• 26 / خرداد 1402 / 22:30
 • شناسه خبر : 114568

نارضایتی کارمندان و ارباب رجوع از ساعت کار ادارات/ به استانداران تفویض شود

ضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: با توجه به تفاوت و تنوع شرایط آب و هوایی در سطح کشور شاید بهتر باشد که تعیین ساعات کار ادارات در استان‌ها با لحاظ مقرراتی به استانداران تفویض شود تا در وضعیت اضطراری و موارد لزوم متناسب با شرایط استان تصمیم لازم را اتخاذ کنند.

به گزارش اول فارس ، خلیل بهروزی‌فر عضو کمیسیون اجتماعی مجلس  در واکنش به مشکلاتی که در پی تغییر ساعات کاری ادارات برای کارمندان ایجاد شده است و برخی این مساله را به قانون عدم تغییر ساعت شش ماهه اول مرتبط دانسته‌اند، گفت: ما در کمیسیون اجتماعی در زمان بررسی لایحه دولت برای اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری این انتقاد را به سمع و نظر آقایان در سازمان اداری و استخدامی کشور رساندیم که قطعا تعیین ساعت ۶ صبح برای آغاز به کار ادارات مناسب نیست؛ چراکه نمی‌توان از این زمان به بهترین نحو بهره‌وری کرد و این نوع تغییر ساعت تامین‌کننده رضایت کارمندان و ارباب رجوع هم نیست.

وی ادامه داد: اینکه ما فقط یک ساعتی را تعیین کنیم که باعث صرفه‌جویی در انرژی شود و نحوه رفت و آمد کارمندان را درنظر نگیریم اصلا به صلاح نیست بنابراین نیاز است که مسئولان پاسخگوی زحمتی که با این روش برای مردم ایجاد کرده‌اند، باشند.

نماینده مردم فومن در مجلس شورای اسلامی در رابطه با تغییر ساعات کار ادارات با برنامه‌ریزی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، اظهار داشت: صرفه‌جویی در انرژی را می‌توان به اشکال دیگری نیز تامین کرد بنابراین تعیین ساعات کار ادارات بدون توجه به زمان رفت و آمد کارمندان و وضعیت خانواده‌ها به هیچ وجه صحیح نیست.

وی درخصوص مشکلاتی که در پی همزمانی پایان کار بانک‌ها با آغاز به کار بازاری‌ها ایجاد شده است، افزود: البته در گذشته در ابلاغیه‌های اداری اعلام شده بود که مراکز خدمات‌دهی همچون بانک‌ها باید زمان خود را با زمان رفت و آمد مردم تنظیم کنند تا آنها بتوانند به راحتی امور مالی خود را انجام داده و از خدمات این بخش بهره‌مند شوند.

بهروزی‌فر در پاسخ به سوالی درخصوص زمان مناسب‌تر آغاز به کار ادارات برای کاهش مشکلات کنونی، گفت: این مساله به اثبات رسیده است که بهترین زمان برای آغاز به کار ادارات بعد از ساعت ۷ صبح است و ساعت پایان کار هم می‌تواند ۲ بعدازظهر باشد تا هم محاسبات وزارت نیرو برای صرفه‌جویی در انرژی بر هم نخورد و هم از توان و انرژی نیروی انسانی برای تحقق اهداف این بخش هزینه نشود ضمن اینکه لازم است در جهت تامین انرژی به دنبال منابع دیگری باشیم تا مشکلات این بخش نیز حل شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به ویژگی‌های متنوع استان‌های مختلف از جمله آب‌وهوا، تصریح کرد: شاید بهتر باشد که تعیین ساعات کار ادارات در استان‌ها با لحاظ مقرراتی به استانداران تفویض شود تا در شرایط اضطراری که با کمبود انرژی مواجه می‌شویم، متناسب با وضعیت هر منطقه این اختیار را داشته باشند که در یک بازه زمانی مثلا ۲ ساعته به کم و زیاد کردن ساعات اداری بپردازند.

وی افزود: خب یک استانی در منطقه کوهستانی قرار دارد و یک استان در منطقه کویری که آب و هوای آن‌ها با هم متفاوت است، نحوه و میزان نیاز و استفاده از انرژی‌ آن‌ها هم با یکدیگر متفاوت است، در نتیجه می‌توان با یک برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری منطقه‌‌ای به خروجی بهتری برای مدیریت مصرف انرژی دست پیدا کرد.

شما هم نظر بدهید

مطالب مرتبط

نظر طراح قانون«عدم تغییر ساعت رسمی کشور» برگشت/ او حالا چیز دیگری می گوید !

ساعات کاری جدید بانک‌ها از ۱۶ شهریور اعلام شد

نظرات

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - خرداد - ۱۴۰۲

  همکارم صبح تو راه اداره نزدیک بود تصادف کنه تو راه پشت فرمون خوابش برده بود


 • محیا

  تاریخ : ۲۷ - خرداد - ۱۴۰۲

  شاید باور نکنید با اینکارتون باعث شدید همسر من بهم خیانت کنه…چی بگم..نمیشه نوشت


 • علی

  تاریخ : ۲۷ - خرداد - ۱۴۰۲

  … برشما بی سوادان که شده اید تصمیم گیرنده….آخه یک کارمند چه گناهی کرده که شده ایم مثل یک برده شما …ساعت پنج صبح یک… از بیدار می شود که ما باید بیدار شویم توی خواب برویم سرکار


 • کارمند

  تاریخ : ۲۶ - خرداد - ۱۴۰۲

  با سلام و احترام
  اتفاقا این تغییر ساعت برای ما کارمندان خانم بسیار خوب بود. چرا که تعطیلی ساعت ۱۵ عملا نه صبح داشتیم نه ظهر و نه عصر و سبب اختلال در خانواده مون شده بود. مردم عادی بهتره کمی مثل ما کارمندان صبح زودتر بلند شن و دنبال امور اداری شون برن تا برسن به کارشون… در خصوص مادران با بچه کوچک هم که تعلیق شروع ساعت کار دارند و میتونن دیرتر بیان و در اداره ما کسی اعتراضی نداشته.. این دست اعتراضات غالبا از عامه مردم و کارشناسی نشده بیرون میاد