چاپ کد خبر: 137820
3 فروردین 1403

مقایسه مزایا و معایب « ساینا و کوییک » و اینکه بهتر است کدام خودرو را بخریم ؟

در این مقاله قصد داریم به مقایسه ساینا و کوییک بپردازیم و همچنین مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنیم. این دو خودرو محصول سایپا هستند و به خاطر قیمتی که دارند، لاجرم محبوب مردم شده‌اند…

 در این مقاله قصد داریم به مقایسه ساینا و کوییک بپردازیم و همچنین مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنیم. این دو خودرو محصول سایپا هستند و به خاطر قیمتی که دارند، لاجرم محبوب مردم شده‌اند، اینجا قیاسی میان این دو خودرو ایجاد کرده‌ایم، به امید روزی که خودروهایی در شان مردم ایران عرضه شود.

مزایا و معایب ساینا و کوییک 1

مزایا و معایب ساینا و کوییک 2

در بازار خودروی ایران ساینا و کوییک همیشه طرفداران خود را داشته و دارند. چرا که این دو خودروی تولید سایپا قیمت پایینی دارند. ساینا یک خودروی سدان است که روی پلتفرم X200 ساخته شده و در واقع نسخه بروز رسانی شده تیبا صندوق‌دار است. همچنین کوییک نیز در اصل یک هاچ بک کوچک شهری است که سایپا سعی داشت با اضافه کردن جزئیاتی مانند روف ریل و فلاپ‌های پلاستیکی در سراسر خودرو آن را در دسته خودروهای هاچ بک کراس جای دهد.

مقایسه طراحی ظاهری ساینا و کوییک

همانطور که اشاره کردیم این دو خودرو فیس لیفتی از تیبا و تیبا ۲ هستند که بر روی پلتفرم آشنای X200 ساخته شده‌اند. ساینا و کوییک در واقع همانند تیبا و تیبا ۲، یک خودرو در دو نسخه سدان و هاچ بک هستند و به خاطر همین نیز شباهت بسیاری در خیلی نقاط دارند. در نمای جلو طراحی چراغ های جلوی هر دو خودرو یکی است اما گرافیک داخلی چراغ‌ها در دو خودرو متفاوت است. در قسمت جلو پنجره، ساینا از خطوط زاویه دار و شکسته بهره می‌برد و طراحی کشیده‌تر و بزرگتری نیز دارد که تا درب کاپوت کشیده شده اما کوییک جلوپنجره کوچک‌تری دارد که با خطوطی منحنی طراحی شده و داخل آن نیز با دو خط کرومی تزئین شده است. طراحی سپر در این دو خودرو متفاوت است و در ساینا شاهد سپری با خطوط موازی و شکسته هستیم که ورودی هوای موتور مانند جلو پنجره خودرو کشیده طراحی شده است. مه شکن‌ها نیز به صورت دایره در دو طرف سپر داخل یک حاشیه برجسته متصل به ورودی هوا تعبیه شده‌اند.

در کوییک سپر طراحی ساده‌تری دارد و خبری از خطوط شکسته روی سپر خودرو نیست. محل نصب پلاک در کوییک به رنگ مشکی و متصل به ورودی هوا طراحی شده است. همچنین مه شکن‌ها نیز بروز شده‌اند و به همراه یک قسمت دوکی شکل تعبیه شده‌اند که در بعضی از تیپ‌های کوییک محل نصب چراغ‌های روز است. در پایین‌ترین قسمت سپر کوییک نیز یک دیفیوزر نقره‌ای قرار گرفته است. اما درب کاپوت در هر دو خودرو یکسان بوده و تغییری نکرده است.

مزایا و معایب ساینا و کوییک 3

مزایا و معایب ساینا و کوییک 4

نمای جانبی ساینا به خاطر کلاس بدنه‌اش زرق و برق کمتری دارد. همانطور که اشاره کردیم به علت اینکه پلتفرم هر دو خودرو یکی است طراحی درب‌های جانبی نیز کاملا شبیه به یکدیگر هستند. وجود قسمت‌های پلاستیکی مشکی رنگ روی گل‌گیرها و رکاب کوییک به همراه یک روف ریل باعث شده‌ تا مثلا جذابیت بصری کوییک بیشتر از ساینا شود! همچنینبرخی اعتقاد دارند یکی از نکات مثبت کوییک عوض شدن دستگیره درب هاست که این مورد در ساینا وجود ندارد.

به نمای عقب که می رسیم بیشترین تفاوت در این دو خودرو را شاهد هستیم. جدای از اینکه ساینا صندوقدار است و کوئیک یک خودروی هاچ بک کراس، جزئیات در این دو خودرو نیز به شدت متفاوت هستند. چراغ های عقب کوییک به صورت دو تکه همراه با گرافیکی بروزتر از ساینا است اما ساینا چراغ های عقب یک تکه ای دارد که در نسخه های قدیمی از طراحی ساده‌ بهره می برد ولی خوشبختانه در نسخه های S کمی قابل تحمل شده‌اند! از دیگر نکات طراحی مثلا مثبت کوییک به نسبت ساینا طراحی سپر عقب است که کوییک از یک قسمت مشکی رنگ بزرگ که دو طرف آن نیز مه شکن های عقب تعبیه شده‌اند بهره می برد و در قسمت پایین آن نیز یک دیفیوزر کرومی قرار گرفته اما ساینا معمولی تنها به چند خط موازی و دو مه شکن لوزی شکل بسنده کرده است.

مقایسه مشخصات فنی ساینا و کوییک

در بخش فنی تفاوتی میان این دو برادر وجود ندارد. هر دو از همان موتور معروف M15 بهره مند هستند. این موتور ۴ سیلندر تنفس طبیعی ۱/۵ لیتر حجم دارد و توانایی تولید ۸۷ اسب بخار قدرت و ۱۲۸ نیوتن متر گشتاور را به ترتیب در دور موتورهای ۵۳۰۰ و ۴۳۰۰ داراست. هر دو خودرو نیز دیفرانسیل جلو و مجهز به یک جعبه دنده ۵ سرعته دستی هستند. همچنین مصرف سوخت ترکیبی آنها نیز در حدود ۱/۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است.

با اینکه موتور این خودروها بازدهی پایینی نسبت به سایر خودروهای بازار ایران دارند اما به دلایلی همچون هزینه نگهداری پایین، حساس نبودن به بنزین ایران، در دسترس بودن قطعات و تعمیر آسان همیشه جزو پرطرفدارها هستند.

مزایا و معایب ساینا و کوییک 5

مزایا و معایب ساینا و کوییک 6

مقایسه داخل ساینا و کوییک

در بخش فضای کابین در نسخه های پایه هر دو خودرو شاهد ظاهری یکسان و مشابه هستیم. البته که این طراحی کابین نسبت به پراید و تیبا کمی زیباتر شده است اما یکی از نقاط منفی بزرگ که در هر دو خودرو نیز دیده می شود کیفیت پایین متریال داخلی است. از نظر ظاهری اما با یک داشبورد ساده روبرو هستیم که در بالاترین قسمت داشبورد همان ساعت دیجیتالی معروف پراید ارثیه جاودان در این خودروهاست. همچنین دو دریچه هوای تهویه مطبوع کمی نا هماهنگ با دیگر ادوات کابین در زیر ساعت قرار گرفته‌اند و زیر آنها نیز چند کلید از جمله فلاشر خودرو تعبیه شده‌اند. در بخش پایینی داشبورد نیز سیستم پخش خودرو به همراه سیستم تهویه مطبوع برقی خودرو قرار دارند.

غربیلک فرمان در هر دو خودرو طراحی سه شاخه کاملا ساده و خسته کننده‌ای دارد. پشت آمپر نیز در این دو خودرو طراحی کاملا مشابهی دارد. لازم به ذکر است که طراحی داشبورد و کابین در نسخه های جدیدتر ساینا و کوییک که با پسوندهای S و G شناخته می شوند تغییر کرده و به مراتب زیباتر و جذاب تر شده‌اند.

مزایا و معایب ساینا و کوییک 7

مزایا و معایب ساینا و کوییک 8

با اینکه ابعاد ذکر شده در کاتالوگ این دو خودرو با یکدیگر متفاوت است اما فضای کابین این دو برادر تقریبا یکی است و آن اختلاف ابعاد در ارتفاع بیشتر کوییک و صندوق عقب بزرگتر ساینا خلاصه می شود. بنابراین فضای هر دو ردیف جلو و عقب در ساینا و کوییک تقریبا برابر است و تنها کوییک بخاطر هاچ بک بودن و کم نشدن ارتفاع سقف در انتها فضای سر بیشتری نسبت به ساینا دارد اما در کل فضای عقب هر دو خودرو برای افراد با قد بلند ممکن است آزار دهنده باشد. همانطور که اشاره کردیم در مقایسه صندوق عقب ساینا و کوییک، این ساینا است که سر بلندتر از برادر دیگرش است.

از نظر وزن نیز کوییک کمی سنگین تر از ساینا است. ساینا ۱۰۵۰ کیلوگرم و کوییک ۱۰۶۵ کیلوگرم وزن دارند.

مزایا و معایب ساینا و کوییک 9

مزایا و معایب ساینا و کوییک 10

مقایسه امکانات رفاهی و ایمنی ساینا و کوییک

امکانات رفاهی ساینا و کوییک در نسخه های پایه تا حدود زیادی شبیه به هم هستند. این دو خودرو از امکاناتی نظیر:

حسگر پارک عقب، چراغ‌های مه شکن در هر دو انتها، فرمان هیدرولیک، سیستم صوتی با اسپیکرهای جلو و عقب به علاوه پورت USB، سی دی خوان، سیستم تهویه مطبوع دیجیتال، صندلی راننده و سرنشین با تنظیمات دستی، روکش صندلی پارچه‌ای، ایزوفیکس صندلی، آینه‌های جانبی با تنظیم برقی، گرم‌کن شیشه عقب و شیشه بالابرهای برقی جلو و عقب بهره می برند.

البته لازم به ذکر است که امکانات رفاهی در مدل های فول این دو خودرو نیز که شامل رینگ‌های آلومینیومی، فرمان D کات با کلیدهای کنترلی، سیستم مالتی مدیا به همراه مانیتور، دوربین دنده عقب و رهیاب ماهواره‌ای است با یکدیگر مشابه هستند.

ساینا و کوییک در بخش امکانات ایمنی نیز تا حد زیادی شبیه به هم هستند و از امکاناتی مانند سیستم ترمز جلو دیسکی، سیستم ترمز عقب کاسه‌ای، سیستم ترمز ABS + EBD، کیسه هوای راننده و سرنشین جلو ، سیستم ضد سرقت، قفل مرکزی و کمربند ایمنی جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع بهره می برند. البته که ایمنی این دو برادر نیز اصلا مناسب نیست و در سطح بسیار پایینی قرار می گیرند.

شرایط بازار ساینا و کوییک

از نظر بازار خرید و فروش چه در نسخه های صفر کیلومتر و چه در نسخه های کارکرده شرایط  هر دو خودرو بسیار مطلوب است. این دو برادر همانطور که اشاره شد جزو خودروهای اقتصادی بازار کشور هستند و افراد زیادی خریدار خودرو در این رنج هستند. ساینا و کوییک نیز بخاطر خدمات پس از فروش بسیار خوب، استهلاک پایین و تعمیرات آسان همیشه پرطرفدار بوده‌اند.

سخن پایانی

ساینا و کوییک همانطور که اشاره کردیم دو خودروی اقتصادی در بازار ایران هستند. این دو خودرو که در اصل نسخه های بروز رسانی شده تیبا و تیبا ۲ می باشند از نظر طراحی ظاهری و کابین و همچنین از نظر کیفی خودروهای کاملا معمولی و بلکه ضعیفی هستند. تنها تفاوت این دو خودرو از نظر طراحی ظاهری خصوصا در بخش عقب و کلاس بدنه است که سبب شده تا هر کدام طرفداران خاص خود را داشته باشند. در واقع این دو خودرو به غیر از تفاوت های ذکر شده ارجحیت خاصی نسبت به یکدیگر ندارند اما اگر هر کدام از آنها را خریده باشید یا در آینده بخواهید صاحب یکی از آنها شوید بعدا در فروشش به زحمت نخواهید افتاد چرا که این خودروها با وجود نقاط ضعف و منفی متعدد همیشه از نظر رونق بازار سطح قابل قبولی دارند.منبع:وب سایت کار. دات. آی. آر

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

امیر یکشنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱

ساینا به عنوان بدترین ماشین سایپا شناخته میشه بیشترین استهلاک و مشکلات مهندسی در بدنه رو داره کوییک بهتره اما نه در حدی که خیلی تفاوت داشته باشه تقریبا در یک حد هستن

عبدالله یکشنبه , ۵ فروردین ۱۴۰۳ - ۲:۱۶

جفتشم آشغاله صدای ناحنجراشون اعصاب آدمو خورد میکنه ایراد برقیشونم که الا ماشالله خلاصه نخرید بدرد نمیخوره من جفتشم داشتم بدرد نمیخورن

ابراهیم شنبه , ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۳:۱۱

این همه دروغ نگویید هر چی محصولات سایپا رابخرسرش ،،،,,رفته بدقولی سایپا حرف نداره

ناصر شنبه , ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۶

ولی در یک چیز مشترک هستند هردو اشغالن و سازنده یک مافیای.. که خودشم تشکیل شده از یک مشت .. با افکار کلاهبردارانه

King شنبه , ۴ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۲:۰۶

چرا دروغ می گین من ساینا مدل ۹۷ دارم خیلی خیلی اشتباه کردم که خریدن
مصرف بنزین هر ۱۰۰ کیلومتر بالای ۱۲ لیتر می سوزند این هست خودرو ملی
مرگ بر میرسلیم و خانوادش

آخرین اخبار