چاپ کد خبر: 37475
14 آبان 1399

مصاحبه محمود احمدی نژاد با فونیکس درباره روابط ایران با چین و آمریکا تا کرونا

واکنش رسانه های عربی وغربی به نامه نگاری های احمدی نژاد/محمود احمدی نژاد  محاکمه میشود ؟ | شبکه اقتصاد و تجارت

به گزارش اول فارس به نقل از وب‌سایت منتسب به رئیس دولت نهم و دهم، محمود احمدی نژاد در مصاحبه‌ای با فونیکس از روابط ایران با چین و آمریکا تا پاندومی کرونا سخن گفت. که در ادامه این مصاحبه را می‌خوانید: 

چین همیشه به دنبال سیاست موازنه در خلیج‌فارس است. شما نقش چین را در خاورمیانه چطور ارزیابی می‌کنید؟

 ما نمیتوانیم رابطه را نفی کنیم. همه باید با هم رابطه داشته باشند. چین هم می تواند با همه کشورهای منطقه روابطه عادلانه داشته باشد اما این روابط نباید در چارچوب رقابت با دیگر قدرت ها شکل بگیرد و منطقه ما را به عرصه رقابت قدرت ها با هم تبدیل کند. این به ضرر مردم منطقه ما و حتی خود رقابت کننده ها است. روابط اگر برپایه دوستی، احترام و عدالت باشد، همیشه آثار دراز مدت دارد و به نفع همه است.

یعنی شما از اینکه چین وارد منطقه شود استقبال می کنید؟

این صحبت شما مبتنی بر ادبیات عدالت و منافع مردم نیست. معنا ندارد که یک کشوری با هیمنه و قدرتی که دارد وارد منطقه شود! چه اشکالی دارد که کشورها و ملت ها با هم ارتباط دوستانه، عادلانه ، محبت آمیز و مبتنی بر احترام داشته باشند؟! و این ارتباط هرچه بیشتر باشد، بهتر است.

 شما فکر میکنید کرونا، توطئه هست؟

 بله! حتما! من همان موقع رسماً اعلام کردم که این ویروس آزمایشگاهی است و نظر من هم در دنیا منتشر شده است اما معتقدم که آگاهی و همبستگی عمومی ملت ها توطئه جایگزین کردن یک سیستم استعماری جدید در سایه وحشت از کرونا را خنثی خواهد کرد. آینده از آنِ ملت‌ها است و مستکبران در آن جایی ندارند.

ویروس «کرونا» را سلطه‌گران انجام دادند و در این مسأله تردیدی نیست. آنها به این نتیجه رسیده‌اند که مدیریت فعلی کارایی ندارد و باید در نظام بین‌الملل تغییرات اساسی ایجاد کنند. اما این تغییرات را می‌خواهند در سایه وحشت ناشی از کرونا انجام دهند. هم با کرونا، جمعیت را کاهش دهند و هم در سایه وحشت ناشی از کرونا که مردم به فکر زنده ماندن خودشان هستند، نظام مدیریتی جدید را با ماهیت استعماری مستقر کنند. نمی‌خواهند در سلطه‌گری تغییری بوجود آورند بلکه می‌خواهند بدون استثناء همه ملت‌ها را کنترل کنند! البته من معتقدم آگاهی و همبستگی ملت‌ها و لطف خدا به انسانها این توطئه‌ی پیچیده را خنثی خواهد کرد.
انتظار این بود که دولت چین شفاف‌سازی کند و در پیگیری پیشگام شود تا مسببان تولید و انتشار این ویروس و  اهداف ضدانسانی اینها برای مردم آشکار گردد. شما گفتید که مردم در خیابان جملاتی را به شما به عنوان یک شهروند چینی می‌گویند، ناشی از این انتظار است! چین اولین کشوری بود که راجع به کرونا خسارت و تلفات سنگین داد، بنابراین باید بلافاصله در سطح جهان پیگیری و پرچمداری می‌کرد و مردم جهان را آگاه می‌ساخت که این ویروس کدام آزمایشگاه بوده، چرا و به دست چه کسی منتشر شده و به دنبال چه هدفی بوده است! ولی این اتفاق نیفتاد و چین این کار را انجام نداد. حتی انتظار این بود که خیلی سریع‌تر و دقیق‌تر در باره این ویروس اطلاع‌رسانی می کرد تا مردم دنیا بتوانند این توطئه را خنثی کنند. که ان‌شاء‌الله خنثی هم خواهد شد.

می‌شود فرض کنیم اگر آمریکا وجود نداشته باشد، چین و ایران می توانند همکاری خوبی با هم داشته باشند؟

 ما نمیخواهیم آمریکا وجود نداشته باشد! همه باشند ولی به حقوق دیگران احترام بگذارند. دنبال سلطه و تخریب روابط نباشند. در داروینیسم سیاسی کنونی، آنها (مستبکران) خودشان را محور می‌دانند و می‌خواهند همه روابط به آن‌ها ختم شود و همه منافع  به جیب آنها برود. الان پول جهانی و نظام بانکی جهانی مسلط است و نمی‌گذارد!

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار