چاپ کد خبر: 38636
2 آذر 1399

نکات مهم درپخت گوشت قرمز سالم و خوشمزه که همه باید بدانند

برای اینکه بتوانیم گوشت را خوشمزه و سالم طبخ کنیم باید نکات پخت گوشت قرمز را به خوبی بدانیم توصیه می شود این مطلب را با حوصله بخوانید.

نکات پخت گوشت

نکات پخت گوشت قرمز:

 1. باید زمان برش زدن گوشت دقت کنید تا جهت برش ها در جهت بافت ماهیچه های گوشت باشد یعنی شما باید طبق خطوط و جهت هایی که روی گوشت وجود دارد برش را انجام دهید و در غیر این صورت گوشت در هنگام طبخ سفت می شود.
 2. برای اینکه گوشت قرمز خاصیت خود را از دست ندهد باید آن را به آرامی و در دمای متوسط (۵۵تا ۶۵ درجه سانتیگراد) طبخ کرد تا به بافت آن آسیب وارد نشود.
 3. اگر می خواهید گوشت را در تابه بپزید ابتدا باید تابه را گرم کنید و سپس گوشت را به آن اضافه کنید.
 4. اگر از گوشت یخ زده استفاده می کنید باید اول آن را به دمای محیط برسانید و سپس بپزید چون اگر مستقیم گوشت یخ زده را درون تابه قرار دهید گوشت نا منظم می پزد و باعث می شود روی آن بسوزد و درون آن خام بماند.
 5. در زمان پختن گوشت به آن نمک نزنید چون باعث می شود گوشت دیر پز شود و سعی کنید نمک را در آخرین مرحله پخت گوشت اضافه کنید.
 6. اگر گوشت را به صورت کبابی تهیه می کنید بهتر است آن را از چند ساعت قبل در سس ویژه بخوابانید و در یخچال نگهداری نگهداری کنید(سس ویژه ترکیبی از پیاز، روغن زیتون، لیمو ترش، فلفل دلمه ای و فلفل سیاه است).
 7. موقع کباب کردن گوشت تا جایی که امکان دارد چربی آن را جدا کنید چون وقتی حرارت به آن بخورد آب می شود و روی آتش می ریزد و دود آن روی کباب ها می نشیند و این دود بسیار مضر می باشد.
 8. در هنگام کباب کردن گوشت به هیچ عنوان به آن روغن نزنید.
 9. در زمان کباب کردن گوشت باید دقت کنیم تا رویه گوشت نسوزد چون اگر روی گوشت سیاه شود و بسوزد درحالی که درون گوشت کامل پخته نشده است باعث کاهش کیفیت کباب می شود.
 10. به هیچ عنوان قسمت سوخته و سیاه شده گوشت را نخورید چون انجام این کار در دراز مدت افزایش احتمال ابتلا به سرطان را در پی دارد.
 11. زمانی که گوشت را سرخ می کنید باید مرتب آن را بچرخانید تا نسوزد و اگر قسمتی از آن سوخت حتما آن قسمت را برش بزنید و خارج کنید.
 12. مدت زمان سرخ کردن گوشت گوساله از از گوشت گوسفندی بیشتر است و باید صبوری بیشتری داشته باشید.
 13. برخلاف باور عموم مردم که فکر می کنند اگر گوشت مدت زمان بیشتری آبپز شود بافت آن نرم می شود ولی دقیقا برعکس این اتفاق می افتد یعنی گوشت وقتی به طور کامل پخت و ما آن را خارج نکردیم این گوشت رفته رفته سفت می شود و خوردن آن باعث بروز اختلالات گوارشی بخصوص برای کودکان و سالمندان را به همراه دارد.
 14. مدت زمان معمول برای پخت گوشت گوسفندی ۳ ساعت و برای گوشت گوساله حدود ۴ ساعت می باشد.
 15. نکته آخر این که گوشت قرمز یکی از بهترین منابع پروتئین بدن است ولی نباید در مصرف آن زیاده روی کنیم.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار