چاپ      کد خبر: 117210
6 مرداد 1402

مناطقی از کشور که وضعیت بارش در آن مناسب است /هشدار باد و باران برای برخی استان‌ها

رئیس مرکز خشکسالی گفت: وضعیت بارش در غرب و جنوب غرب کشور مناسب و در مقابل در نیمه شرقی فلات مرکزی خشکسالی شدید تا بسیار شدید حاکم است.
به گزارش اول فارس ،  احد وظیفه گفت: بنابر مدل های اقلیمی تا اواخر تیر متوسط دمای کشور ۳۰.۱ درصد بود که نسبت به سال قبل یک درجه اختلاف داشت.

به گفته او، دمای فصل بهار ۱.۲ درجه و دمای از ابتدای سال آبی ۱.۱ درجه بالاتر از نرمال بوده است.

وظیفه ادامه داد: استان های کرمان ۱.۸ درجه، خراسان جنوبی ۱.۴ درجه، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی ۱.۲ درجه آنامولی و بی هنجاری دما داشتند.

رئیس مرکز خشکسالی گفت: بیشترین آنامولی و بی هنجاری بارش مربوط به استان های خراسان رضوی، تهران، سمنان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و قزوین بوده است.

او با بیان اینکه وضعیت بارش در جنوب غرب و جنوب کشور مناسب است، گفت: نیمه شرقی فلات مرکزی، خشکسالی شدید تا بسیار شدید را شاهد هستیم و در این مناطق سومین سال پیاپی خشک است که اثرات خشکسالی در استان هایی که بارش کمتر از نرمال دارند، در سال آینده جدی تر است.


هشدار باد و باران برای برخی استان‌های کشور
سازمان هواشناسی امروز جمعه با پیش بینی بارندگی، برای ۳ استان هشدار نارنجی و برای ۴ استان هشدار زرد صادر کرده است. در ۱۲ استان نیز باتوجه به پیش بینی وزش باد و گردوخاک، هشدار زرد برقرار است.

به گزارش h سازمان هواشناسی، امروز برای جنوب کرمان، جنوب شرق فارس و نیمه شمالی هرمزگان با توجه به پیش بینی رگبار باران، رعدوبرق و وزش باد شدید هشدار نارنجی صادر شده است. برای بخش های دیگری از هرمزگان، شرق خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و نیمه جنوبی سیستان هرمزگان نیز هشدار زرد بارندگی صادر شده است.

سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها، آبگرفتگی معابر، اختلال در سفر‌های بین شهری، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی و اختلال در پرواز‌ها از مخاطرات این پدیده جوی است.

سازمان هواشناسی به هموطنان در این مناطق توصیه کرده است از توقف در حاشیه مسیل‌ها و رودخانه‌ها و صعود به ارتفاعات خودداری و در سفر‌های بین شهری احتیاط نمایند.

برای خراسان جنوبی، نیمه جنوبی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، سمنان، اصفهان، قم، ایلام، خوزستان، کرمانشاه و بوشهر نیز وزش باد شدید همراه با خیزش گردوخاک پیش بینی و هشدار زرد صادر شده است.

بر اساس این پیش بینی، در این مناطق احتمال خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلو‌های تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، سقوط اشیاء از ارتفاع و شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال وجود دارد.

اجتناب از حضور در فضای باز، ترددنکردن جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی و پارک نکردن خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال از توصیه‌های سازمان هواشناسی به هموطنان در این استان هاست.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار