• 04 / دی 1399 / 6:32
 • شناسه خبر : 41131

نحواه واریز سود سهام عدالت و ثبت نام سجام در مناطق محروم

محمد‌رضا پوررضایی مشاور اجرایی سهام عدالت شرکت سپرده گذاری مرکزی با بیان اینکه سهامداران سهام عدالت باید در سامانه سجام ثبت نام کنند، گفت: استفاده از مزایای سهامداری همانند دریافت سود، حضور در مجمع و خدمات الکترونیک مشروط به ثبت نام در (سجام) و احراز هویت است.

او در خصوص وضعیت سهامداران سهام عدالت اظهار داشت: از حدود ۴۹ میلیون سهامدار سهام عدالت که در سطح کشور وجود دارد، حدود ۴۱ درصد که شامل بیش از ۱۸ میلیون سهامدار می‌شود روش مستقیم و الباقی حدود ۵۹ درصد که بیش از ۲۷ میلیون سهامدار هستند، روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند.

تفاوت مدیرت سهام عدالت روش مستقیم و غیر مستقیم

پور رضایی افزود: افراد در روش مستقیم، مدیریت سبد سهام را خودشان برعهده گرفته اند و در مقابل افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند، مدیریت سهام عدالت را به شرکت‌های سرمایه گذاری استانی واگذار کرده اند.

چگونگی واریز سود سهام عدالت

مشاور اجرایی سهام عدالت در خصوص سود سهام عدالت تصریح کرد: روش پرداخت سود سهام عدالت برای افراد در روش مستقیم و غیر مستقیم فرایند متفاوتی دارد به طوری که در روش مستقیم اگر افراد سجامی شده باشند، بر اساس توافق‌های فی مابین، سود سهام عدالت از طریق شرکت سپرده گذاری مرکزی به حساب آن‌ها واریز می‌شود و سهامدارانی که روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند سود سهام آن‌ها از طریق این شرکت به حساب شرکت‌های سرمایه گذاری استانی واریز خواهد شد.

لزوم ثبت نام در سامانه سجام

وی با بیان اینکه معاملات ۲۵ استان شرکت‌های سرمایه گذاری در بورس تهران فعال شده است، افزود: دارندگان روش‌های سهام غیرمستقیم باید برای دریافت خدماتی همانند دریافت سود سهام، شرکت در مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری یا لغو انتخاب‌های بعدی در سامانه سجام ثبت نام و احراز هویت شوند و در حال حاضر در ادارات کل دارایی سطح کشور با همکاری استانداری‌ها و مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری و هیات مدیره‌ها بسیج شده اند تا آمار سجامی‌ها افزایش پیدا کند.

مشاور اجرایی سهام عدالت درباره اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه سجام گفت: سهامداران می‌بایست مشخصات فردی، آدرس، موبایل و شماره حسابی که وجوه قابل واریز به آن باشد را در سامانه «سجام» ثبت کنند و سپس احراز هویت را انجام می‌دهند و بعد از آن همه عملیاتی مودر نیاز همانند شرکت در مجامع، پرداخت سود و … به صورت الکترونیکی برای سهامدار انجام می‌شود.

همچنین برای سجامی شدن و احراز هویت هم مکانیزم‌های به این صورت است که سهامداران می‌توانند از طریق سیستم بانکی، کارگزاری‌ها و دفاتر پیشخوان در سطح کشور به صورت الکترونیک این روند را انجام دهند.

وضعیت مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی

پوررضایی درباره آخرین وضعیت مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی نیز اظهار داشت: تا به حال مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری ۵ استان اصفهان، قم، خراسان شمالی و جنوبی و کردستان انجام شده و تا پایان دی ماه جاری نیز الباقی مجامع نیز باید برگزار شود.

وی در ادامه افزود: افرادی که هنوز در «سجام» ثبت نام نکرده اند نمی‌توانند در مجامع شرکت‌های استانی شرکت کنند افزود: عدم ثبت نام در سامانه «سجام» و احراز هویت برای سهامداران در روش غیر مستقیم باعث می‌شود تا این گونه سهامداران نتوانند با عدم شرکت در مجامع در فرایند تصمیم گیری‌های مجمع همانند انتخاب اعضای هیات مدیره مشارکت کنند.

مشاور اجرایی سهام عدالت با تاکید بر این که سهامداران در روش غیر مستقیم باید برخلاف نقل قول‌هایی که وجود دارد ثبت نام و احراز هویت خود را در سامانه «سجام» انجام دهند تصریح کرد: وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده گذاری مرکزی در تلاش هستند تا فرایند سجامی شدن سهامداران به سرعت نهایی شود و به طور نمونه در استان کرمان میزان ثبت نام‌ها از ۷ به بالای ۳۷ درصد ثبت نامی در سامانه «سجام» رسیده و ما تاکید می‌کنیم که سهامداران در ثبت نام «سجام» تعجیل کنند.

نحوه ثبت نام سجام در مناطق محروم

پوررضایی در این خصوص که در مناطق محروم و بدون اینترنت افراد چگونه نسبت به ثبت نام در سامانه «سجام» و احراز هویت باید اقدام کنند اظهار داشت: در جلسه‌ای که در وزارت اقتصاد تشکیل شد تصمیم بر این امر گرفته شد تا با استفاده از ظرفیت دفاتر خدمات بانکی پست بانک که در سراسر کشور وجود دارد برای این گونه از مردم کمک رسانی موثری برای ثبت نام در سجام عملیاتی شود تا این افراد مجبور نشود به مناطق دیگر سفر کنند و از خدمات این دفاتر برای ثبت نام در سجام استفاده کنند.

مطالب مرتبط

چرا باقیمانده سود سهام عدالت واریز نمی شود؟

جزئیات پرداخت سود سهام عدالت متوفیان

سود مرحله سوم سهام عدالت مردم کی واریز می‌شود؟

نظرات

 • مهراب سعدی

  تاریخ : ۲۰ - دی - ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید من ثبت نام کردم اماهنوزک تعیدنشدبرایم


 • ناشناس

  تاریخ : ۵ - دی - ۱۳۹۹

  سلام اینجانب کدملی


 • قاسم داودی یکتا

  تاریخ : ۴ - دی - ۱۳۹۹

  سجام