چاپ کد خبر: 51184
29 فروردین 1400

نظر سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در باره فروش واکسن کرونا


 به گزارش اول فارس، علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در اجلاس مجازی روسای دانشگاه‌های علوم‌پزشکی سراسر کشور، با اشاره به اینکه وضعیت فعلی کشور و افزایش شیوع کرونا بیان کرد: در اوج پیک سوم ٢٣ هزار تخت اشغال‌شده داشتیم، اما اکنون هنوز به پیک نرسیده‌ایم و بیش از ۴٠ هزار تخت اشغال‌شده داریم و شاید به ۶۰ هزار تخت هم برسد.

او ادامه داد: در مورد واکسیناسیون با توجه به اینکه فاز اول کار در حال انجام است حدود ٧٠٠ هزار واکسن از سبد کوواکس دست ما رسیده است؛ علاوه بر آن ۴٠٠ هزار دوز واکسن هم از چین دریافت کردیم و خوشبختانه می‌توانیم با این شرایط فاز اول واکسیناسیون را به پایان ببریم.

فاز اول واکسیناسیون هفته اول اردیبهشت تمام می‌شود
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده هفته اول اردیبهشت فاز اول واکسیناسیون شامل کادر بهداشت و درمان انجام می‌شود و با توزیعی که انجام شد امیدواریم بتوانیم همه اعضای کادر بهداشت و درمان حتی در بخش خصوصی به پایان برسد.

رئیسی گفت: با توجه به خبر‌های خوبی که در راه است از نیمه دوم اردیبهشت فاز دوم را آغاز می‌کنیم که شامل افراد سالمند می‌شود و گروه سنی میان ۶۵ تا ٨٠ سال را شامل می‌شود. همچنین افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بالای ١٨ سال را هم شامل می‌شود که البته برای آن حدود ١٢ میلیون دوز واکسن نیاز داریم.

همه گروه‌های هدف تا پایان ١۴٠٠ واکسینه می‌شوند
سخنگوی ستاد ملی کرونا تصریح کرد: براساس سند ملی واکسیناسیون تا پایان ١۴٠٠ می‌توانیم همه گروه‌های هدف پیس بینی شده را انجام دهیم.

رییسی درباره واردات واکسن و واکسیناسیون افراد با تور‌های خارج از کشور گفت: امیدواریم تا پایان امسال همه افراد را به طور رایگان واکسینه کنیم، اما بخش خصوصی به دو شرط اول اینکه خودش واکسن وارد کند و پولش را هم خودش بدهد، می‌تواند این کار را انجام دهد البته باید واکسن مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد.

واکسن پولی خارج از اولویت نداریم
او درباره انتشار اخباری مبنی بر اینکه زدن واکسن خارج از اولویت پولی می‌شود، گفت: چنین چیزی وجود ندارد و آن را تکذیب می‌کنم، اما اگر شرکتی بخواهد واکسن وارد کند اولا باید مورد تایید غذاودارو و قیمت آن مصوب باشد؛ هرچند که قطعاً متعهد هستیم تا واکسیناسیون حتماً رایگان خواهد بود و اگر کسی در اولویت نیست باید صبور باشند.

او ادامه داد: کشوری مانند چین تاکنون ٩ درصد جمعیت را واکسینه کرده است و این میزان هم براساس اولویت بوده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تصریح کرد: گام پنجم طرح شهید سلیمانی فعال شده است و کار را مصمم پیش می‌بریم. همچنین می‌توانیم به زودی درمان سرپایی را توسعه دهیم که می‌تواند به کاهش بیمار کمک کند.

رئیسی گفت: تمام امکانت را در برابر موج جدید کرونا فعال خواهیم کرد و انجام واکسیناسیون یک میلیون دوز واکسن را طی یک هفته انجام می‌دهیم.

ادارات در صورت امکان بابد تعطیل کنند

او درباره اجرای طرح محدودیت هوشمند اظهار کرد: مشاغل رده دو، سه و چهار باید تعطیل باشند و اگر نقصی وجود دارد بابد آن را رفع کرد. در مورد فعالیت کارکنان اداری حرف و حدیث وجود دارد و اداراتی که می‌توانند باید تعطیل کنند.

رئیسی با اشاره به اینکه واکسیناسیون را با تاخیر انجام دادیم اما از تیر که تولید واکسن داریم کمبود واکسن نخواهیم داشت، تاکید کرد: از کشورهای دیگر عقب نخواهیم ماند؛ همچنسن خبرنگاران در اولویت سوم قرار می‌گیرند.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار