• 08 / مهر 1397 / 3:13
  • شناسه خبر : 219

مرگ تدریجی دشت‌های فارس را خواهیم دید !

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس وضعیت دشت‌های فارس را نامطلوب عنوان کرد و گفت: دشت های فارس در حال مرگ هستند و حتی اگر بارندگی صورت گیرد، قابلیت جذب آب را ندارند که این مساله سبب بروز سیلاب خواهد شد.

به گزارش اول فارس حمیدرضا دهقانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه میانگین بارندگی ۴۹ ساله فارس در شرایط عادی ۳۰۷ میلیمتر است، ابراز داشت: در بیست سال اخیر میانگین بلند مدت بارندگی سالانه فارس از ۳۲۰ میلی متر به ۲۶۵ میلی متر تقلیل یافته که این میزان در ۱۱ سال گذشته به ۲۳۵ میلیمتر رسیده است.
وی افزود: از تعداد ۱۳۵ آبخوان در استان فارس ۱۰۸ آبخوان در دشت‌ها دچار افت سطح آب شده است و کاهش سطح آب در ۵۹ آبخوان بیش از ۱۰ متر بوده است.
آبخوان محل تجمع آب ناشی از باران است که با ایجاد موانع برای بهره برداری ذخیره می شود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۰۰ میلیون متر مکعب از ذخایر آب های زیر زمینی در استان در حال مصرف است، بیان داشت: میانگین بارندگی در کل شهرهای استان فارس کمتر از حد طبیعی است که باعث بهره برداری از مخازن آب های زیرزمینی شده است.
دهقانی ادامه داد: میزان بارندگی در سال آبی گذشته با احتساب بارندگی آخر شهریور ۱۳۵ میلیمتر را نشان می‌دهد که کمترین میزان طی ۴۸ سال گذشته به شمار می‌رود.
وی بیان کرد: استان فارس در میان ۳۱ استان کشور در رتبه ۲۸ از لحاظ کمبود منابع آبی قرار دارد و در زمره چهار استانی است که بدترین وضعیت ممکن را در زمینه آب دارد.
دهقانی با اشاره به اینکه آب مصرفی استان فارس ۸٫۴ میلیارد متر مکعب است، گفت: ۷۹درصد آب مصرفی استان از طریق منابع آب زیرزمینی و فقط ۲۱ درصد آن از آب‌های جاری تامین می‌شود که زنگ خطری برای استان به شمار می‌رود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس همچنین بیان داشت: ۶درصد چاه‌های غیرمجاز کشور در استان فارس وجود دارد که معادل تعداد ۱۵هزار و ۷۹۴ حلقه چاه است و چاه‌های مجاز استان فارس نیز با عدد ۷۲۷هزار ۹۳ حلقه چاه معادل ۱۶ استان کشور است و فارس از این منظر با ۷۲هزار و ۷۹۳ حلقه چاه غیرمجاز در صدر استان‌های کشور قرار دارد.
وی بیان کرد: متوسط مصرف آب‌های زیر زمینی کشور نشان می‌دهد میزان آب‌های زیرزمینی از شهریور ۸۳ به شدت نزولی بوده و جز دو سال گذشته که بارش این روند را بهتر کرد، این کاهش همچنان ادامه دارد.
دهقانی ادامه داد: افزون بر میزان منابع آبی، کیفیت آب نیز نه تنها برای شرب بلکه برای کشاورزی نیز کاهش یافته است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای فارس با بیان اینکه کاهش آب‌های زیر زمینی براثر توقف بارش برف و باران، دبی رودخانه‌ها را نیز کاهش داده است،‌ گفت: این موضوع سبب شده از برخی رودخانه ها فقط نامی باقی بماند.
دهقانی ابراز داشت: از ۹ سد استان فارس جز سد سلمان و رودبال، در دیگر سد‌ها آبی باقی نمانده است و حجم آن‌هاسدها از حجم پایداری آنها نیز بیشتر کاهش یافته است؛ این در حالی است که طی دو سال گذشته، آبی در این سد‌ها رها نکرده‌ایم و کشاورزان هیچ بهره ای از کشت خود نبرده اند و آب شرب شیراز و مرودشت نیز به سختی تامین شده است.
وی با بیان اینکه برداشت بی رویه آب زیرزمینی فروچاله‌های بسیاری را پدید آورده است، افزود: ترک های بسیار طولانی در سطح زمین در شهرستان داراب و استهبان باعث شده است که تاسیسات شهری، جاده ها و ابنیه روستایی در معرض خطر جدی قرار گیرند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به اقدامات پیشگیرانه گفت: در طرح تعادل بخشی که برنامه جامع ملی است تاکنون ۴۸۶ حلقه چاه پر شده است و دستگاه های حفاری غیر مجاز نیز توقیف شده و تعداد این دستگاه‌ها تنها در انبار مرکزی شرکت آب منطقه‌ای فارس به ۵۵۱ دستگاه می‌رسد.
وی از همه مسئولان حوزه‌های فرهنگی استان درخواست کرد در برنامه‌های اجرایی به فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف بهینه آب و نیز خطرات موجود حاصل از خشکسالی بپردازند و در این زمینه روشنگری کنند تا بتوان با همت جمعی به گونه‌ای از این بحران عبور کرد.

بیشتر بخوانید:

اعلام ساعت جدید کار ادارات و سازمان های استان فارس در سال ۱۴۰۲
عکس های قدیمی سیاه و سفید از شیراز که تاکنون ندیده اید
پیش بینی آغاز بارش ۲ روزه باران و هشدار کاهش دما در استان فارس

ثبت دیدگاه