چاپ کد خبر: 133501
16 بهمن 1402

نحوه صحیح تمیز کردن باربیکیو و کباب پز به آسانی

کباب‌پز یکی از اجزای جدا نشدنی هر خانه ایرانی است و در هر خانه ای وجود داردبرای اینکه غذاهایی که با این وسایل پخته می شوند خوشمزه تر و با کیفیت تر باشند نظافت این وسایل اهمیت بالایی دارد.در این مقاله روش تمیز کردن اصولی کباب پز و باربیکیو را به شما آموزش می دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

تمیز کردن باربیکیو

لوازم مورد نیاز برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

برس سیمی:

برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز و برای پاک کردن و ساییدن میله‌های فلزی گریل، بهتر است از یک برس سیمی استفاده کنید. در صورتی که برس سیمی هم در اختیار ندارید می‌توانید از سیم ظرفشویی یا یک تکه فویل آلومینیومی مچاله شده کمک بگیرید.

اسفنج زبر:

برای قسمت‌های حساس‌تر کباب‌پز بهتر است از یک اسفنج زبر استفاده کنید تا علاوه بر اینکه چربی‌ها را پاک می‌کنید، مطمئن شوید که آسیبی هم به دستگاه کباب پز شما نمی‌رسد.

کاردک:

یکی از وسایل  تمیز کردن باربیکیو و کباب پز کاردک است . چربی‌هایی که به کف دستگاه گریل شما می‌چسبند، فقط با کاردک پاک می‌شوند. به همراه برخی کباب‌پزها یک کاردک مخصوص نیز عرضه می‌شود اما اگر چنین کاردکی در کنار کباب‌پز شما وجود نداشت هم می‌توانید از کاردک مخصوص نقاشی کمک بگیرید.

مایع ظرفشویی:

 کمی مایع ظرفشویی مخلوط در آب، باعث خواهد شد که خیلی راحت‌تر بتوانید بقایای چربی روی کباب‌پز را از بین ببرید.

تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

نحوه تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

پیدا کردن لوازم موردنیاز برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز کار سختی نیست و خیلی از این لوازم را می‌توانید در هر خانه‌ای پیدا کنید. پس از اینکه لوازم مورد نیاز را پیدا کردید، با استفاده از یکی از روش‌های زیر نسبت به تمیز کردن باربیکیو و کباب پز اقدام کنید:

۱. استفاده از بخار
بهترین روش برای نظافت بخارپز این است که بلافاصله پس از استفاده آن را تمیز کنید. در این روش پس از خاموش کردن کباب پز، تعدادی روزنامه آغشته به آب روی آن قرار دهید و درب کباب پز را ببندید. ۳۰ دقیقه به روزنامه‌های خیس اجازه دهید تا کار خودشان را انجام دهند و سپس با کمک یک دستمال، بقایای چربی باقی مانده روی کباب‌پز را بردارید.

شاید اطلاع از معنی علامت‌های روی فر برقی به شما در تمیزکاری کمک کند.

۲. ماشین ظرفشویی
سینی کباب‌پز را می‌توانید داخل ماشین ظرفشویی هم بشویید تا نظافت خانه به‌طور کامل انجام شود. در صورتی که سینی کباب پز شما خیلی بزرگ نیست آن را داخل ماشین ظرفشویی قرار داده و درجه دستگاه را بر روی شستشوی تابه و قابلمه تنظیم کنید. پس از اتمام کار دستگاه سینی کباب پز مثل روز اول خودش تمیز شده است.

۵. محلول مایع ظرفشویی و آب جوش
در صورتی که هنوز هم احساس می‌کنید روی کباب پز شما چربی وجود دارد یک محلول آب جوش و مایع ظرفشویی ایجاد کنید و با استفاده از اسکاج آن را به تمام سطح دستگاه بمالید. می‌توانید از یک فویل آلومینیومی مچاله شده و سیم ظرفشویی هم برای تمیزی هرچه بیشتر کباب‌پز استفاده کنید. در نهایت نیز با یک پارچه مرطوب، بقایای هرگونه چربی را از روی دستگاه پاک کنید.

۳. استفاده از سرکه
مقداری سرکه سفید و آب را به نسبت مساوی مخلوط کنید و داخل یک ظرف اسپری بریزید. سپس محلول را بر روی کباب‌پز اسپری کنید و ۱۰ دقیقه به آن زمان بدهید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه یکبار هم سرکه خالی روی دستگاه اسپری کنید و با استفاده از اسکاچ، قسمت‌های مختلف آن را مالش دهید تا تمام سطح گریل تمیز شود. در انتهای کار نیز می‌توانید برای برداشتن چربی‌های اضافه، از یک دستمال نم دار استفاده کنید.

۴. جوش شیرین
جوش شیرین نیز یکی دیگر از مواد طبیعی است که برای تمیز کردن باربیکیو و کباب پز کاربرد دارد. کمی جوش شیرین روی دستگاه بپاشید و با استفاده از اسپری آب، آن را مرطوب کنید تا یک مایع خمیری شکل به دست بیاید. پس از چند دقیقه با استفاده از اسکاج ظرفشویی و کاردک نیز تمامی قسمت‌های دستگاه را تمیز کنید. علاوه بر موردی که در بالا ذکر شد جوش شیرین کاربردهای بسیاری نیز در نظافت خانه دارد.

۶-از نصف یک پیاز استفاده کنید
اگر کباب‌پز زغالی شما لکه‌ها و باقی‌مانده‌های غذایی سرسختی دارد، در حالی ‌که هنوز گرم است، یک چنگال در نصف پیاز فرو کنید و از آن برای مالیدن روی میله‌های داغ توری استفاده کنید. آب موجود در پیاز، مواد غذایی سوخته و چسبیده به آن را از بین می‌برد و خواص ضد باکتریایی طبیعی هم دارد

تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

چطور باربیکیو زغالی را تمیز کنیم؟

مراحل این کار نیز به شرح زیر است:

پیدا کردن مکان مناسب

تمیز کردن باربیکیو و کباب پز زغالی گرد و خاک زیادی به همراه دارد و به همین خاطر توصیه می‌شود که این کار را حتما بیرون از منزل انجام دهید. یک مکان مناسب پیدا کنید و سپس نسبت به تمیز کردن باربیکیو و کباب پز اقدام کنید.

جدا کردن میله‌های گریل

در صورت امکان تمامی میله‌های گریل را جدا کنید تا بتوانید به راحتی آن‌ها را تمیز کنید.

تمیز کردن میله‌ها

با کمک برس سیمی، میله‌های گریل را به خوبی تمیز کنید. در صورتی هم که برس سیمی ندارید، می‌توانید این کار را با استفاده از سیم ظرفشویی یا فویل آلومینیومی انجام دهید.

استفاده از روغن نباتی

برای اینکه دفعه بعدی غذا به میله‌های کباب پز نچسبد، می‌توانید با کمک حوله کاغذی یا پارچه، کمی روغن نباتی به میله‌های باربیکیو خودتان بمالید. همچنین این کار از زنگ زدگی میله‌ها نیز جلوگیری خواهد کرد.

پاک کردن خاکستر اضافی کف کباب پز

در صورتی که خاکستر زیادی در کف گریل وجود داشته باشد، باعث خوردگی و سوراخ شدن آن خواهد شد. این موضوع کنترل حرارت در زمان پخت را هم مشکل خواهد کرد.

پاک کردن داخل کباب پز

پس از اینکه تمام خاکستر کف دستگاه را برداشتید، با کمک مایع ظرفشویی و برس یا سیم ظرفشویی، داخل آن را تمیز کنید. ممکن است داخل دستگاه، تکه‌های بزرگی از مواد سیاه رنگ را مشاهده کنید، این مواد در واقع رسوبات چربی و دوده است که با استفاده از برس سیمی یا سیم ظرفشویی از بین می‌رود.

تمیز کردن بدنه کباب پز

در آخرین مرحله باید بیرون منقل و درب آن را تمیز کنید. این کار با کمک محلول آب و صابون یا اسپری تمیز کننده قابل انجام است.

تمیز کردن باربیکیو و کباب پز

نحوه تمیز کردن دستگاه گریل گازی

در صورتی که در منزل دستگاه گریل گازی دارید، برای تمیز کردن آن باید قبل از هرچیزی جریان گاز را قطع کنید تا از ایمنی خودتان مطمئن شوید. سپس تمامی قطعات متحرک را از دستگاه جدا کرده و به صورت جداگانه تمیز کنید. بدنه باربیکیو را هم بشویید و اجازه دهید خشک شود. در نهایت هم گریل را مجددا سرهم کنید. مراحل تمیز کردن گریل گازی به شرح زیر است:

۱-گاز را قطع کنید

هنگام تمیز کردن باربکیو گازی یا هر وسیله‌ای که از گاز استفاده می‌کند، برای ایمنی خود حتما آن را خاموش و گاز را قطع کنید. قطعا دوست ندارید در حین تمیزکردن، به‌طور تصادفی مشتعل شود و به شما آسیب برساند.

۲-توری یا قفسه رویی آن را بردارید

صفحه‌های گریل، کباب‌گردان‌ها و توری کباب روی باربکیو به آن متصل نیستند؛ پس قبل از شروع  تمیزکاری، آن‌ها را بردارید و فعلا کنار بگذارید. اگر می‌خواهید دست شما کثیف نشود، بهتر است برای انجام این کار دستکش لاتکس بپوشید.

۳-قطعات فلزی پوشاننده مشعل‌ها را بردارید

در زیر صفحه‌های گریل، چند قطعه فلزی دیگر پیدا خواهید کرد. این صفحات، روی مشعل‌های گازی شما را می‌پوشانند. آن‌ها اغلب آغشته به چربی و کثیفی هستند که از صفحه گریل می‌ریزد. بنابراین، نباید از تمیزکردن آن‌ها صرف ‌نظر کنید. فعلا آن‌ها را هم کناری بگذارید.

۴-کثیفی و غذای ریخته‌شده داخل گریل خود را جارو بکشید

در این مرحله از تمیز کردن باربکیو گازی و پس از برداشتن صفحه‌های گریل و قطعات فلزی، ممکن است با مقدار زیادی چربی سوخته و مواد غذایی در داخل کباب‌پز روبه‌رو شوید. یک راه آسان برای حذف همه این‌ها استفاده از جاروبرقی است. اگر بتوانید از جاروبرقی استفاده کنید، در زمان شما صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. اگر به جاروبرقی دسترسی ندارید، کثیفی‌ها را با چند تکه پارچه جمع کنید.

۵-صفحه گریل و قطعات فلزی را در آب داغ و مایع ظرفشویی خیس کنید

قطعات جداشونده و فلزی کباب‌پز را در سینک خود یا یک تشت پلاستیکی بزرگ خیس کنید. برای این کار باید سینک یا تشت را با آب داغ و مایع ظرف‌شویی پر کنید و بگذارید این قطعات خیس بخورند.

بعد زمان دهید قطعات جداشونده و فلزی ۳۰ دقیقه در این محلول بمانند؛ به‌خصوص اگر ماه‌هاست از تمیز کردن باربکیو گازی خود غافل شده‌اید. در صورت لزوم، از نو محلول آب داغ و شوینده را درست کنید و مجددا این قطعات را در آن قرار دهید. اگر نیاز بود، از برس سیمی برای تمیزکردن استفاده کنید.

۶-صفحه گریل و قطعات فلزی را با پارچه مرطوب پاک کنید

بعد از این‌که صفحه گریل و قطعات فلزی را خیس کردید، شوینده و کثیفی روی آن‌ها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. حتما چند حوله یا پارچه قدیمی برای این کار پیدا کنید؛ چون ممکن است فوق‌العاده کثیف شوند و دیگر نتوانید آن‌ها را بشویید و مجددا استفاده کنید. حال اجازه دهید خشک شوند و بعد سر جای خود قرار دهید.

نکات مهم برای افزایش عمر باربکیو زغالی و گازی

علاوه‌بر این‌که آشنایی با ترفندها و نحوه صحیح تمیزکردن باربکیو زغالی و گازی در افزایش عمر آن مفید است، نکات دیگری هم در این رابطه وجود دارد؛ نکاتی که با رعایت آن‌ها باربکیوی شما برای سال‌های سال سالم می‌ماند. برخی از این نکات و ترفندهای مهم عبارت‌اند از:

  • پوشاندن روی باربکیو: اگر باربکیوی شما جای ثابتی در حیاط یا تراس دارد یا آن را در زمستان به انباری منتقل می‌کنید، باید روی آن را بپوشانید. این کار باعث می‌شود تا بعد از فصل سرما، تمیز کردن باربکیو گازی یا زغالی راحت‌تر شود و به زمان زیادی نیازی نداشته باشد.
  • دوربودن از رطوبت: اگر جنس باربکیوی شما چدن نیست و در برابر زنگ‌زدگی مقاومت ندارد، برای طول عمر بیشتر، آن را از هرگونه رطوبتی دور نگه دارید. در صورتی هم که هرگونه زنگ‌زدگی روی باربکیو دیدید، فورا برای از بین بردن آن اقدام کنید تا باعث پوسیدگی و خرابی کباب‌پز شما نشود.
  • تمیزکردن بعد از هر بار استفاده: پس از هر بار استفاده از باربکیو، آن را با یک محلول تمیزکننده خانگی یا شیمیایی تمیز کنید. خوشبختانه به‌صورت دقیق روی محلول‌های پاک‌کننده موجود در بازار، نحوه تمیز کردن باربکیو زغالی و گازی درج شده است.

سخن نهایی

در این مقاله روش تمیز کردن باربیکیو و کباب پز و رفع گرفتگی سوراخ کباب پز گازی را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دادیم. با استفاده از روش ذکر شده در این مقاله می‌توانید به راحتی و بدون هیچگونه مشکلی، کباب‌پز خودتان را تمیز کنید و بقایای هرگونه چربی روی آن را از بین ببرید.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار