراجعه نکنند. زیرا بسیاری از شیوه‌های کلاهبرداری با سوءاستفاده از غفلت، سهل‌انگاری و عدم رعایت اصول امنیتیِ شهروندان طراحی می‌شوند؛ بنابراین اگر کاربران نکات امنیتی را رعایت کنند، هیچ‌گاه در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی‌شوند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: در این روش کلاهبرداری، لینکی به همراه پیام برای کاربران ارسال می‌شود و از افراد خواسته می‌شود که روی آن کلیک کنند. شهروندان در صورتی که روی لینک مذکور کلیک کنند، به سایت‌های جعلی طراحی شده توسط مجرمان سایبری هدایت می‌شوند و اگر اطلاعات خواسته شده را تکمیل کنند، اطلاعات خود را در اختیار کلاهبرداران قرار داده‌اند. 

رییس پلیس فتا خوزستان گفت: روش‌های کلاهبرداری بسیاری در شبکه‌های اجتماعی رواج پیدا کرده و از زمانی که این برنامه‌ها با افزایش محبوبیت مواجه شدند، کلاهبرداری‌ها نیز در آنها گسترش یافته و متاسفانه اطلاعات کاربران بسیاری با این روش‌ها به سرقت رفته است. البته این موارد مجرمانه بیشتر در پیام‌رسان‌های خارجی دیده می‌شود و خوشبختانه در نسخه‌های داخلی به ندرت شاهد اینگونه موارد هستیم.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: اگر کاربران اصول امنیتی را رعایت کنند، هیچ‌گاه در دام مجرمان سایبری گرفتار نمی‌شوند. لازم است تاکید ‌کنیم که شهروندان از کلیک روی لینک‌های ناشناس خودداری کرده و این موارد را در سایت پلیس فتا به آدرس CYBERPOLICE.IRوبخش گزارش‌های مردمی گزارش کنند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار