• 20 / بهمن 1402 / 19:41
  • شناسه خبر : 133871

معرفی و شیوه صحیح نگهداری گیاه زینتی و بسیار زیبای پیله آ

گیاه زیبای پیله آ با برگ های زیبا و کوچک خود از گیاهان زیبای زینتی محسوب می شود و بیشتر بخاطر برگ های بسیار زیبای آن طرفدار دارند و نگهداری از آن بسیار آسان است.در این مطلب شما را با شیوه نگهداری این گیاه آشنا خواهیم کرد پس تا انتها با ما همراه باشید.

گیاه پیله آ

نام علمی این گیاه Pilea cadierei بوده و نام انگلیسی آن Aluminium plant می باشد که برگرفته از رنگ برگ های آن است.گیاه پیله آ از خانواده ی Urticaceae بوده و بومی کشور ویتنام می باشد.حداکثر ارتفاع این گیاه به ۴۰ سانتی متر میرسد و این گیاه بیشتر به خاطر برگهایش کاشته میشود و جنبه زینتی دارد. خرید پیله آ گزینه مناسبی برای آپارتمان میباشد.گلهای پیله آ کوچک و سفید رنگ هستند و در طول تابستان بر روی شاخه ها دیده میشوند.برگهای این گیاه سبز تیره با لکه های نقره ای در فواصل بین رگبرگ ها می باشد.

نگهداری گیاه پیله آ

شرایط نگهداری پیله آ:

نور:

این گیاه به نور متوسط غیر مستقیم نیاز دارد و نور زیاد و مستقیم موجب آسیب به برگ های گیاه میشود.مکان نیمه سایه برای این گیاه مناسب است.همچنین نور ناکافی موجب می شود ساقه‌ها بلند و باریک شوند و برگها از یکدیگر فاصله بگیرندد. در چنین شرایطی گیاه را به مکانی روشن‌تر منتقل کنید اما ساقه‌ها را از نزدیکی سطح خاک قطع نکنید بلکه فقط کافی است که آنان را سرزنی کنید تا رشد جوانه‌های جانبی تحریک شود.

آبیاری پیله آ:

بهترین زمان برای آبیاری گیاه زمانی است که رویه خاک کاملا خشک شده باشد بنابراین زودتر اقدام به آبیاری نکنید.در زمستان آبیاری را کمتر کرده و به خاطر داشته باشید که آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه و ریختن برگ های آن می شود.

توجه داشته باشید که آبی که از آن برای آبیاری گیاه استفاده میکنید را ۲۴ الی ۴۸ ساعت در جایی ساکن قرار دهید تا کلر آن بپرد.

دما:

بهترین دما برای این گیاه در طی روز ۲۳-۲۱ درجه سانتیگراد و در طی شب ۲۱-۱۵ درجه سانتیگراد است. در زمستان دما را تا ۱۵.۵ تحمل می‌کند. در هوای سردتر برگها سیاه خواهند شد. در طی روزهای سرد سل اگر تمامی شاخسار گیاه خود را بیاندازد و حالتی پژمرده داشته باشد نشانه یخ‌زدگی اندامهای آن است و مرگ گیاه حتمی است. در تابستان اگر دمای محل نگهداری بیش از ۲۳ درجه بود عمل غبارپاشی را هر روز انجام دهید بخصوص اینکه خشکی هوا  این گیاه را آزار می‌دهد.  اگر دما در زمستان پایین تر از ۱۵ درجه شد، آبیاری گیاه را محدود کنید. همچنین اگر در طی زمستان برگهای گیاه با شیشه سرد در ارتباط باشند، سیاه خواهند شد.

رطوبت:

این گیاه به محیط مرطوبت نیاز دارد بهتر است در هفته ۲ بار آبپاشی انجام دهید و یا یک ظرف آب در کنار گلدان قرار دهید تا رطوبت آن تامین شود.

نگهداری گیاه پیله آ

کوددهی:

برای رشد بهتر گیاه توصیه میشود از کود مخصوص گیاهان زینتی استفاده کنید.

خاک:

پیله‌آ خاکی با زهکش مناسب احتیاج دارد به عنوان مثال مخلوط یک قسمت پیت موس و یک قسمت خاک لوم و دو قسمت شن و یا حجم مساوی پیت موس و شن محیط مناسبی برای کشت آن است. دز فصل بهار منافذ زیر گلدان را بررسی کنید اگر ریشه‌ها از این منافذ بیرون آمده بودند گلدان را عوض کنید و گلدان بزرگتری را استفاده کنید. در طی فصل رشد اگر برگها کوچک و رنگ پریده هستند هر دو هفته یکبار از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

تعویض گلدان:

فصل مناسب برای تعویض گلدان فصل بهار است.زمانی که ریشهتا زمانی که ریشه از گلدان بیرون نزده باشد اقدام به تعویض گلدان نکنید . فصل بهار بهترین زمان برای تعویض گلدان است

تمیز نمودن برگ ها: 

جهت تمیز نمودن برگ های گیاه پیله آ بهتر است از آب بدون کلر و اسفنج استفاده کنید . به هیج عنوان از براق کننده های شیمیایی استفاده نکنید چرا که روزنه های برگ را مسدود میکند

تکثیر:

ساقه‌های این گیاه در هر مکانی که با خاک تماس داشته باشند ریشه می‌دهند. بنابراین می‌توان آنرا توسط قلمه که از نوک ساقه تهیه می‌شود به راحتی تکثیر کرد. زمان قلمه‌گیری فصل بهار یا تابستان است.  از نوک ساقه‌ها قطعاتی به طول ۷.۵ سانتیمتر گرفته می‌شوند. برش را دقیقا در زیر گره بزنید و قلمه‌ها را در خاکی سبک و مرطوب قرار دهید. قلمه‌ها در طی یک ماه ریشه خواهند داد. تقسیم بوته روش دیگر تکثیر این گیاه است.

هرس پیله آ : 

این گیاه به هرس خاصی نیاز ندارد اما برای جلوگیری از بلند شدن بیش از اندازه ساقه‌ها می‌توان آنان را سرزنی کرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود. همچنین به مرور زمان برگهای پایین ساقه‌های مسن‌تر خواهد ریخت که البته طبیعی است اما ممکن است ظاهر گیاه را ناخوشایند کند. می‌توان این ساقه‌ها را از گیاه جدا کرد و به عنوان قلمه برای تکثیر گیاه از آن استفاده کرد.

مطالب مرتبط

نظرات