چاپ      کد خبر: 148634
18 تیر 1403

مضرات استفاده از خلال دندان که از آن بی خبر بودید!

خلال دندان یک وسیله راحت برای تمیز کردن بین دندان ها بعد از غذا خوردن است.اما شاید تاکنون از معایب و مضرات آن برای دندان هایتان بی خبر بودید.در ادامه با ما همراه باشید تا با مضرات استفاده مکرر از این وسیله آشنا شوید.

مضرات استفاده از خلال دندان

۱- امکان دارد بشکند و بین لثه‌ها گیر کند

خلال دندان اگر از کیفیت خوبی برخوردار نباشد یا آن را زیاد فشار دهید، ممکن است بشکند. شکستن خلال دندان می‌تواند به ملتهب شدن لثه‌ها بینجامد، به خصوص اگر نتوانید آن را فوراً بیرون بکشید.

اگر نتوانید تکه‌ شکسته‌ خلال دندان را بیرون بکشید، ممکن است تلاش‌هایتان برای این کار باعث پارگی بیشتر بافت لثه و در نتیجه، التهاب بیشتر یا ایجاد عفونت شود، امری که می‌تواند خطرناک و دردآور باشد.

خلال دندان شکسته را باید با استفاده از آینه با احتیاط بیرون بکشید یا از فرد دیگری بخواهید که این کار را برایتان انجام دهد. اما اگر تکه‌های شکسته‌ خلال دندان در لثه گیر کرده باشد باید به دندانپزشک یا یک متخصص مراجعه کنید تا آن را به درستی و بی‌خطر بیرون بکشد.

۲-خرابی روکش دندان

در هنگام استفاده از خلال دندان، روکش مصنوعی که برای حفاظت از دندان کرم خورده استفاده شده آسیب می بیند.

۳- شاید باعث بروز عفونت شود

سر تیز خلال دندان به راحتی می‌تواند لثه را پاره کند یا تصادفاً جایی از دهان را ببرد. این امر باعث ایجاد یک زخم باز می‌شود که مستعد عفونت ناشی از باکتری‌هاست.این باکتری‌ها از هر جایی ممکن است بیایند، مثل سطح خود خلال دندان، البته اگر به طور بهداشتی نگهداری نشده باشد.

مضرات استفاده از خلال دندان

۴-زیاد شدن فاصله بین دندان ها

استفاده مداوم باعث می شود فاصله بین دندان ها زیاد شود. این فاصله شانس اینکه غذا بیشتر داخل دندان ها بماند را بالا می برد و باعث خرابی دندان می شود.

۵-خراب شدن مینای دندان

جنس خلال دندان ها از چوب و پلاستیک است. هنگام استفاده از آن ممکن است سختی که دارد به مینای دندان آسیب برساند.

۶-آسیب به ریشه ی دندان

استفاده مکرر از خلال دندان نه تنها به لثه آسیب می زند بلکه وقتی لثه از جای اولیه حرکت می کند در واقع لثه شل می شود و باعث آسیب به ریشه دندان می شود که در برخی موارد با درد همراه است.

چه چیزی را جایگزین خلال دندان کنیم؟

استفاده از نخ دندان استاندارد، روش مؤثرتری برای بیرون کشیدن مواد غذایی از لای دندان است که مورد تأیید دندانپزشکان هست. بهتر است همیشه یک نخ دندان به همراه داشته باشید تا زمانی که بیرون خانه غذا می‌خورید؛ مجبور به استفاده از خلال دندان نشوید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار