چاپ      کد خبر: 118353
21 مرداد 1402

نرخ خرید و فروش امتیاز خانه های مسکن ملی در بنگاه‌ها و مشاورین املاک

سر قیمت با هم چانه می‌زنند و یک به دو می‌کنند، یکی از ۳۰۰ میلیون تومان حرف می‌زند و مشاور املاک با اشاره به اینکه فلان مجتمع موقعیت مکانی بهتری دارد از ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون تومان سخن می‌گوید، در حالی که خبرها حکایت از تخلف خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن می‌دهد.

خبرگزاری فارس از شیراز نوشت: نگاهی گذرا و پرس و جویی ساده از برخی بنگاه‌های معاملاتی و مشاورین املاک شهر شیراز نشان می‌دهد امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن که چندبار تا کنون اعلانم شده است، خرید و فروش آن جرم است به راحتی در حال انجام است، اقدامی که شاید در آینده‌ای نه چندان‌ دور  افراد را با چالش‌های جدی رو به رو کند.

خانه‌دار شدن شاید زمانی با پس انداز کردن و از برخی نیازها گذشتن به ثمر می‌نشست اما چند سالی است با افزایش نرخ تورم و روند صعودی چندباره قیمت‌ها در طول سال  و همچنین افزایش نرخ اجاره‌بها دیگر به این راحتی‌ها میسر نیست و برای بسیاری از اقشار جامعه به رویایی تقریبا دست نیافتنی تبدیل شده است.

خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن

طی دهه‌های گذشته دولت‌ها هر یک به سهم خود برای تامین مسکن مردم برنامه‌هایی را ارائه کرده که برخی موفق و بسیاری هم ناموفق بوده‌اند و گره از کار نگشوده‌اند.

شاید تا به امروز بتوان پروژه مسکن مهر را با همه مشکلاتی که داشت از این جهت که توانست بخش زیادی از جامعه را صاحب‌خانه کند، پروژه موفقی دانست، چرا که پس از آن در دولت قبل برنامه خاصی برای مسکن ارائه نشد.

اما با روی کار آمدن دولت مردمی سیزدهم، امید خانه‌دار شدن بار دیگر در دلها جوانه زد.

این روزها وضعیت نهضت ملی مسکن در استان‌های مختلف متفاوت است و شهر شیراز و  استان فارس در حال پیگیری پروژه‌ای است که بسیاری به آن دل بسته‌اند.

تا به امروز که بیش از دو سال از عمر دولت می‌گذرد در استان فارس واحدی به متقاضیان تحویل نشده است، لذا از مدیرکل راه و شهرسازی فارس درباره وضعیت این پروژه بزرگ پرسیدیم.

موظف به ساخت واحد برای همه متقاضیانی هستیم که وجه اولیه را بپردازند

محمودرضا طالبان از ثبت‌نام ۴۵۶ هزار نفر در طرح نهضت ملی مسکن استان فارس تا به امروز خبر داد.

وی با اشاره به اینکه در تعدادی از شهرها زمین مازاد بر تعداد متقاضی وجود دارد، گفت: در این شهرها هنوز امکان ثبت نام وجود دارد و همچنین افرادی که سه فرزند دارند نیز می‌توانند در طرح جوانی جمعیت ثبت نام کنند البته که فرزند سوم باید پس از آبان ۱۴۰۰ به دنیا آمده باشد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس همچنین از تایید نهایی ۱۴۷ هزار نفر متقاضی تا کنون خبر داد که واجد شرایط برای واگذاری هستند.

طالبان با بیان اینکه در دو سال گذشته برای ۸۵ هزار نفر زمین تأمین شده است، گفت: ۴۷۰۰ هکتار زمین از طرق مختلف برای نهضت ملی مسکن مهیا شده است اما هنوز ۱۰۰۰ هکتار زمین برای تکمیل این طرح نیاز است که باید به زمین‌های قبلی افزوده شود.

وی همچنین در خصوص واریز وجه توسط متقاضیان اظهار داشت: بیش از ۷۰ هزار نفر تا کنون واریز وجه را انجام داده اند که برای ۴۲ هزار نفر آنها پروانه ساختمانی صادر شده و ۳۴ هزار واحد نیز از مرحله فونداسیون عبور کرده است.

طالبان با بیان اینکه استان فارس متعهد است برای تمامی واجدین شرایط که همان تأییدشدگان نهایی هستند، در صورت واریز وجه زمین تأمین کند تا صاحب خانه شوند، اظهار داشت: در واقع تامین زمین بستگی به تعداد افرادی دارد که واریز وجه خود را انجام می‌دهند و با شرایط فعلی به نظر می رسد بیش از ۱۰۰ هزار واحد تحویل متقاضیان گردد.

مدیرکل راه و شهرسازی فارس در ادامه درباره وضعیت واحدهای نهضت ملی مسکن در شهر شیراز گفت: در شهر جدید صدرا ۱۸ هزار واحد از مرحله فونداسیون عبور کرده و در مرحله اسکلت است و در شهر شیراز نیز ۹ هزار واحد در کمیل آباد و سلطان آباد در حال احداث است.

او افزود: برای مابقی متقاضیان با تمام توان در حال تلاشیم تا زمین مورد نیازشان در شهر شیراز و صدرا تأمین شود.

طالبان با بیان اینکه وظیفه راه و شهرسازی و در واقع دولت تأمین زمین رایگان برای متقاضیان و پرداخت ۵۵۰ میلیون تومانی تسهیلات برای ساخت است، گفت: مابقی هزینه های ساخت باید توسط متقاضی پرداخت شود.

وی درباره جزئیات واحدهای در حال ساخت اظهار داشت: در شهرهای کوچک که به‌صورت ۱ یا ۲ طبقه ساخته می شود به نسبت آپارتمان سازی که در شهرهای بزرگ انجام می‌شود، مردم هزینه کمتری را پرداخت می‌کنند.

طالبان درباره نحوه توزیع واحدها میان متقاضیان اظهار داشت: اولویت واگذاری در تمامی شهرها بر اساس تعداد خانوار مشخص شده و پس از آن بر اساس قرعه کشی پروژه‌ها مشخص می‌شود، اما اصولا پروژه ها تفاوت چندانی با هم ندارند.

خرید و فروش امتیاز واحدهای نهضت ملی مسکن

عواقب خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن بر عهده خریدار و فروشنده است

وی  همچنین درباره تخلف در خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکن ملی هم گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که خرید و فروش امتیاز طرح نهضت ملی مسکن جرم است و پیگیرد قانونی دارد اما متأسفانه گاهاً شاهد خرید و فروش این امتیازها به روش‌های غیرقانونی هستیم که تمامی عواقب آن بر عهده خریداران و فروشندگان است.

در حالی که بارها اعلام شده است استان فارس به لحاظ تامین زمین رتبه نخست را در سطح کشور دارد، اما به گفته مدیرکل راه و شهرسازی هنوز هم به هزار هکتار زمین برای تکمیل این طرح در استان نیاز است.

این روزها اگر به بنگاه‌های شهر صدرا سری بزنید از خرید و فروش واحدها آن هم با قیمت‌های مختلف به دلیل میزان پیشرفت پروژه و موقعیت مکانی سخن می‌گویند در حالی که مدیر کل راه و شهرسازی هرگونه خرید و فروش امتیاز نهضت ملی مسکن را تخلف عنوان کرده و معتقد است پروژه‌های نهضت ملی مسکن تفاوت چندانی با هم ندارند.

نکته‌ای که در این میان حائز اهمیت است اینکه گفته می‌شود میزان اقساط مسکن ملی از حدود ماهی ۸ میلیون تومان آغاز شده و به صورت پلکانی افزایش می‌یابد، حال این سوال مطرح می‌شود که با توجه به اینکه متقاضیان ثبت نام طرح ملی مسکن اغلب جوانان و خانوارهای متوسط به پایین به لحاظ درآمدی هستند چگونه باید این اقساط که گاهی به دو برابر می‌رسد را بپردازند؟

طرز تهیه کباب لقمه ای گوشت خوشمزه ترکیه ای

اگر در غذا خوردن زیاده روی می کنید ممکن است به این بیماری دچار شده باشید

 

کانال اخبار فوری و بدون سانسور ، کانال اخبار فارسی ، خبر فوری خبر حوادث

 کانال تلگرام 

 کانال واتساپ 

 کانال ایتا

کانال سروش 

 کانال روبیکا

 کانال بله

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

ناشناس سه شنبه , ۲۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۷:۰۷

سلام فروش امتیاز نهضت ملی مسکن گلبهار چهل میلیون اول واریز کردم ۰۹۱۵HVO۵۵۴۷
——————
چرا نباید چای سیاه بخوریم؟

s.m پنجشنبه , ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۵۵

به داد مستاجرها برسید قوم ظالمین

آخرین اخبار