• 26 / مرداد 1402 / 9:06
 • شناسه خبر : 118738

مشاوران املاک بدون پروانه سازمان یافته تخلف می کنند/ ۲ نفر در شهرک نفت کشته شدند

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اخیرا از طریق انتشار آگهی‌ مسکن در یکی از سایت‌های اینترنتی دو نفر در شهرک نفت به قتل رسیدند. بنابراین ضرورت دارد هویت هر فردی اعم از مشاور املاک یا انواع اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند، مورد بررسی قرار بگیرد.

داوود بیگی‌نژاد در گفت‌وگو در گفت‌وگو با ایلنا درباره تخلف برخی از مشاوران املاک و عدم پرداخت حقوق و بیمه به کارکنان واحدهای صنفی و پیگیری وزارت راه و شهرسازی برای برخورد با متخلفان و اجباری شدن پرداخت حقوق و بیمه در مشاوران املاک اظهار داشت: دستگاه‌ها قبل از اینکه پیشنهادی درباره مشاغل بدهند باید ذات آن مشاغل را در نظر بگیرند، ذات شغل مشاوران املاک حقوق ثابت ندارد و همواره حق‌الزحمه کارکنان این حوزه درصدی بوده چراکه قیمت خدماتی که هر یک از فعالان این حوزه ارائه می‌دهد، متفاوت از هم است.

خرید باغ ویلا مشاوران املاک

وی در پاسخ به این سوال که برای عدم پوشش بیمه کارکنان مشاوران املاک چه توجیهی وجود دارد، ادامه داد: افراد تنها درصورت دریافت حقوق ثابت می‌توانند مشمول بیمه شوند، در صورتی که حقوق و مزایای کارکنان در مشاوران املاک متغیر است.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره اینکه حقوق پایه و حداقل حقوق برای این افراد در نظر گرفته نمی‌شود، گفت: با این تعرفه‌هایی که برای مشاوران املاک در نظر گرفته شده حتی بقا در این شغل هم سخت است.

بیگی‌نژاد در پاسخ به این سوال که در این صورت چرا این شغل جزو پرتقاضاترین مشاغل در درگاه مجوز ملی است، اظهار داشت: واقعیت این است که متقاضیان از وضعیت این بازار اطلاعی ندارند، در ابتدا گمان می‌کنند که مشاور املاک جزو مشاغل پر درآمد و پرسود است و نسبت به دریافت مجوز اقدام می‌کنند اما در این شغل باقی نمی‌مانند.

وی افزود: هر چند آمار دقیقی از مشاوران املاک مجاز غیرفعال نداریم اما چند سال است که تعداد مشاوران املاک ۱۱ هزار باقی مانده‌ و اگر شرایط کار در این بازار خوب بود با افزایش تقاضا، تعداد مشاوران املاک هم افزایش پیدا می‌کرد اما با ثابت ماندن ۱۱ هزار مشاور املاک در تهران که این عدد با احتساب شمیرانات به ۱۲ هزار مشاور می‌رسد نشان دهنده این است که به همان میزان ورودی، افراد از این حوزه خارج می‌شوند.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره دغدغه وزارت راه و شهرسازی برای ضرورت شناسایی و احراز هویت افراد مشغول به کار در این حوزه با توجه به اینکه این افراد به طور مستمر در خانه‌های مردم و حریم شخصی آنها تردد دارند، تاکید کرد: ما هم این موضوع را قبول داریم و معتقدیم کسی که در این حوزه بدون اذن مرجع قضایی به عنوان کارشناس مسکن وارد ملک مردم می‌شود، باید حتما از نظر سوءسابقه و احراز هویت مورد بررسی قرار بگیرد.

بیگی‌نژاد گفت: تمام این صحبت‌ها درباره مشاوران املاک دارای پروانه است اما به موضوع انواع اپلیکیشن‌های فعال در این حوزه توجهی نمی‌شود در حالی که اخیرا از طریق انتشار آگهی‌ مسکن در یکی از این سایت‌های اینترنتی دو نفر در شهرک نفت به قتل رسیدند. بنابراین هویت هر فردی اعم از مشاور املاک، یا انواع اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهند در این حوزه فعالیت کنند باید مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: مشاوران املاک کارت شناسایی دارند اما باید کسانی در این واحد صنفی به عنوان مشاور مسکن و کارشناس فعالیت می‌کنند هویت سنجی شوند و از نظر سوء پیشینه مورد بررسی قرار گیرند تا از این طریق  ورود و خروج این افراد در منازل مردم کنترل شود.

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: این حوزه سال‌ها رها شده بود و امروز از تعداد ۳ هزار مشاور املاک به  ۱۲ هزار مشاور املاک در تهران رسیدیم که تعدادی مشاور املاک هم غیر مجاز هستند و اگر تنظیم‌گری از ابتدا صورت می‌گرفت شاهد این اتفاقات نبودیم اما امروز دیگر راهی باقی نمانده و باید این حوزه سازماندهی شود چراکه تعدادی از مشاوران املاک بدون پروانه و به صورت سازمان یافته در بازار مسکن تخلف می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

ممنوع شدن معاملات قولنامه‌ای چه تاثیری بر بازار مسکن و سرنوشت مشاوران املاک دارد؟
قرار است چه بر سر مشاورین املاک بیاورند؟
نحوه صدور کد رهگیری برای معاملات مسکن در دفاتر اسناد رسمی

ثبت دیدگاه

 • باهر

  تاریخ : ۲۶ - مرداد - ۱۴۰۲

  مشاورین املاک برای یک زمین یا آپارتمان یا باغ و یا ساختمان یک متن بصورت پیش فروش یا مبایعه نامه و یا فروش یا قراداد اجاره می نویسند حال مبلغ قرارداد هر چقدر باشد فرقی نمی کند.مثلا چه مبلغ قراردادپنج میلیارد تومان باشد چه صد میلیارد تومان باشد.یعنی اگر مبلغ زیاد بود،مشاور املاک زحمت زیادتری نمی کشد یا تعداد صفحات قراداد بنگاه اضافه نمیشود که به نسبت مزد او هم افزایش یابد.
  لذا مبلغ حق بنگاهی این قراردادها باید ثابت باشد و سالیانه تعیین گردد تا بنگاه ها نتوانند تخطی کنند و بصورت درصدی بگیرند تا بنفع آنها باشد که بصورت کاذب قیمتها را بالا ببرند.
  وقتی هم قرارداد امضا شد هر نوع خطایی هم که با زد و بند مرتکب شده باشند زیر بار مسیولیت نمی روند و فقط دو طرف قرارداد درگیر میشوند و باید به دادگاه مراجعه کنند.