چاپ کد خبر: 122722
10 مهر 1402

نحوه نگهداری گیاه آپارتمانی ورزیا که به خانه شما تازگی و زیبایی می بخشد

ورزیا یک گیاه گل‌دار و عضوی از خانواده بروملیادهاست.این گیاه تا ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر رشد کرده و حدودا به پهنای ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. گل‌های کوچک ورزیا بر روی برگهای نازک و خمیده آن رشد می‌کنند، در واقع این گلها ریشه‌ خاصی ندارند. یک گیاه وریزیا حدود ۲۰ برگچه دارد و در فصل بهار و پاییز با گل‌های زیبای رنگارنگ خود تازگی را به محیط هدیه می‌کند.

ورزیا

گیاه ورزیا متعلق به جنگلهای بارانی آمریکا و آفریقای جنوبی است، و در آنجا در کنار درختهای بزرگ رشد می‌کنند. در سایه به خوبی میتواند رشد کند. نگهداری از آن سخت نیست و تقریبا در اکثر شرایط محیطی به خوبی دوام می‌آورد.وریزیای زیبا گیاهی گرمسیری و چندساله است. یعنی در طبیعت اصلی خود روی درختان دیگر رشد می‌کند.

اما اگر آن را در گلدان بکارید و دمای محیط را متعادل نگه دارید، ورزیا گیاه آپارتمانی خوبی برای شما خواهد بود.

شرایط نگهداری گیاه آپارتمانی ورزیا
نور مناسب گیاه ورزیا
ورزیا به نور زیادی نیاز ندارد و در نور کم هم به خوبی رشد می‌کند. چون در جنگلهای استوایی هم در سایه آفتاب رشد میکند. ویریزیا هم مانند اکثر گیاهان گلدار، در صورت دریافت نور کافی خورشید بهتر عمل می‌کند. ولی مواظب باشید که درمعرض نور مستقیم قرار نگیرد ،نور زیاد باعث سوختن برگ های گیاه می‌شود. بهترین حالت این است که آن را در نزدیکی یک پنجره با پرده نازک قرار دهید. اگر محیط وریزیا کاملا تاریک باشد، گل نخواهد داد.

دما مناسب گیاه ورزیا
بهترین رشد ورزیا در دمای بالای ۱۵ درجه است، به همین دلیل برای مناطق گرمسیر مناسب است. اگر دما به زیر ۱۳ درجه نرسد، در تمام سال بدون توقف رشد می‌کند. به بیان ساده‌تر، دمای اتاق برای وریزیا ایده‌آل است، اما آن را در هوای سرد قرار ندهید. می‌توانید آن را در خارج از خانه هم نگهدارید، اما وقتی دما به زیر ۷ درجه رسید، حتما آن را به داخل خانه منتقل کنید.

اگر برگ ها چروکیده و لوله شدند، یعنی هوا برای آن بیش از حد سرد است و همچنین گیاه تشنه است. پس آن را به مکان گرمتری منتقل کرده و به خوبی آبیاری کنید. در مقابل، قهوه ای شدن برگها هم نماد گرمی بیش از حد هواست.

رطوبت مورد نیاز گیاه ورزیا
چون گیاه ورزیا یک گیاه استوایی هست باید رطوبت آن را همیشه حفظ کنید. برای افزایش رطوبت محیط، می‌توانید از تکنیک سینی پر آب استفاده کنید! یک سینی مناسب انتخاب کنید و آن را با سنگریزه‌های خیس بپوشانید؛ سپس گلدان را داخل این سینی قرار دهید. برای حفظ رطوبت سنگریزه‌ها، هفته‌ای ۳-۲ بار به آنها آب اسپری کنید بهتر است گیاه را غبار پاشی کنید ولی به خاطر داشته باشد ویریزیا را در آفتاب غبارپاشی نکنید که باعث ایجاد لکه روی برگها میشود.

آبیاری گیاه ورزیا
هفته ای دوبار این گیاه را آبیاری کنید و بدانید که ریشه‌های حساس وریزیا به آب زیادی احتیاج ندارد. اگر می‌توانید به خاک آن آب تصفیه یا جوشانده شده بدهید. به طور کلی توصیه می‌کنیم صبح و عصر، سطح برگها را با آب اسپری کنید. در این صورت خیلی هم مهم نیست اگر حتی ۱۰ روز به گیاه آب ندهید!

گیاه ورزیا

کوددهی گیاه ورزیا
گیاهان ورزیای که در محیط خارج از خانه پرورش داده می شوند ، نیازی به مواد تقویت کننده و کوددهی ندارند ، اما گیاهانی که در منزل و در محیط داخلی رشد می کنند ، به دلیل اینکه از مزایای محیط بیرون محروم هستند ، باید تقویت و کوددهی شوند. کود دادن به گیاه کمک می کند تا بیشتر و سریع تر رشد کند و بالغ شود ، اما در اصل باعث کوتاه تر شدن عمر گیاه نیز می شود. بهتر است کود محلول به صورت ملایم و مستقیماً روی برگ ها اسپری شود و همچنین می توانید مقدار کمی کود مایع رقیق شده را به مخزن رزت این گیاه اضافه کنید . باید به خاطر داشته باشید که تغذیه را فقط در فصل بهار و تابستان و به یک یا دو بار در سال محدود کنید.

خاک مناسب گیاه ورزیا
این گیاه به رطوبت بسیار حساس است به همین دلیل خاکی با زهکشی بالا برای این گیاه باید در نظر بگیرید ، تا آب را از خود به خوبی خارج کند ، زیرا ماندگاری آب در خاک باعث پوسیدگی ریشه گیاه می شود. خاک گلدان موجود در بازار برای ورزیا مناسب نیست به این دلیل که سنگین است . در نتیجه برای تهیه خاک مناسب برای این گیاه باید خاک گلدان را با پیت ماس ​​، کوکو کویر یا پوست کاج یا کمی پرلیت ترکیب کنید تا خاک سبکی بدست آورید. از آنجا که ریشه های این گیاه عادت دارند در محیط طبیعی ، خود را در معرض هوا قرار دهند ، بنابراین به جریان هوای زیادی نیز نیاز دارند. در نتیجه ، خاک مناسب برای ورزیا باید از مواد سبک و دارای هوادهی و خشکی بالا برخوردار باشد .

هرس کردن گیاه ورزیا
بعد از پایان گلدهی، برگچه‌های قدیمی را از گیاه جدا کنید تا با برگهای جدید و تازه جایگزین شوند. گیاه را مرتب از نظر وجود حشرات موذی چک کرده و همیشه برگهای خشک و مرده را جدا کنید. وریزیا از نظر ابتلا به بیماری در امان است. اما ممکن است مورد هجوم شته‌ها قرار بگیرد. در این صورت، سریعا بخشهای آلوده گیاه را جدا کنید و از سموم مخصوص آفات و حشرات استفاده کنید.

تعویض گلدان گیاه ورزیا
اگر می خواهید گلدان ورزیا خود را تعویض کنید، منتظر بمانید تا شکوفه گیاه تمام شود. ریشه های ورزیا از داشتن بیش از حد آب متنفر هستند. بررسی کنید که گلدان جدید در پایین سوراخ دارد. زهکشی را با یک لایه سنگ ریزه در ته گلدان افزایش دهید تا آب به راحتی جریان یابد.

چگونگی تکثیر گیاه ورزیا
این گیاهان فقط یک بار در طول زندگیشان شکوفا می شوند و گل می دهند . ماه ها زمان می برد  تا شکوفه دهند و شکوفه هایشان تمام شود ، این گیاهان تمام انرژی خود را صرف تکثیر خود می کنند و گیاهانی را تولید می کنند که به “پاجوش” معروفند. این پاجوش های کوچک در مرکز ورزیا ظاهر می شوند و از گیاه مادر تغذیه می کنند تا به اندازه کافی رشد کنند ( ریشه بدهند و توانایی تکثیر شدن را داشته باشند). شما می توانید صبر کنید تا گیاه مادر از بین برود یا اینکه زمانی که اندازه پاجوش ها به ۱۳-۱۵ سانتی متر رسید آنها را با وسایل باغبانی جدا کنید . برای جدا کردن پاجوش ها، با استفاده از یک چاقوی تمیز و تیز ، سنبله و شاخ و برگ های گل را جدا کنید و مطمئن شوید که ریشه ها به هم چسبیده باشند ،سپس  پاجوش ها را درون خاک سبک و مناسب این گیاه بکارید .

گیاه ورزیا

سوالات متداول شما:

آیا گیاه ورزیا سمی است؟
این گیاه برای حیوانات خانگی هیچگونه ضرری ندارد و سمی نمی باشد بنابراین می توانید آن را در هر مکانی از منزل نگهداری کنید.

آفات و بیماری های گیاه ورزیا
کنه تارعنکبوتی و شته ها آفاتی هستند که این گیاه را تهدید می کنند. زمانی که متوجه شدید گیاهتان دچار آفت شده در ابتدا باید با دستمالی تمیز و آغشته به الکل آفات را از روی برگ های گیاه خود به خوبی پاک کنید و چند بار این عمل را انجام دهید و درنهایت گیاه را با سموم مناسب ، سم پاشی کنید.

دلیل قهوه ای شدن نوک برگ ها چیست ؟
علت به وجود آمدن این مشکل  برای این گیاه می تواند در اثر کمبود آب یا خشکی محیط باشد و برای رفع این مشکل ، بهتر است رطوبت کافی را برای گیاه خود فراهم آورید.

دلیل بی رنگ شدن برگ ها چیست ؟
اگر گیاه در محیطی قرار گیرد که نور کافی به آن نرسد یا مواد غذایی و تقویت کننده مورد نیاز گیاه به خوبی فراهم نشود ، برگ های این گیاه بی رنگ می شوند. برای رفع این مشکل می توانید ورزیا را به محلی با نور بیشتر منتقل کنید و مواد مغذی را بصورت کوودهی برای این گیاه فراهم آورید .

دلیل چروک شدن و لوله شدن برگ ها چیست ؟
اگر محیطی که گیاه در آن قرار گرفته است ، دارای دمای بسیار پایینی باشد و یا آبیاری ورزیا به صورت کم و نامناسب انجام شده باشد ، برگ های این گیاه  چروک و لوله می شود . برای رفع این مشکل می توانید گیاه را به مکانی با دمای مناسب انتقال دهید و آبیاری گیاه را به صورت مناسب انجام دهید .

دلیل به وجود آمدن لکه های سوخته روی برگ ها چیست ؟
این اتفاق در صورتی رخ می دهد که گیاه در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار گرفته باشد و عمل غبار روبی یا آبپاشی نیز در همان زمان روی آن صورت گرفته باشد.برای رفع این مشکل گیاه را به مکانی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

آیا گیاه ورزیا سمی است؟
این گیاه برای حیوانات خانگی هیچگونه ضرری ندارد و سمی نمی باشد بنابراین می توانید آن را در هر مکانی از منزل نگهداری کنید.

گل یشم ؛ گیاهی که نگهداری آن در منزل آسان و خوش شانسی می آورد

روش کاشت و پرورش گل اختر ، گیاه زیبایی که حال و هوای پاییز را به خانه می آورد

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

فال حافظ