• 23 / اسفند 1401 / 22:44
  • شناسه خبر : 106600
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در طرح ترافیکی انتظامی نوروز در فارس ؛

نکات مهم طرح ترافیکی – انتظامی نوروز ۱۴۰۲ که باید بدانید

رزمایش انتظامی ترافیکی نوروز ۱۴۰۲ فارس با حضور راهداری ، پلیس و سایر دستگاه های خدمات رسان برگزار گردید.
به گزارش اول فارس به نقل از  روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس، علیرضا راستیار در مانور انتظامی ترافیکی طرح نوروز ۱۴۰۲ استان با بیان اینکه فارس دارای بیشترین و طولانی ترین محورهای شریانی و ترانزیتی است، گفت:  مجموعه راهداری و پلیس راه‌ها بیشتر از حد توان و امکانات برای کاهش حوادث ترافیکی و ایمنی کاربران جاده ای فعالیت دارند لذا امروزه امنیت راه و ترافیک یکی از موضوعات مهم و اساسی هر جامعه ای بوده  که توجه و اهتمام به آن غیرقابل انکار است.


راستیار دارا بودن نظام حمل و نقل ایمن و کارآمد به عنوان یک عامل زیربنایی و زیر ساختی کشور را دارای جایگاه ویژه ای دانست و اظهار کرد: با توجه به الگوها و راهبردهای تدوین شده در حوزه ایمنی راه ها نیازمند مشارکت تمامی دستگاه های متولی در این بخش هستیم ضمن این که نقش کاربران جاده ای و همچنین آموزش در این حوزه را نیز نبایستی نادیده گرفت.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس با اشاره به اینکه اقدامات خوبی برای توسعه ایمنی محورهای استان فارس پایه گذاری شده که امیدواریم این اقدامات تداوم داشته باشد، ادامه داد: مقوله ایمنی در صورت بی توجهی به مرور زمان کمرنگ می شود بنابراین اقدامات زود بازده و کم هزینه مثل آشکار سازی نقاط پر تصادف و… همواره از اولویت های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان فارس بوده که در کاهش حوادث ترافیکی هم تأثیر بسزایی داشته است.
وی عملیات راهداری نوروزی در استان فارس را تشریح کرد و افزود: در این ایام، راهداران در قالب ۱۳۰ تیم گشتی سیار در جاده ها مستقر هستند و راهدارخانه های استان آمادگی پذیرش استقرار اضطراری مسافران در راه مانده را دارند.راستیار ادامه داد: طبق مصوبه کمیسیون ایمنی راه ها در ایام نوروز سرعت در جاده ها ۱۰ کیلومتر کاهش پیدا کرده است و تمام دوربین ها طبق همین مصوبه اصلاح شده اند و اعمال جریمه میکنند.

بنابه گفته این مقام مسئول طرح ترافیکی و انتظامی نوروز ۱۴۰۲ ازفردا ۲۴ اسفند ماه آغاز می شود و تا ۱۴ فرودین ماه ادامه دارد.
حمل و نقل مسافر یکی از دیگر بخش هایی بود که مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای فارس در سخنان خود به آن اشاره کرد و گفت: نظارت های مستمر و بازرسی های ویژه بر عملکرد شرکت های حمل و نقل مسافر در طرح نوروز ۱۴۰۲ صورت می پذیرد لذا در همین راستا پیش از شروع طرح نوروز ۱۴۰۲ کلیه اقدامات و دستورالعمل های لازم به این شرکت ابلاغ و نظارت های لازم بر اجرای طرح نیز صورت پذیرفته است.
راستیار با بیان اینکه  اولویت مهم وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای انجام تمهیدات لازم جهت داشتن سفری شاد و ایمن برای هموطنان است، تاکید کرد: ۳۰ دوربین نظارت تصویری، سامانه های ثبت تخلف سرعت، سامانه های تردد شمار و سامانه های توزین حین حرکت به عنوان اجزاء سیستم های هوشمند حمل و نقل جاده ای استان در حال بهره برداری و تحلیل لحظه ای شرایط حمل و نقل استان است.
وی در پایان سخنان خود ضمن یادآوری نکات ایمنی تاکید کرد که مسافران ضمن زمان بندی مناسب سفر خود در بازه های نوروزی به رعایت نکات ایمنی اهتمام ورزند و رانندگان در طول مسیر هر دو ساعت یکبار در مجتمع خدمات ایستگاهی بین راهی استراحت کوتاه کنند. ضمنا در کمیسیون ایمنی راهها در طرح نوروزی کاهش ۱۰ کیلومتر بر ساعت سرعت در آزادراهها و بزرگراهها از ۲۴ اسفند ۱۴۰۱ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۲ مصوب شده است که از همه کاربران جاده ای می خواهیم با رعایت قوانین و مقررات رانندگی حافظ سلامت خود و خانواده هایشان باشند.

بیشتر بخوانید:

وضعیت تردد خودروها در جاده های استان فارس‌/ مرودشت – شیراز پر ترددترین
تصاویری از پویش همراهان سفر ایمن استان فارس ویژه نوروز ۱۴۰۲
طرح پویش همراهان سفر در محورهای پر تردد استان فارس چیست؟

ثبت دیدگاه