• 20 / مرداد 1402 / 22:19
  • شناسه خبر : 118301

نه مجلس متخصص کشاورزی دارد نه گندم ردیف بودجه !

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: چراغ امنیت غذایی کشور گندم است، ولی متاسفانه ردیف بودجه‌ای برای گندم در کشور وجود ندارد.

باشگاه خبرنگاران جوان: در میز اقتصاد امروز موضوع ضرورت حضور متخصصان کشاورزی در مجلس با حضور اسکندری وزیر اسبق کشاورزی و علمدار لو کارشناس مسائل کشاورزی بحث و بررسی شد.

سوال: چقدر نمایندگان مجلس با مسائل کشاورزی آشنا هستند؟

اسکندری: تجربه نشان می دهد  نمایندگان مجلس به دلیل اینکه فکر می کنند کمسیون کشاورزی چیزی برای آنها ندارد بیشتر به سمت کمسسیون های  دیگر می روند. متاسفانه همین نبود حامی در بخش کشاورزی در مجلس باعث اتفاقات در این بخش خواهد شد. ضرورت دارد در این حوزه از متخصصان استفاده شود.

الگوی کشت باید اجرایی و قانونی شود که متاسفانه توجه ای به آن نمی شود.

سوال: حضور کارشناسان در بخش کشاورزی در مجلس چقدر می تواند برای کشور مهم باشد؟

علمدار لو: امنیت غذایی در کشور ما جدی گرفته نمی شود، در کشورهای دیگر  به بخش کشاورزی اهمیت بسزایی می دهند ولی در اینجا چنین موردی نیست. به طوری که در دوره‌ اخیر در بخش کشاورزی در مجلس ما کارشناسان خبره حضور ندارند. باید سناریوی قدیمی برتری صنعت بر کشاورزی که سالهاست در مجلس بدون حضور متخصص کشاورزی بوده اصلاح شود.

سوال:  زمانی که وزیر جهاد بودید باتوجه به اینکه نمایندگان متخصص کشاورزی نبودند، چقدر مباحث در بخش کشاورزی زمان بر بود؟ 

اسکندری: متاسفانه قوانین بدرستی اجرایی نمی شود و همچنین زمان بر هم می شوند. سند گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان یک نقطه اصلی برشمرده شده است و به عنوان قانون بود اما کجا قانونی هایی که تصویب می شد اجرا می شد؟

چراغ امنیت غذایی کشور گندم است ولی متاسفانه ردیف بودجه ای برای گندم در کشور و بخصوص مجلس وجود ندارد.

به نظر من باید منتخبانی پیدا شوند که بیشتر از گذشته توجه به تولید و امنیت غذایی در این مرز وبوم داشته باشند.

در خصوص طرح الگوی کشت در گذشته ما این لایحه را فرستادیم متاسفانه هنوز این قانون الگوی کشت معلوم نشد چه شد و همین امر باعث می شود که یک روز قیمت پیاز یا سیب زمینی افزایش می یابد یک روز روی دست کشاورز می ماند.

سوال:بحث افزایش محصولات مازاد که مورد گلایه کشاورزان هم بود و با توجه به مصوبات مجلس این مشکل حل نمی شود؟

علمدار لو: قیمت گندم که از همه لحاظ مورد اهمیت است و متاسفانه مجلس به این موضوع توجه نمی کند و هر چند وقت یکبار دولت قیمت را دستکاری می کند این را نشان می دهد مجلس توجه ای به قیمت گندم و همچنین به بخش کشاورزی ندارد.

ما انتظار سخنرانی مطلوب از نمایندگان کشاورزی در مجلس نداریم ما بیشتر در حوزه اجرا ضعیف عمل می کنیم و این یک آسیب بزرگ به کشور و به سفره مردم می رساند.

سوال: نمایندگان متخصص در بخش کشاورزی تا چه میزان می توانند تاثیرگذار باشند باشند؟

اسکندری: اگر از متخصصین در مجلس به خصوص در حوزه های خود استفاده شود می توان به پیشبرد کشور کمک کرد،متاسفانه مجلس متخصص در بخش کشاورزی ندارد.

۱۶ میلیارد دلار در بخش واردات محصولات کشاورزی داریم ولی متاسفانه باتوجه به ضعف در مجلس ما صادرات چندانی نداریم.

مطالب مرتبط

مهم‌ترین مصائب کشاورزی ایران که دولت چهاردهم باید بداند

نابودی ۸۵ درصد آب شیرین کشور در بخش کشاورزی

قیمت خرید گندم معمولی و دوروم اعلام شد

نظرات

  • باهر

    تاریخ : ۲۱ - مرداد - ۱۴۰۲

    همین آقای اسکندری بود که تحت عنوان خودکفایی در گندم و .. در زمان احمدی نژاد تیشه به ریشه محیط زیست ایران را زد و مجوز صدها هزار چاه آب در دشتهای لم یزرع و اطراف تالابها و دریاچه ها مثل دریاچه ارومیه و ….دادند تا کشت گندم توسعه یابد و در تولید گندم و ..ایران خودکفا شود که نتیجه آن خودجفایی و نابودی محیط زیست ایران شده است و اکنون هم به کسی پاسخگو نیستند چون افراد سالم و درستکاری در بین …. وجود ندارد که بخواهد افراد دیگر را بعلت عملکرد مخربشان سوال نماید زیرا همه قوم و خویش و هزار فامیل و سرو ته یک کرباسند و تمام نیروهای متخصص و نخبه هم از مملکت فراری داده و میدهند و نتیجه عملکرد مخرب آنها هم همین اوضاع وخیم اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی کنونی ایران هست و تقصیرات و خرابی‌ها هم به تحریمها و خدا و مردم نسبت میدهند!!!!!