• 11 / دی 1397 / 22:04
  • شناسه خبر : 3253

نمایشنامه خوانی «هشت فا دو» برگزار شد

نمایشنامه خوانی «هشت فا دو» برگزار شد/تاکید بر پاکی صحنه تئاتر

شیراز- نخستین برنامه نمایشنامه خوانی در کتابخانه های عمومی با عنوان «هشت فا دو» با خوانش نمایشنامه «معرکه پسران خورشید» اثر استاد محمدجواد بخشی زاده برگزار شد.

به گزارش  اول فارس به نقل از  مهر، شامگاه سه شنبه در این برنامه که توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان فارس برگزار شد، روح الله منوچهری با بیان اینکه در کتابخانه های عمومی فرم های مختلف منابع اطلاعاتی براساس رده بندی دیویی طبقه بندی می شود گفت: بر این اساس رده ۸۰۰ به ادبیات اختصاص و هشت فا به ادبیات فارسی دارد.

وی افزود: فرم قالب ادبیات فارسی شعر است که با شماره هشت فا ۱ شناخته می شود و۸ و پس از آن نمایشنامه دومین فرم قالب در ادبیات دنیا هست که در کتابخانه ها با «هشت فا دو» شناخته می شود بنابراین اسم این طرح از آدرس نمایشنامه ها در قفسه های کتابخانه ها گرفته شده است.

منوچهری در عین حال یادآوری کرد: در کتابخانه های عمومی شاید داستان ۸ فا ۳ مشتری بیشتری داشته باشد و تاکنون برنامه های مختلف برای معرفی داستان و رمان در کتابخانه های عمومی انجام شده همچون نشست های کتابخوان که عمدتا داستان ها معرفی می شود.

مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه گفت: توجه ما به نمایشنامه خوانی از این قرار است که فرم قالب نماشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی در ایران کمتر به آن پرداخته شده است، لذا در نظر داریم سلسله نشست‌هایی را برای نمایشنامه خوانی برگزار کنیم؛ این تصمیم نهاد کتابخانه های عمومی کشور است و امروز برای اولین بار در سطح کتابخانه های عمومی در شیرازبرگزار می شود که با حصور استاد جواد بخشی زاده و گروه تئاتر سپید آن‌ها که و نمایشنامه معرکه پسران خورشید را خوانش می کنند یکی از قدیمی ترین گروه های تئاتر است.

وی اضافه کرد: امیدوارم که طرح یادشده از این پس در تمامی کتابخانه های عمومی با قدرت و توان مضاعف دنبال شود، زیرا نمایشنامه خوانی اهمیت دارد؛ فرم ادبی قالب در دنیاست ومی خواهیم توجه جامعه را به این سمت و سو در کتابخانه های عمومی جلب کنیم، به همین دلیل این برنامه را با عنوان   «هشت فا دو» نامگذاری کردیم.

جواد بخشی‌زاده، هنرمند و پیشکسوت تئاتر شیراز هم در این برنامه گفت: ما مسلمانان ها دارای ۳ صحنه پرقدرت هستیم، یکی صحنه مکه هست که کارگردان واحد دارد به نام پروردگار و همه یک چیز واحد را زمزمه می کنند؛ صحنه دوم، ۸ سال جنگ ما که بچه های ما خوب زدند که گوش جهان را کر کرد و صحنه سوم، صحنه تئاتر ماست و باید پاک نگهش داریم.

وی در ادامه افزود: باید ادبیات خودمان را بخوانیم ببینیم چی داشتیم؛ آیا داشته های ما تنها همین است که غربی ها می گویند؟

بخشی زاده، یادآور  شد: وقتی شکسپیر حماسه خود را از ما می گیرد و می نازد این نمایش را از زمان قبل از اسلام داشتیم و و تئاتر ایران از قدیم بسیار قوی بوده که تعزیه گرفته شده از آن تئاتر است.

وی ادامه داد: در قرن حاضر تئاتر ملی نداشتیم در حالیکه ما دارای ادبیات غنی هستیم و به آن نگاه نمی کنیم هر کتاب ما دنیایی است؛ به جای مطالعه کتاب و خواندن واقعیت در کتاب به فضای مجازی می پردازیم.

بخشی زاده به نمایشنامه «معرکه پسران خورشید» هم اشاره کرد و افزود: این نمایش با راوی شروع می شود و ۳ اپیزود دارد و به داستان عشق می پردازد.

بیشتر بخوانید:

کلاس آموزش بازیگری کریم قربانی ستاره طنز سینما و تلوزیون در شیراز
آشنایی با آداب و رسوم مردم شیراز در شب یلدا
کارگردان و نویسنده قدیمی تئاتر فارس به کما رفت

ثبت دیدگاه