• 17 / مرداد 1402 / 16:26
  • شناسه خبر : 118065

معنی نماد ها و علائم معروفی که دانستن آن ها کاملا ضروری است

نمادهای معروف، سمبل‌هایی هستند که به صورت جهانی شناخته می‌شوند و به چیزی که ناشناخته است، اشاره می‌کنند و معانی ناگفته‌ای را به ارمغان می‌آورند. این نمادها در سراسر جوامع و محیط‌های مختلف وجود دارند، از جمله در ایمیل‌ها، بر روی جاده‌ها، در تبلیغات و… آن‌ها در همه جا ما را احاطه کرده‌اند، در محیط کار، فروشگاه‌ها و… همه ما این نشانه‌ها را می‌شناسیم، اما درباره ریشه و منشأ آن‌ها آگاهی نداریم. منشاء این نمادها برای بسیاری از ما یک سوال است. این بخش از اول فارس به شما درباره منشأ این نشانه‌ها معرفی می‌کند.

معنی نماد سه نیزه روی یو اس بی
نماد “USB” یا Universal Serial Bus از سه نیزه گرفته شده است که در اساطیر یونانی به خدای دریا، نوپتون، اشاره دارد. این نماد با سه شاخه نشان می‌دهد که رابطی است که به دستگاه‌های مختلف امکان اتصال و ارتباط با چندین کامپیوتر را می‌دهد. نماد سه نیزه نمایانگر قدرت، اتصال و جامعیت استفاده‌های متعدد از این رابط را نشان می‌دهد. نماد “USB” که مخفف عبارت Universal Serial Bus است، همچنین معروف به “سه نیزه” (USB Tridents) است.

نماد و لوگوی USB نمادی است که برای نمایش تکنولوژی Universal Serial Bus استفاده می‌شود. لوگوی USB شامل حروف “USB” درون یک نماد شبیه به ترایدنت می‌باشد. در زیر توضیح معانی نماد و لوگوی USB را می‌توانید مشاهده کنید:یو اس بییونیورسال سریال بوس (USB)
حروف “USB” در لوگو نمایانگر یونیورسال سریال بوس (Universal Serial Bus) هستند که به استاندارد رابطی اشاره دارند که امکان اتصال انواع دستگاه‌ها به کامپیوترها و سایر دستگاه‌های الکترونیکی را فراهم می‌کند.

اتصال
نماد USB شبیه به ترایدنت است که شامل یک پیکان به سمت پایین در وسط و دو خط اضافی است که به معنای قابلیت اتصال دستگاه‌ها و انتقال داده یا برق از طریق رابط USB است.

پلاگ-اند-پلی
لوگوی USB نمادی است برای مفهوم پلاگ-اند-پلی، که به معنای قابلیت آسان و ساده اتصال و قطع دستگاه‌ها از پورت USB بدون نیاز به راه‌اندازی مجدد کامپیوتر یا دستگاه است. این نماد به سادگی و راحتی فناوری USB اشاره می‌کند.

انتقال برق و داده
پیکان به سمت پایین در نماد USB جریان انتقال برق و داده را از دستگاه میزبان (مانند کامپیوتر) به دستگاه متصل نشان می‌دهد. این نماد توانایی رابط USB برای ارائه همزمان قابلیت‌های انتقال برق و داده به دستگاه‌ها را بیان می‌کند.

به طور کلی، لوگوی و نماد USB ویژگی‌های چندگانه از جمله چندمنظورگی، آسانی استفاده و استاندارد بودن تکنولوژی Universal Serial Bus را نشان می‌دهند که به عنوان رابطی جامع برای اتصال انواع دستگاه‌ها در دنیای دیجیتال امروزی شناخته شده است.

معنی نماد تیک
این نشانه را برای نمایش درستی یا کامل شدن چیزی استفاده می‌کنیم. این نشانه در دوران امپراتوری روم شکل گرفت. نشان “V” در زبان لاتین از کلمه “veritas” به معنی درستی نشات می‌گیرد. در ادامه، به دلیل استفاده از قلم‌های جوهری، این نشانه کمی تغییر کرد. زیرا در هنگام نوشتن، جوهر به سرعت خشک نمی‌شد و این باعث شد یک طرف این نشانه کوتاه‌تر از طرف دیگر آن نوشته شود. معنی نماد تیکمعنی نماد بازیافت
این نماد برای اولین بار در روز زمین در سال ۱۹۷۰ مشاهده شد. سه علامت فلش نشان دهنده منابع غیرقابل تجدید هستند که باید برای نسل‌های آینده حفظ شوند. استفاده از رنگ سبز نیز نماد طبیعت و محیط زیست است.بازیافتمعنی نماد کپی رایت (©)نماد کپی رایت (Copyright Symbol) با نماد (©) نمایش داده می‌شود و به عنوان نمادی برای نشان دادن حقوق تکثیر و استفاده‌ی محدود شده از یک اثر ادبی، هنری یا موسیقی استفاده می‌شود. این نماد به عنوان نشانه‌ای از حقوق مالکیت معنوی بر روی اثرهایی نظیر کتاب‌ها، نرم‌افزارها، موسیقی، فیلم‌ها، عکس‌ها و غیره قرار می‌گیرد.

 

نماد کپی رایت معمولاً با استفاده از کلیدهای صفحه کلید در نرم‌افزارهای متنی و ویرایشگرها قابل وارد کردن است. همچنین، می‌توان آن را با استفاده از کدهای HTML یا نقطه‌کاراکترها (Unicode) در صفحات وب نمایش داد. نماد کپی رایت به معنای حقوق مالکیت معنوی راحتی است و هر استفاده یا تکثیر از اثری که این نماد بر روی آن قرار دارد، باید با اجازه یا مجوز مالک آن انجام شود.

کپی رایتمعنی نماد کلید فرمان (⌘)
کلید فرمان (Command Key)، که با نماد (⌘) نمایش داده می‌شود، یک کلید ویژه در صفحه کلید کامپیوترهای مکینتاش (Macintosh) است. این نماد اصلی بر روی کلید‌های فرمان در سیستم عامل macOS استفاده می‌شود.

نماد کلید فرمان شکلی از یک کوکی یا یک سگمنته از دایره با دو شاخه است و معمولاً در نزدیکی کلید فضایی (Spacebar) قرار دارد. کلید فرمان در سیستم عامل macOS برای انجام عملیات مختلف مانند اجرای دستورات، کنترل برنامه‌ها، استفاده از میانبرهای صفحه کلید و دسترسی به ویژگی‌های سیستم عامل استفاده می‌شود. این نماد می‌تواند در برنامه‌های دیگر و با دیگر سیستم عامل‌ها به عنوان نمادی برای کلیدهای دیگر همچون Ctrl یا Alt استفاده شود.

معنی نماد رادیواکتیو
نماد رادیواکتیو در سال ۱۹۴۶ به منظور نمایش مواد و محیط‌های رادیواکتیو ایجاد شد. این نماد دارای مفهوم واضحی است؛ آنهم تصویری از یک اتم و سه نوع رادیواکتیو (آلفا، بتا و گاما) است.رادیو اکتیومعنی نماد بخش‌بندی (§)
این نماد عموماً در کتاب‌ها برای نشان دادن فصل‌ها و بخش‌های کتاب استفاده می‌شود. شکل این نماد کوتاه شده دو حرف S انگلیسی است که از کلمه آلمانی “satz” به معنی “جمله” گرفته شده است. برخی هم معتقدند که این نماد شکل کوتاه شده عبارت “signum sectiōnis” به معنی “علامت بخش” است.

بیشتر بخوانید:

معنی هر یک از نمادهای ثبت شده روی برچسب راهنمای شست و شو لباس ها
اگر این ۸ علامت را دارید پدر و مادری سمی هستید
۴ علامت یک بیماری مُهلک زنانه را بشناسید

ثبت دیدگاه