چاپ      کد خبر: 365
10 مهر 1397

مشخصات فنی خودرو رانا و امکانات آن

خودرو رانا نیز مانند خودروی سمند و محصولاتی نظیر خودروی تیبا لقب خودروی ملی را به دنبال نام خود یدک می‌کشد. خودرو رانا در عمل یک خودروی سواری کوچک جثه به شمار می‌رود که برای تردد در مسیرهای شهری ساخته شده است. در ادامه‌ی این مطلب به بررسی نقاط قوت و ضعف این خودرو که محصولی از شرکت ایران خودرو است خواهیم پرداخت.

خودرو رانا

اول فارس | avalfars :  خودرو رانا اکنون حدود شش سال است که توسط شرکت ایران خودرو تولید می‌شود. این خودرو در عمل همان مدل صندوق‌دار خودروی پژو ۲۰۶ است که با نام پژو ۲۰۶ اس دی نیز شناخته می‌شود. حتی پلتفرم و شاسی به کار رفته در تولید این دو خودرو نیز کاملا مشابه با یکدیگر است. با این حال تغییراتی را در رانا در زمینه‌ی بهره‌مندی از برخی مشخصات ظاهری یا امکانات و قابلیت‌ها نسبت به خودروی پژو ۲۰۶ اس دی شاهد هستیم.


لقب گرفتن رانا به عنوان یک خودروی بومی و ملی به همان اندازه منطقی است که بخواهیم خودروی سمند را یک خودروی کاملا بومی بدانیم. به هر حال سازندگان رانا در ابتدای کار وعده داده بودند که این خودرو را در تعداد گسترده و قیمت پایین به بازار عرضه کنند. قیمتی که حتی رقم آن در مقطعی ده میلیون تومان اعلام شده بود. اما در نهایت هیچ کدام از این وعده‌ها عملی نشد. با این حال می‌توان گفت که رانا هم‌اکنون نسبت به بسیاری از خودروهای هم‌رده‌ و مشابه موجود در بازار خودرو ی ایران از قیمت پایین‌تر و مناسب‌تری برخوردار است.

در ابتدا این خودرو در قالب دو تیپ EL و LX به بازار عرضه ‌شد. تیپ LX از نظر مشخصات فنی تفاوت چندانی با تیپ پایه یا EL این خودرو ندارد و تنها از امکانات بیشتری نسبت به آن بهره می‌برد. با این وجود در حال حاضر تنها تیپ LX این خودرو به عنوان یک محصول صفر کیلومتر در بازار یافت می‌شود. حال بهتر است به مشخصات فنی و سایر ویژگی‌های این خودرو بپردازیم.

مشخصات فنی خودرو رانا

مشخصات فنی خودرو رانا

خودرو رانا به یک موتور بنزین سوز چهار سیلندر و شانزده سوپاپ مدل TU5 مجهز است. این موتور که در دل برخی دیگر از محصولات ایران خودرو نظیر پژو ۲۰۶ اس دی نیز مشاهده می‌شود از وجود سیستم انژکتوری مبتنی بر قابلیت پاشش چند نقطه‌ای بهره می‌برد. حداکثر توان خروجی موتور به کار رفته در این خودرو معادل ۱۰۵ اسب بخار با احتساب ۵۸۰۰ دور در دقیقه است. حداکثر گشتاور تولیدی این موتور نیز رقم ۱۴۲ نیوتن‌متر با احتساب ۴۰۰۰ دور در دقیقه براورد می‌شود. نسبت تراکم این خودرو نیز رقم ۱۰٫۵ است.

سیستم انتقال قدرت در خودرو رانا به صورت پنج سرعته‌ی دستی طراحی شده است. امری که به طور قطع در بهبود شتاب این خودرو تاثیرگذار مثبتی به جا گذاشته است. به کمک مشخصات فنی یاد شده این خودرو قادر است در مدت زمانی حدود ۱۲ ثانیه از سرعت صفر و حالت سکون به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست یابد. شتابی که حدود نیم ثانیه از شتاب خودروی سمند بهینه تر است. حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط این خودرو نیز رقم ۱۸۹ کیلومتر در ساعت است.

خودرو رانا از نظر میزان مصرف سوخت عملکرد نسبتا مناسبی دارد و در این زمینه نسبت به برخی از محصولات ایران خودرو نظیر خودروی سمند بهتر و موفق‌تر ظاهر شده است.

مشخصات خودرو رانا

متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در فضای برون شهری رقم ۵٫۴ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت خواهد بود. در حالت سیکل ترکیبی نیز متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حدود ۶٫۶ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت ارزیابی می‌شود.

در مجموع مشخصات فنی این خودرو تفاوت چندانی با خودروی پژو ۲۰۶ اس دی ندارد. البته از نظر سایر مشخصات نظیر گنجایش فضای مخصوص بار، این خودروی رانا است که دست بالا را دارد. چرا که گنجایش فضای حمل بار این خودرو حدود ۷۵ لیتر از پژو ۲۰۶ اس دی بیشتر است. نظیر همین تفاوت را به شکل معکوس می‌توان میان فضای حمل بار رانا و پژو پارس مشاهده کرد. طی مقایسه‌ی مذکور این بار خودروی پژو پارس است که از نظر گنجایش صندوق عقب با اختلاف ۷۰ لیتر رانا را پشت سر می‌گذارد.

مسلما رانا در قیاس با خودروی سمند فضای قابل توجهی را برای نشستن سرنشینان خود فراهم نمی‌کند. این موضوع بیش از صندلی‌های جلو در صندلی‌های ردیف عقب این خودرو مشاهده می‌شود. به طور کل اگر سه فرد بالغ کنار هم روی صندلی‌های عقب رانا بنشینند و همراه با یکدیگر رهسپار یک مسافرت طولانی گردند، به طور حتم سفر چندان راحتی را تجربه نخواهند کرد. این خصلت نیز مانند بسیاری از خصوصیات دیگر میان رانا و پژو ۲۰۶ اس دی مشابه است. برای آگاهی یافتن از سایر مشخصات فنی این خودرو می‌توانید به جدول زیر مراجعه کنید.

مشخصات فنی خودرو رانا
نوع موتور خودروبنزین سوز مدل TU5
نوع سیستم انژکتوری موتور خودروپاشش چند نقطه‌ای
گنجایش موتور خودرو۱۵۸۷ سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو۱۰۵ اسب بخار با احتساب ۵۸۰۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو۱۴۲ نیوتن متر با احتساب ۴۰۰۰ دور در دقیقه
نسبت تراکم۱۰٫۵
تعداد سیلندر۴ سیلندر
تعداد سوپاپ۱۶ سوپاپ
شتاب صفر تا صد خودرو ۱۲ ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست‌یابی توسط خودرو۱۸۹ کیلومتر در ساعت
نوع سوخت سازگار با خودروبنزین بدون سرب با اکتان ۹۵
استاندارد آلایندگی خودرویورو ۴
نوع سیستم انتقال قدرت خودرودستی پنج سرعته
متوسط میزان مصرف سوخت برون شهری ۵٫۴ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
متوسط میزان مصرف سوخت ترکیبی۶٫۶ لیتر به ازای پیمودن هر ۱۰۰ کیلومتر مسافت
طول خودرو۴۲۹۲ میلی متر
عرض خودرو۱۶۸۴ میلی متر
ارتفاع خودرو۱۴۵۳ میلی متر
فاصله‌ی موجود میان دو محور عقب و جلوی خودرو۲۴۴۵ میلی متر
وزن خودرو بدون سرنشین یا تجهیزات اضافه۱۱۰۹ میلی متر
گنجایش مخزن سوخت خودرو ۵۰ لیتر
گنجایش فضای صندوق عقب خودرو۴۰۰ لیتر

امکانات خودرو رانا

امکانات و قابلیت‌های خودرو رانا

خودرو رانا در بخش ثبات و پایداری به قابلیت‌های آشنایی نظیر ترمز ضد قفل ABS و سیستم EBD مجهز است. قابلیت‌هایی که در بسیاری از خودروهای ساخت داخل مشاهده می‌شود. با این حال رانا نسبت به محصولات مشابه از سیستم ترمز بهینه‌تری استفاده می‌کند. چرا که برخلاف بسیاری از خودروهای ایرانی که سیستم ترمز عقب آنها به شکل کاسه‌ای طراحی می‌شود، رانا چه در بخش جلو و چه در بخش عقب خود به سیستم ترمز دیسکی مجهز شده است.

در این خودرو دو کیسه هوای ایمنی برای تامین امنیت راننده و سرنشین صندلی جلو وجود دارد. فرمان این خودرو نیز به صورت هیدرولیک طراحی شده است. از نظر برخورداری از امنیت هم وضعیت این خودرو مشابه با سایر محصولات ساخت داخل است. مابقی امکانات و قابلیت‌های به کار رفته در خودرو رانا را نیز می‌توانید در ادامه‌ی این متن به صورت فهرست‌وار از نظر بگذرانید.

 • مجهز به سیستم تهویه مطبوع که مبتنی بر قابلیت تنظیم دستی است
 • برخورداری از سیستم صوتی که قادر به پخش فرمت ام پی تری بوده و مجهز به بلندگوهای جلو و عقب است
 • بهره‌مندی از چراغ مه شکن در بخش جلو و عقب خودرو
 • مجهز به چراغ خطر سوم
 • وجود امکان تنظیم زاویه‌ی نور چراغ‌های جلو از داخل خودرو
 • امکان تنظیم آینه‌های جانبی خودرو به صورت برقی
 • وجود آینه بر روی آفتاب‌گیر سمت شاگرد
 • برخورداری از شیشه بالابر برقی برای درهای جلو و عقب خودرو
 • بهره‌مندی از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • مجهز به سیستم هشدار دهنده‌ی مرکزی ورود غیر مجاز
 • برخورداری از سیستم هشدار دهنده‌ی موانع عقب
 • وجود سیستم عیب‌یابی هوشمند مولتی پلکس
 • بهره‌مندی از قفل مرکزی با ریموت کنترل
 • برخورداری از کمربندهای ایمنی جلو که از قابلیت تنظیم ارتفاع بهره می‌برند
 • وجود رینگ فولادی ۱۴ اینچ
 • بهره‌مندی صندلی راننده از قابلیت تنظیم ارتفاع
 • مجهز به پشت سری برای صندلی‌های جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • وجود پشت سری صندلی عقب به صورت یک‌پارچه با صندلی
 • برخورداری از ستون فرمان جمع شونده‌ی تلسکوپی
 • امکان گشودن قفل در صندوق عقب خودرو از داخل آن
 • وجود نمایشگر روی داشبورد خودرو
 • مجهز به نمایشگر دمای محیط
 • بهره‌مندی از سیستم روشنایی موقت در محیط‌های تاریک
 • برخورداری از سیستم کنترل بخار بنزین

در مجموع می‌توان گفت که خودرو رانا از نظر برخورداری از امکانات مهم نسبت به محصولات رقیب و هم رده چیزی کم و کسر ندارد و قابلیت‌های آن در حد بضاعت خود مناسب به نظر می‌رسد.

مشخصات ظاهری خودرو رانا

مشخصات ظاهری خودرو رانا

نمای جلو

خودرو رانا از نظر سر و شکل ظاهری شباهت فراوانی به خودروی پژو ۲۰۶ اس دی دارد. نقطه قوت اصلی این خودرو در نمای جلوی آن نوع طراحی چراغ‌ها است. حالت شیب‌دار چراغ‌های جلوی این خودرو و زوایای نسبتا تیز آنها در کنار تلفیق جالبی که این چراغ‌ها با بخش کاپوت ایجاد کرده‌اند، حالت درگیر کننده‌ای به رانا بخشیده است. در فاصله‌ی موجود میان چراغ‌ها نیز بخش جلو پنجره‌ی این خودرو خودنمایی می‌کند که از عرض چندانی برخوردار نیست. اندکی پایین‌تر از آن به سپر این خودرو می‌رسیم که در بخش زیرین خود به شکل پنجره مانند طراحی شده است. در مجموع نمای جلوی این خودرو تا حدی از حالت تهاجمی بهره می‌برد و قادر به تاثیرگذاری مطلوبی بر مخاطب خواهد بود.

نمای جلو خودرو رانا

نمای کنار

در نمای کناری خودرو رانا شباهت‌های موجود با خودروی پژو ۲۰۶ اس دی بیش از پیش به چشم می‌آید. البته تفاوت‌های نسبتا محسوسی نیز در این زمینه مشاهده می‌شود. بخشی از این تفاوت‌ها به نوع طراحی دستگیره‌های در این خودرو مربوط می‌شود که به طور کل با پژو ۲۰۶ اس دی متفاوت است. بخش دیگر آن نیز به وجود نوار زه مانندی مربوط می‌شود که اندکی پایین‌تر از دستگیره‌ها قرار گرفته است. این نوار سیاه رنگ بخش اعظمی از طول بدنه‌ی این خودرو در نمای کنار آن (فاصله‌ی موجود میان دو چرخ عقب و جلوی خودرو) را به خود اختصاص داده است.

از نظر نوار پلاستیکی تعبیه شده به دور پنجره‌ها نیز اگرچه تفاوت‌هایی میان این دو خودرو مشاهده می‌شود، اما این نوار در هر دوی آنها وجود دارد. به طور کل نوار پلاستیکی دور پنجره‌ها در خودروی پژو ۲۰۶ اس دی شکل واضح‌تری نسبت به نمونه‌ی مشابه در خودروی رانا دارد.

خودرو رانا و مهم‌ترین مشخصات آن

نمای عقب

در نمای عقب خودرو رانا شاهد وجود چراغ‌های کم عرضی هستیم که تقریبا به حاشیه رانده شده‌اند. این موضوع موجب شده است تا فضای عقب این خودرو تا حدی پهن‌تر و فراخ‌تر از حالت عادی جلوه کند. البته بخشی از پیکر چراغ‌های عقب رانا به نمای کناری این خودرو منتقل شده است. امری که چندان ضروری به نظر نمی‌رسد. در واقع بهتر بود که بخشی از چراغ‌های عقب این خودرو روی فضای صندوق عقب آن قرار بگیرد تا رنگ و جلو‌ه‌ی بهتری را به نمای پشتی رانا ببخشد. البته وجود یک خط حجم دهنده‌ی افقی در وسط صندوق عقب، نمای پشتی رانا را تا اندازه‌ای از حالت تخت درآورده و مقداری از پهن بودن بیش از حد آن را هم تحت‌الشعاع خود قرار داده است. در مجموع می‌توان شکل و شمایل ظاهری رانا را در قیاس با برخی از محصولات هم رده قابل قبول و مخاطب پسند دانست.

نمای عقب خودرو رانا

نمای داخلی

نمای داخلی خودرو رانا در مجموع تفاوت چندان چشم‌گیری با نمای داخلی بسیاری از خودروهای ساخت ایران ندارد. گذشته از جنس نه چندان مرغوب پلاستیکی که برای طراحی داشبورد این خودرو و سایر ملحقات آن مورد استفاده قرار گرفته است، نوع قرارگیری اجزای مختلف درون کابین و ترکیب آنها با یکدیگر نیز تفاوت چندانی را نسبت به سایر محصولات ساخت داخل بازتاب نمی‌دهد. فارغ از این موضوع باید گفت که برخلاف نمای بیرونی، نمای داخلی دو خودروی پژو ۲۰۶ اس دی و رانا شباهت چندانی با یکدیگر ندارد. در قیاس این دو کابین با یکدیگر باید اعتراف کرد که خودروی پژو ۲۰۶ اس دی طراحی بهتر و موفق‌تری را نسبت به همزاد خود به نمایش می‌گذارد.

قیمت خودرو رانا

قیمت خودرو رانا

همان گونه که به آن اشاره شد، در حال حاضر خودرو رانا تنها در قالب تیپ LX تولید می‌شود. قیمت تیپ LX این خودرو در شرایط کنونی رقمی حدود ۷۰ میلیون تومان است. مسلما این خودرو با مشخصاتی که به آنها اشاره شد ارزش پرداخت چنین رقمی را ندارد. با این حال تمام خودروهای مشابه در طول یکی دو ماه اخیر با چنین جهش قابل توجهی در قیمت خود مواجه شده‌اند.

با توجه به این قیمت و در میان سایر محصولات شرکت ایران خودرو هم‌اکنون تنها خودروهایی نظیر پژو ۲۰۶ تیپ ۲، پژو پارس، مدل‌های مختلف پژو ۴۰۵ و مدل‌های مختلف سمند (البته به غیر از سمند سورن ELX) از قیمت کمتری در مقایسه با خودرو رانا برخوردارند. پس اگر بخواهیم بر اساس قیمت اقدام به تصمیم‌گیری نماییم شاید بتوان گفت که رفتن به سراغ خودروی سمند گزینه‌ی معقول‌تری به نظر بیاید. البته در قیاس با پژو ۲۰۶ صندوق‌دار اولویت با رانا خواهد بود. چرا که با وجود تشابهات فراوانی که این دو محصول با یکدیگر دارند، رانا از قیمت کمتری نسبت به رقیب خود برخوردار است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار