چاپ کد خبر: 144039
3 خرداد 1403

مردم از پس هزینه‌های مسکن برنمی‌آیند/روی آوردن خانوارها به اجاره کردن خانه‌های کوچک ‌

امروز در بازار مسکن، قیمت و رشد قیمت اهمیت بسیار کمتری دارد و چالش اساسی، نقدشوندگی و امکان فروش است و با این شرایط، مشتری اول و آخر بسیاری از زمین‌ها، ویلاها و املاک تجاری و اداری، همین دارندگان فعلی آنها خواهند بود.

به گزارش اول فارس؛ تازه‌ترین گزارش‌ها نشان می‌دهد که معاملات مسکن در فروردین ماه امسال نسبت به ماه قبل ۷۵.۶ درصد کاهش یافته است. براساس این گزارش، معاملات مسکن در فروردین امسال حتی نسبت به فروردین سال ۱۴۰۲ بیش از ۱۴درصد ریزش داشته است.

از سوی دیگر، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی در فروردین ماه امسال حدود ۸۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده‌است. هر چند این عدد نسبت به رقم ۸۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی اسفند ماه سال گذشته تغییر چندانی نداشته اما در مقایسه با فروردین ماه سال ۱۴۰۲ حاکی از افزایش بیش از ۲۲ درصدی است.

قیمت مسکن در شهر تهران

بازار مسکن همچنان درگیر رکود است

داود بیگی‌نژاد نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن گفت: در حال حاضر و در اردیبهشت‌ماه یک مقدار تردد به دفاتر املاک نسبت به فروردین به جهت اجاره و خرید ملک بیشتر شده است ولی اینکه این تعداد قابل توجه باشد، چنین نیست.

کاهش قیمت مسکن دور از انتظار است

او دلیل تشدید رکود در بازار مسکن را سنگینی قیمت‌ها عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه قیمت مسکن چسبندگی دارد، اگر یک سقف قیمتی را تجربه کند، بازگشت از آن سقف یک مقدار سخت است و این اتفاق دیر می‌افتد.

نایب رییس اتحادیه مشاوران تصریح کرد: واقعیت این است که قیمت‌هایی هم که الان در بازار مسکن برای خرید پیشنهاد می‌شود، بالاست. البته این نکته را هم بگویم که قیمت‌هایی که اعلام می‌شود، با قیمت تمام‌شده ملک در ارتباط است.

هزینه ساخت و زمین بالا رفته است

بیگی‌نژاد متذکر شد: شما وقتی قیمت تمام‌شده ملک را مورد بررسی قرار می‌دهید، می‌بینید قیمت مسکن با توجه به هزینه ساخت و هزینه زمین تعیین می‌شود و قیمت ملک برای سازندگان بالاست.

او یادآور شد: به نسبت بالا بودن قیمت تمام‌شده ملک، قیمت ملک و عرضه آن هم افزایش پیدا کرده ولی در مقابل، توان خریداران و مردم با تورم در بخش مسکن افزایش پیدا نکرده است.

اجاره خانه به جای خرید مسکن

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: برهمین اساس، مسکن دور از دسترس مردم قرار گرفته و به نوعی می‌توان گفت خرید ملک از سبد خانواده‌ها خارج شده است و مردم بیشتر الان به سمت تمدید قراردادهای اجاره رفته‌اند.

پیش بینی قیمت مسکن

این فضا در بازار مسکن در حالی در آمارها و گزارش‌ها روایت می‌شود که به تازگی کیانوش گودرزی رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران هم در تحلیل شرایط فعلی و پیش‌بینی آینده بازار مسکن تاکید کرد: در حال حاضر مشاوران املاک در رکود کاری به سر می‌برند و بازخوردهایی هم که از بازار مسکن دریافت می‌کنیم، تحرکی را در آینده نزدیک نشان نمی‌دهد.

به گفته او، علت اصلی آن به کاهش توان متقاضیان مصرفی مربوط می‌شود و پیش‌بینی من با توجه به شرایط موجود این است که به سمت کسادی حرکت می‌کنیم و اتفاق خاصی در نیمه اول امسال نخواهد افتاد.

گودرزی عنوان کرد: البته این رکود برای صنف مشاوران املاک و بخش مسکن به عنوان یک حوزه پیشران جالب نیست و تبعات منفی برای اقتصاد کشور دارد.

او تصریح کرد: اگر دولت بتواند عرضه مسکن را افزایش دهد و صنعت اجاره را نیز راه‌اندازی کند، می‌توان امیدوار بود که قیمت‌ها در سطح فعلی با تغییرات اندک قرار بگیرد یا حداقل شاهد نوسانات جزئی در این بازار باشیم اما گردش اقتصادی در بازار مسکن نباید متوقف شود چراکه اشتغال این حوزه را به چالش می‌کشد.

شرایط بازار مسکن کاملا تغییر کرده است

در این میان، سیامک قاسمی اقتصاددان در واکنش به کاهش معاملات مسکن در یادداشتی نوشت: رکود معاملات و نقدشوندگی در بازار مسکن ایران شبیه هیچ دوره‌ای در گذشته نیست.

براساس گفته او، تعداد معاملات در شهر تهران به کمتر از ۵معامله مسکن روزانه برای هر منطقه شهرداری رسیده است.

بیشتر بخوانید:

درمان سریع فشار خون بالا در خانه بدون مصرف دارو

روش شستن و نگهداری صحیح چادر مسافرتی

قاسمی متذکر شد: امروز در بازار مسکن، قیمت و رشد قیمت اهمیت بسیار کمتری دارد و چالش اساسی، نقدشوندگی و امکان فروش است و با این شرایط، مشتری اول و آخر بسیاری از زمین‌ها، ویلاها و املاک تجاری و اداری، همین دارندگان فعلی آنها خواهند بود.

او تاکید کرد: در شرایط فعلی برای هر سرمایه‌گذاری در بازار مسکن، اولویت اول و آخرتان، نقدشوندگی و امکان معامله شدن در آینده است و نه وعیده و امید درباره رشد قیمت‌ها.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار