چاپ کد خبر: 35675
3 مهر 1399

مرگ مشکوکِ و ناگهانی داور جشنواره فیلم مقاومت

آندره ولچک، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر آمریکایی که از همکاران نوام چامسکی بود، صبح زودِ روز سه‌شنبه، در مقابل هتل محل اقامت خود در استانبول درگذشت.

مرگ مشکوکِ داور جشنواره فیلم مقاومت

خبرآنلاین: آندره ولچک، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر آمریکایی که از همکاران نوام چامسکی بود، صبح زودِ روز سه‌شنبه، در مقابل هتل محل اقامت خود در استانبول درگذشت.

بر اساس گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، پلیس استانبول، مرگ ولچک، نویسنده کتاب معروف «درباره تروریسم غربی؛ از هیروشیما تا هواپیمای بدون سرنشین» را مشکوک اعلام کرده است. او روز گذشته (سه‌شنبه اول مهر)، ساعت پنج و سی دقیقه بامداد در مقابل هتل محل اقامت خود در محله کاراکوی استانبول ترکیه درگذشته است.

پیرو رایزنی‌های انجام شده توسط مدیریت بین‌الملل شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، توافق نهایی برای حضور آندره ولچک در مرحله دوم این رویداد سینمایی در آذر ۱۳۹۹ به عنوان داور صورت گرفته بود.

وی همکار نوام چامسکی، فیلسوف و متفکر این کشور بود که با آثار خود در حوزه‌های داستان‌نویسی، فیلم‌سازی، نمایشنامه‌نویسی یا عکاسی با امپریالیسم غربی می‌جنگید.
او معتقد بود تنها جرم ایران این است که به بازسازی ویرانی سوریه کمک و از فلسطین حمایت می‌کند،

ولچک می‌گفت که من عاشق ایرانم، من عاشق تهرانم، عاشق سینمای ایرانم، عاشق مردم ایرانم، من عاشق اندیشمندان آنجا هستم. نمی‌خواهم هیچ اتفاق بدی برایشان بیفتد.

این تحلیل‌گر، باور داشت که ایران، مانند چین، یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است و توانایی این را دارد که سیستم اقتصادی و اجتماعی مخصوص خودش را بسازد و آن را توسعه دهد.

ولچک بر این باور بود تمامی کشورهایی که مقاومت می‌کنند و در برابر کشورهای امپریالیسم و رژیم اشغالگر صهیونیستی می‌ایستند، مورد حملات تروریسم قرار می‌گیرند و اقدامات زیادی علیه آنها انجام می‌شود. او پیشرو بودن ایران در همه زمینه‌ها را دلیل آماج حملات تروریستی و تحریم‌های ظالمانه می‌دانست.

نویسنده رمان «اورورا» که یک اثر سیاسی و انسانی است، در گفت‌وگویی عنوان کرده بود که شک دارم اگر ایران ویران شود، نوع بشر بتواند زنده بماند.

وی همچنین در آثار خود درباره جنگ و ستمی که بر مردم عراق، پرو، سریلانکا، بوسنی، رواندا،‌ سوریه، کنگو و تیمور شرقی می‌رود، پرداخته است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار