چاپ      کد خبر: 118746
26 مرداد 1402

باور نمی کنید این مرد لُر در شیراز با دست خالی چه کرد !

قهرمان این روز‌های مردم ایران اصالتاً لُر است و اهل روستای«جوزار بکش نورآباد ممسنی». لر‌ها را به مهمان نوازی‌شان می‌شناسند، به مردانگی‌شان، ناموس پرستی‌شان که قطعاً جز این نیست و فرزاد بادپا مصداق تمام عیار یک لر ناموس پرست و مهمان نواز است.

گفت و گویمان با «فرزاد بادپا»؛ نیروی خدماتی حرم شاهچراغ که قهرمان بی‌برو برگرد این روز‌های مردم ایران است را از همان ثانیه‌های نفس گیر شروع می‌کنم؛ خیلی‌ها می‌خواهند بدانند چه شد که اینطور قلندوار زیرخم آن جانی را گرفتید؟ نترسیدید؟ شما که اسلحه نداشتید. دست خالی بودید! ‌

فرزاد بادپا لُر

خبرگزاری فارس: تلفن بوق می‌خورد. آن طرف خط، همان جوانی است که از دوشنبه ۲۳ مرداد تا همین امروز، مردم ایران یک فیلم چند ثانیه‌ای که او قهرمان بی‌چون و چرایش بود را بار‌ها و بار‌ها دیده‌اند؛ وقتی در شاهچراغ مرد جوان با دست خالی به تروریست مجهز به اسلحه کلاشینکف حمله می‌کند و جانی از خدا بی‌خبر را قهرمانانه به خاک می‌کشد. که اگر نبود این همه ایثار، معلوم نبود حالا باید عزادار چند زائر شاهچراغ می‌بودیم.

مردم از وقتی شنیدند ناجی شاهچراغ، نیروی خدماتی حرم بوده، در ذهن‌شان بار‌ها او را تجسم کردند. دستش را بوسیده‌اند. به او افتخار کرده‌اند. خواستند این جوان جلوی چشم‌شان بود و از او می‌پرسیدند نترسیدی مرد؟!

آن‌ها که هم سن و سال این جوان خدماتی هستند، هر بار که فیلم را دیده‌اند خودشان را جای او گذاشتند. اگر آن شب در شاهچراغ بودند چه می‌کردند؟ فرار می‌کردند مبادا تیر این جانی آن‌ها را نشانه بگیرد؟
هر طوری دو دوتا چهارتا می‌کنند جوانمردی این کاکوی شیرازی با منطق‌شان جور در نمی‌آید. مردی که نظافتچی حرم است، حتماً در زندگی‌اش هزار تا بالا و پایین و گرفتاری دارد، اما چه می‌شود با دست خالی به آغوش معرکه‌ای می‌رود که از دست دادن جان، قابل پیش‌بینی‌ترین خروجی‌اش است.

همه اینهاست که مرا در این چند روز خسته نکرد از تلفن‌های پی در پی با مسئولان آستان شاهچراغ تا بالاخره مجوز صحبت با این جوان شیرپاک خورده را بگیرم و همه سؤال‌ها را از او بپرسم.

«فرزاد بادپا» نیروی خدماتی حرم شاهچراغ؛ نفر دوم از سمت چپ

چند باری با خودش هم کلام شدم. ما را چه حاجت به دیدن که سادگی و بی‌ریا و بی‌ادعا بودن از صدایش می‌بارید. در چند بار تماس تلفنی و تا زمان گفت وگو  شش دانگ حواسش جمع بود مبادا پیش ما بدقول شود.

گفت و گویمان با «فرزاد بادپا» را از همان ثانیه‌ها شروع می‌کنم؛ همان ثانیه‌های نفس گیر که می‌پرسم خیلی‌ها می‌خواهند بدانند چه اتفاقی افتاد که اینطور قلندوار زیرخم این جانی را گرفتید؟ نترسیدید؟ شما که اسلحه نداشتید. دست خالی بودید! ‌

* جانی اسلحه به دست از فاصله ۲۰۰ متری
با صدای گرفته جواب‌مان را می‌دهد. با همه خستگی خودش را رسانده به تشییع پیکر شهدای شاهچراغ. دلش پیش آن خادم محاسن سفید است. پیش حاج «غلام حسین عباسی» که هر وقت او را می‌دید یک خسته نباشید بابا! نثارش می‌کرد؛
«من شغلم نظافت حرم هست آبجی! تمیزکاری صحن، شست و شو، جارو. هر کاری که به خدمات مربوط می‌شود انجام می‌دهم. آن شب هم طبق معمول سر پست بودم. یک دفعه صدای وحشتناکی شنیدم. صدای تیراندازی بود. جلوتر رفتم دیدم یک حرامی کلاش به دست دارد تیراندازی می‌کند و می‌دود. اصلاً باورم نمی‌شد فکر نمی‌کردم بعد از آن حمله، دیگر کسی جرات کند اینطوری با اسلحه وارد شاهچراغ شود. در فاصله ۲۰۰ متری این تروریست بودم که دیدم به یک زائر خانم شلیک کرد و خون از بدن این خانم جاری شد.»

شغل پدر ناجی شاهچراغ چیست؟

« ضِیاءُ القَلبِ مِن أَکْلِ الحَلالِ؛ صفا و نورانیت قلب نتیجه لقمه حلال است. » این حدیث از‌امیرالمؤمنین(ع) را باید قاب گرفت و زد سر در هر خانه‌ای تا حک شود روی لوح ضمیر همه پدر و مادر‌ها تا هر روز موقع بیرون رفتن از خانه و قبل از آغاز کار، آن را آویزه قلبشان کنند.

فرزادبادپا؛جوان شیرپاک خورده‌ قهرمان این روز‌های ما مصداقی از همین حدیث زیبا ونورانی است و با لقمه حلال و طیب و طاهر شاطرنانوای سنگکی بزرگ شده و قد کشیده. حالا به رسم پدر، دو کودک ۴ ساله و ۱۰ ساله‌اش را هم با نان حلال و زحمت کشیده بزرگ می‌کند و صورت بچه‌های خودش را در چهره همه زائران کوچک حرم می‌بیند و می‌گوید: « هنوز دلم پیش آرتین است. دلم پیش همه بچه‌هایی است که چند ماه قبل روبروی اسلحه آن داعش حرامی قرار گرفتند. همه زائران کوچکی که به حرم شاهچراغ می‌آیند بچه‌های من هستند. زنان و مردان، خواهران و برادران و پدر و مادر من. از چند ماه قبل تا همین حالا، از آن شبی که به حرم شاهچراغ حمله شد دارم حسرت می‌خورم که چرا آن شب شیفت و نوبت من نبود. شایدمی توانستم کاری کنم.»

اندر احوالات یک لر ناموس پرست
هر شغلی رزقی دارد. گاهی خود آدمی متوجه نمی‌شود. مثلاً ممکن است راننده تاکسی باشی و رزق یک روزت به بهانه رساندن مسافری به مقصد، زیارت امامزاده‌ای باشد که تا قبل از آن هیچ وقت گذرت به صحن و سرایش نیفتاده است. حالا شاید خدا برای ما هم خواسته که رزق‌مان گفت و گو با ناجی شاهچراغ باشد.
قهرمان این روز‌های مردم ایران اصالتاً لُر است و اهل روستای«جوزار بکش نورآباد ممسنی». لر‌ها را به مهمان نوازی‌شان می‌شناسند، به مردانگی‌شان، ناموس پرستی‌شان که قطعاً جز این نیست و فرزاد بادپا مصداق تمام عیار یک لر ناموس پرست و مهمان نواز است. این قهرمان لر، چند سالی می‌شود در شیراز زندگی می‌کند. خودش می‌گوید یک سال و دو ماه بیشتر نیست بیمه آستان شاهچراغ شده و خدمتگزار حرم.

*آن‌ها که خاک پای زائران را سرمه چشمانشان می‌کنند

آنقدر مرام دارد که مثل همان شب و همان لحظه، باز هم خودش را نمی‌بیند و حالا از تریبون رسانه استفاده کند تا یاد مردم بیندازد چه کسانی خاک پای زائران حرم‌های متبرک را سرمه چشمانشان می‌کنند و می‌گوید؛ « شما صاحب خانه هستید. مهمان که خانه‌تان بیاید دوست دارید خانه‌تان تمیز باشد یا کثیف؟ حتماً دوست دارید از خانه‌تان تعریف کنند. دوست دارید مهمان نوازی کنید. بچه‌های خدمات جزء نیرو‌های زحمت کش آستان‌های متبرک هستند و واقعاً زحمت می‌کشند. همه‌شان مشکل زیاد دارند. گرفتاری دارند اما با دل و جان کار می‌کنند. »

سلفی فرزاد بادپا  با حرم شاهچراغ(ع) قبل از حمله تروریست داعش

* گنده‌تر از داعش هم نمی‌تواند هیچ غلطی کند
ای کاش به پای زمان وزنه‌ای می زدند تا دقایقی که هم صحبت قهرمان این روز‌های مردم ایران هستیم، در سر جای خودش متوقف شود و پیش نرود. دوست داشتم بیشتر از او بشنویم. بدانیم. از جوانمردی که باید الگوی همه جوان‌ها شود. اما روز تشییع پیکر شهدای شاهچراغ است و هیاهوی حرم شاهچراغ و زائران از پشت گوشی تلفن فریاد می‌زند. حرم این روز‌ها شلوغ‌تر از همیشه است؛ تا کور شود هر آنکه نتواند دید. فرزادبادپا اذن رفتن می‌خواهد.
با چند سؤال کوتاه این گفت و گوی شیرین را به پایان می‌رسانیم. می‌پرسم با مردم چه حرفی دارید؟

واژه‌ها کم می‌آورد در برابر شما. باز هم برای خودش چیزی نمی‌خواهد؛ «از مردم می‌خواهم برای مادرم دعا کنند. مادرم هفته‌ای سه مرتبه دیالیز می‌شود. باید پیوند کلیه شود. همین دیشب حالش دوباره خراب شد.»

می‌پرسم فکرکن حرامی‌های داعشی حرف‌هایتان را می‌ خوانند. اگر قرار باشد جمله‌ای بگویی آن جمله چیست؟ می‌گوید: «داعش که هیچ، بزرگ‌تر و گنده‌تر از داعش هم نمی‌تواند هیچ غلطی کند وگزندی به این مردم وارد کند.» و جمله آخر که با صلابت هر چه تمام و به سان یک سرباز واقعی می‌گوید: «جانم فدای رهبر. »

آقای فرزاد بادپا ما که هیچ، بچه‌هایمان که هیچ، کلمات‌مان هم قد خم می‌کنند وسر تعظیم فرو می‌آورند در برابر این همه گذشت و ایثار.
ای باده جهل، کرده سرمست تو را
جز باد بگو چه مانده در دست، تو را
با اسلحه پر از اینچنین جار نکش
جاروکش این حرم حریف است تو را

احتیاط « افغانی ها » را بکنید ! چگونه در شیراز به خانه تیمی رفت و آمد می کردند؟!

مکانیک حُقه باز به خودرو شیرازی ها خسارت هم می زد+رای دادگاه تعزیرات

کانال اخبار فوری و بدون سانسور ، کانال اخبار فارسی ، خبر فوری خبر حوادث

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس یکشنبه , ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱:۴۳

آفرین به این بزرگ مرد ایرانی

ناشناس یکشنبه , ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱:۳۳

ایشون لر نیستن و ربطی به لرها ندارند.
لرها کجا مهمان نوازند شهرهایی که اینها به اونجا کوچ میکنن مهمان نوارند که اینها رو بین خودشون پذیرفتن.
برعکس نوشتی.

اردوان طاهری شنبه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۳:۴۷

درود بر شیر مرد نورآباد ممسنی افتخار می کنم که خودم هم یک نورابادی هستم هر کجا باشد برای ناموس وطنم می جنگم

ایران وطنم شنبه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۹

درود بر هرچه ایرانی باشرف و وطن دوست احسنت به آقای بادپا لر غیور وشجاع همین هم از شما انتظار می‌رفت

مریم شنبه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۹:۲۵

شیر مرد بزرگ موفق باشی

محمد ایزدی شنبه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰:۴۰

درود بر اقای بادپا همشهری دلیرمان که به داعشیان فهماند که اگر با اسلحه هم بیایید با یک جارو اسیر میشوید

ناشناس شنبه , ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۰:۳۸

ایشان که بچه ی جوزار ممسنی هستند و لر هستند چرا خبرگزاری فارس میگوید اهل کرمان آخه
همه هموطنیم اما چرا باید کسی ک هویتش معلوم‌است را برای جای دیگری معرفی گرد؟؟؟

علی جمعه , ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۲۲

فقط میتونم بگم دمش گرم، غلو نمیکنم ، لرها کلا نترس هستند ، باهاشون زیاد برخورد دارم ، ای ول به همه شون

ناشناس جمعه , ۲۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۹

شیرمردان سپاه پاسدارشهیدمحمدجهانگیری(شهیدمدافع امنیت) و پاسدارجانبازامین زارع.
وسلام.

باهر پنجشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۳۴

در جایی دیگر همین امروز خواندم که ایشان را اهل کرمان معرفی کرده بودند!!!!

آخرین اخبار