• 17 / خرداد 1402 / 14:48
  • شناسه خبر : 113802

نظر «رئیس جمهور» و «پیشنهاد جدید سازمان امور اداری» در مورد تغییر «ساعت کار ادارات و تعطیلی شنبه ها»

رئیس جمهور با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات، اقناع‌سازی افکار عمومی در خصوص اهداف و ثمرات این تصمیم را امری مهم و موثر در همراهی مردم با اجرای آن دانست.

به گزارش اول فارس ، سید ابراهیم رئیسی در جلسه صبح روز چهارشنبه هیئت دولت، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در تحلیل «مسئله انقلاب اسلامی و ضرورت‌های امروز کشور»، «ایمان و امید» را دو مؤلفه مهم در قدرت‌آفرینی دانست و گفت: وظیفه ارکان حاکمیت از جمله دولت این است که با تصمیمات و اقدامات به موقع و سنجیده در اداره امور کشور، به‌ویژه در زمینه گشودن گره زندگی مردم، به جامعه امید دهند.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به تغییر ساعت کار ادارات، اقناع‌سازی افکار عمومی در خصوص اهداف و ثمرات این تصمیم را امری مهم و موثر در همراهی مردم با اجرای آن دانست.

رئیسی در ادامه با اشاره به گزارش وزیر امور خارجه در خصوص آخرین وضعیت اجرای توافق‌نامه‌های جمهوری اسلامی با دیگر کشورها، لزوم فعال‌تر شدن کمیسیون‌های مشترک به منظور پیگیری و به ثمر رسیدن این توافقات را مورد تأکید قرار داد.

رئیسی با تبریک هفته محیط زیست و قدردانی از زحمات و تلاش‌های محیط‌بانان کشور، جایگاه محیط‌زیست در قانون را با اهمیت توصیف و بر ضرورت اتخاذ تصمیمات لازم برای سازگاری ملاحظات محیط‌زیستی و برنامه‌های توسعه‌ای کشور تاکید کرد.

رئیس جمهور همچنین با تبریک قهرمانی و افتخارآفرینی ورزشکاران به‌ویژه بانوان ورزشکار در ماه‌های اخیر که پرچم جمهوری اسلامی ایران را در رقابت‌های جهانی به اهتزاز درآوردند، از وزیر ورزش خواست ضمن قدردانی از ورزشکاران مدال‌آور، زمینه و امکانات لازم برای تداوم هر چه بیشتر افتخار آفرینی‌ها را فراهم کند.

ارائه گزارش از لایحه دو فوریتی اساسنامه سازمان توسعه سواحل مکران و تاکید رئیس جمهور بر کار جهادی برای توسعه جهشی منطقه مکران از دیگر موارد مطرح شده در جلسه امروز هیئت دولت بود.


درخواست رئیس سازمان اداری برای تعطیلی زودتر ادارات و شناور شدن کار مادران

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در خصوص کاهش ساعت کاری ادارات توضیحاتی ارائه کرد و گفت: پیشنهاد ما به دستگاه های اداری این است که از ساعت ۱۳ بعدازظهر ادارات تعطیل شوند تا مصرف انرژی کاهش یابد.

به گزارش اول فارس، میثم لطیفی در خصوص موضوع تغییر ساعت کار ادارات و کاهش آن گفت: ۴۴ ساعت کار اداری، تکلیف قانونی است و پیشنهاد ما این بود که بعد از ساعت ۱۳ بعد ازظهر، دستگاهایی که خصوصا در تهران قرار دارند به صورت دورکاری باشند که هیأت تطبیق مجلس این دورکاری را رد کرد اما باز هم پیشنهاد ما همین است چراکه از اختیارات دستگاه های اجرایی است و با توجه به اینکه مسأله انرژی برای ما جدی است باید نسبت به کاهش خاموشی ها و ناترازی کمک کنیم، خصوصا در بخش تولیدی و خانگی.

وی ادامه داد: به دستگاه های اجرایی تأکید می کنیم از ساعت یک بعدازظهر در صورت امکان تعطیل کنند که طبیعتا از ساعت ۱۲ دستگاه های سرمایشی خاموش می شود تا بتوانیم در خصوص بحث انرژی تدبیر کنیم.

لطیفی در ادامه افزود: امیدواریم این بخش از کار ادارات به صورت دورکاری انجام شود، چراکه آیین نامه آن مربوط به سال ۸۹ است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در پاسخ به این سوال که برخی دستگاه ها کارکنانشان را الزام کرده اند که تا ساعت ۲.۵ باید سر کار حضور داشته باشند، گفت: در برخی از دستگاه های ستادی با توجه به اینکه مراجعات و کارهای ستادی دارند، با این مسأله مواجه هستند و جزئی اختیارات آن دستگاه است اما توصیه می کنیم که بعد از ساعت ۱۳ بعد از ظهر حتما از ظرفیت دورکاری استفاده کنند.

وی ادامه داد: همچنین برای مادرانی که کودک زیر ۷ سال داشته و مشکل مهدکودک و بیدار کردن صبح زود فرزندانشان را دارند، از دستگاه های اجرایی تقاضا داریم که مسأله شناور بودن ساعات اداری را برای آنها اعمال کنند، چراکه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و رئیس جمهور نیز این موضوع را مطرح کردند و تأکید داشتند که از این ظرفیت استفاده شود. اگر لازم باشد ما برای دستگاه های اجرایی بخشنامه می زنیم که با مادران دارای فرزند زیر ۷ سال برای ساعات اولیه همکاری داشته باشند تا این شناوری برای آنها لحاظ شود.

لطیفی در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه کلیات بحث تعطیلی روزهای جمعه و شنبه را مجلس تصویب کرده است، این موضوع در چه وضعیتی قرار دارد؟ گفت: دولت مدت ها قبل در این خصوص لایحه ای را به مجلس ارائه کرده بود که در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح شده است و طبق این لایحه ساعت کاری کارکنان از ۴۴ ساعت به ۴۲.۵ ساعت کاهش می یابد. این روش هم برای شهرستان ها غیر از تهران که روزهای پنج شنبه را تعطیل نداشتیم، پیشنهادمان این است که ایام کاری، ۵ روز هفته باشد و روز آخر هفته به معنای تعطیلی برای دستگاه هایی که امکان آن را دارند، باشد. البته در حوزه درمانی و خدماتی مانند آتش نشانی این امکان وجود ندارد اما در دستگاه های دیگری که این امکان وجود دارد در ۵ روز هفته منع قانونی داشتیم اما اینکه روز پنج شنبه یا شنبه تعطیل باشد در هیأت دولت نیز بحث شد و کار مطالعاتی در این زمینه در حال انجام است.

وی افزود: طبیعتا در دستگاه هایی که ارتباطات بین المللی دارند و البته تعدادشان هم زیاد نیست، اگر شنبه برای آنها تعطیل باشد هم معنا با اتفاقاتی است که در سطح بین المللی می افتد، ولی برای سایر دستگاه ها فعلا تصمیم خاصی گرفته نشده است. این جزء اختیارات هیأت وزیران است و قانون نیز اجازه داده لذا در کمیسیون اجتماعی مجلس نیز این موضوع را مطرح کردیم که چه روزی را تعطیل کنیم و فعلا جمع بندی مان این است که همان روز پنج شنبه باشد ولی برای دستگاه هایی که ارتباطات بین المللی دارند می توانیم روز شنبه را هم تعطیل اعلام کنیم.

مطالب مرتبط

کاهش ساعت کاری ادارات استان فارس در شنبه ۲۳ تیر به دلیل گرمای هوا

ساعت جدید کاری ادارات استان هرمزگان اعلام شد

کارمندان استان فارس از ۱۵ خرداد باید ساعت ۶ صبح سرکار باشند/روز‌های پنجشنبه دورکاری

نظرات