• 26 / بهمن 1401 / 8:48
  • شناسه خبر : 104331

نحوه دریافت «هدیه ازدواج» تأمین‌اجتماعی بدون مراجعه حضوری

واجدین شرایط دریافت «هدیه ازدواج» تأمین‌اجتماعی، پس از ثبت‌نام در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تأمین‌اجتماعی و ثبت درخواست و شماره حساب خود در این سامانه، می‌توانند از هدیه ازدواج این سازمان بهره‌مند شوند.

به گزارش اول فارس ، سازمان تأمین‌اجتماعی اعلام کرد از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ۱۴۰۱، در مجموع تعداد ۹۲ هزار و ۹۸۹ هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت شده است.

براساس ماده ۸۵ قانون تأمین‌اجتماعی،  کمک هزینه ازدواج یا هدیه ازدواج یکی از تعهدات سازمان تأمین‌اجتماعی است که به‌صورت بلاعوض پرداخت می‌شود.
مبلغ ریالی هدیه ازدواج سازمان تأمین‌اجتماعی معادل مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه فرد واجد شرایط ظرف دو سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ است.
در صورتی‌که مبلغ محاسبه شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال اجرای عقد افزایش می‌یابد.
در صورتی‌که زن و شوهر هر دو بیمه‌شده سازمان تأمین‌اجتماعی و واجد شرایط باشند، کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر پرداخت می‌شود.
بر اساس آخرین گزارش اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تامین‌اجتماعی، از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ۱۴۰۱، تعداد ۹۲ هزار و ۹۸۹ هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجد شرایط پرداخت شده که مجموع مبالغ پرداختی بیش از ۵۷۰ میلیارد تومان  بوده است.
همچنین میانگین مبالغ پرداختی بابت هدیه ازدواج طی این دوره ۱۸ ماهه، یک روند افزایشی را نشان می‌دهد که بیشترین میانگین پرداختی ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان در شهریور ۱۴۰۱ بوده است.
بیشترین تعداد صدور سند پرداخت هدیه ازدواج نیز مربوط به همین ماه بوده که ۱۲ هزار و ۸۷۲  مورد سند پرداخت هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان واجدشرایط صادر شده است.
مطابق این گزارش، تعداد هدیه ازدواج پرداختی در شهریور ۱۴۰۱ نسبت به شهریور ۱۴۰۰ در همه استان‌ها به جز استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، زنجان و آذربایجان‌شرقی رشد مثبت داشته و بیشترین رشد مربوط به استان سیستان و بلوچستان با ۱۱۸.۹ درصد رشد تعداد هدیه ازدواج پرداختی در این مدت بوده است.
اداره آمار، اطلاعات و محاسبات سازمان تأمین‌اجتماعی در این گزارش یادآور شده است که درصد اسناد صادره غیرحضوری نسبت به اسنادی که به‌صورت حضوری طی این دوره ۱۸ ماهه صادر شده، روند افزایشی داشته به نحوی که در ماه‌های پایانی این دوره زمانی، موارد صدور غیرحضوری اسناد به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است.
در حال حاضر برای دریافت این خدمت، هیچ نیازی به مراجعه حضوری به شعب سازمان تأمین‌اجتماعی نیست و واجدین شرایط پس از ثبت‌نام در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان و ثبت درخواست و شماره حساب خود در این سامانه، می‌توانند از هدیه ازدواج سازمان تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شوند.
بیمه‌شدگان می‌توانند با ورود به سامانه es.tamin.ir و مراجعه به منوی «بیمه‌شدگان/ حمایت‌های کوتاه‌مدت/ درخواست کمک هزینه ازدواج»، صرفاً با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک هزینه ثبت کنند و با توجه به اتصال برخط این سامانه با سامانه سازمان ثبت احوال، نیاز به ارائه هیچ سند یا مدرک دیگری هم برای دریافت این هدیه نیست.

بیشتر بخوانید:

پرداخت وام قرض‌الحسنه ۲۰۰ میلیون ریالی به بازنشستگان تأمین اجتماعی +شرایط
شرط برقراری «بیمه» کامل معلمان مدارس غیردولتی
دیه راننده مقصر حادثه چگونه محاسبه می شود؟

ثبت دیدگاه