چاپ کد خبر: 140458
28 فروردین 1403

نکات کلیدی که قبل از رنگ کردن مو باید بدانید

رنگ کردن مو می تواند یک تغییر بی خطر و ساده برای خانم ها باشد که این کار مراحل مختلفی دارد.هنگام انجام این کار شاید سوالات زیادی برایتان پیش بیاید از جمله اینکه آیا رنگ مو روی مو های چرب بهتر می شود یا روی مو های تمیز؟ و … . در ین مقاله پاسخ سوال را به شما خواهیم گفت همچنین به چند نکته که باید قبل از رنگ مو رعایت کنیم اشاه کرد ایم پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

نکات قبل از رنگ کردن مو

آیا برای رنگ کردن مو باید تمیز باشد؟

در گذشته، اگر قصد رنگ کردن موهایتان را داشتید، از آرایشگر خود این توصیه را می‌شنیدید که نباید موهایتان را رنگ کنید. آن‌ها به شما می‌گفتند که موهای کثیف بهترین موها برای رنگ شدن هستند. در حال حاضر نیز قاعده‌ی کلی این است که در روزی که می‌خواهید موها را رنگ کنید، آن‌ها را نشویید. حتی اگر روتین شست‌وشوی موهای شما اجازه می‌دهد هم بهتر است که یک روز پیش از رنگ کردن موها، به حمام نروید یا موها را نشویید. گاهی اوقات نیز ممکن است از متخصصان رنگ مو بشنوید که مویی که دو یا سه روز شسته نشده بهترین مو برای رنگ شدن است اما علت این توصیه چیست؟

موهای شسته نشده یک لایه‌ی محافظ طبیعی از روغن تولید می‌کنند. معمولا این اتفاق را ناخواسته یا حتی غیرطبیعی می‌دانیم اما جالب است که بدانید این اتفاق به محافظت از مو و پوست سر شما کمک می‌کند. به همین دلیل، آرایشگران و کارشناسان حرفه‌ای رنگ مو اغلب توصیه می‌کنند که به شستن مو قبل از رنگ کردن حتی فکر نکنید.

تأثیر رنگ مو در شست‌وشوی آن پیش از رنگ کردن

اگر برای شست‌وشوی موها از شامپویی با خاصیت تقویت‌کنندگی استفاده می‌کنید، ممکن است فرمول آن بر نتیجه‌ی کار و رنگ نهایی موهایتان تأثیر بگذارد.

اگر موهایی با رنگ روشن‌تر می‌خواهید، روغن موجود در موهای کثیف می‌تواند موهایتان را یک یا دو درجه تیره‌تر از آنچه هست نشان بدهد، به ویژه اگر تارهای موی شما به طور طبیعی روشن‌تر باشند. همین مسئله برای موهای تیره‌تر نیز صدق می‌کند.

نکات قبل از رنگ کردن مو

نکاتی که قبل از رنگ کردن که باید بدانید

یک اشتباه رایج در مراقبت از مو این است که مسائل مربوط به قبل از رنگ کردن مو را در نظر نمی‌گیریم.

رنگ موی طبیعی خود را بشناسید

شارون دورام، متخصص رنگ موی خانم‌ها که با افراد مشهوری همچون جولیا رابرتز، کیت هادسون و نیکول کیدمن کار کرده است در این باره می‌گوید: پیش از هر چیز رنگ طبیعی موی خود را باید بشناسید. زیرا رنگ پایه موی شما تعیین می‌کند از کجا و چه زمان رنگ مورد علاقه خود را کار بگذارید. برای مثال افرادی که که رنگ موی پایه آنان رنگ‌های گرمتر می‌باشد نسبت به افرادی که رنگ موی پایه آنان، رنگ‌های سردتر می‌باشد دستشان بازتر است و رنگ‌های بیشتری را می‌توانند مورد آزمایش قراردهند. در این مورد بهتر است با آرایشگر خود مشورت کنید که چه رنگهایی با رنگ موی طبیعی شما همخوانی بیشتری دارند.

پیش از رنگ کردن مو آن را امتحان کنید

اگر رنگ کردن موها به درستی انجام نشود ممکن است نتیجه‌ی کار فاجعه‌آمیز شود. اغلب این احتمال وجود دارد که رنگ کردن موهای به شدت چرب نتیجه‌ی دل‌خواه را نداشته باشد. برای جلوگیری از این مسائل، تکنیک‌های خود را روی موهای تمیز با رنگ موی مورد نظر امتحان کنید. این کار باعث می‌شود که نتیجه‌ی نهایی را روی بخشی از موها ببینید و تکنیک‌های خود را بهبود ببخشید تا نتایج کار بهتر شود.

بیش از آن مقداری که نیاز دارید، بخرید

شارون دورام توصیه دیگری نیز دارد، او می‌گوید، اگر قصد دارید خودتان اقدام به رنگ‌گذاری موهایتان کنید با توجه به طول و ضخامت موهایتان باید چند رنگ موی اضافی همراه داشته باشید تا مبادا در حین انجام این کار با کمبود رنگ مواجه شوید. برای مثال فردی که طول موهایش پائین‌تر از شانه‌هایش می‌باشد ممکن است ۳ جعبه رنگ نیاز داشته باشد تا تمامی قسمت‌های موهایش رنگ بگیرد.

آزمایش حساسیت یا آلرژی انجام بدهید

پیش از رنگ کردن موها باید یک آزمایش حساسیت یا آلرژی انجام بدهید. در این آزمایش، میزان چربی موها را اندازه بگیرید و نتیجه‌ی نهایی را ارزیابی کنید. اگر رنگ مو روی موهای شسته نشده اثر نکرد، موها را بشویید و یک آزمایش دیگر انجام دهید. در این آزمایش، قدرت پوست سر خود را در دو حالت شسته شده و شسته نشده ارزیابی می‌کنید. در واقع، آزمایش حساسیت یا آلرژی نشان می‌دهد که پوست سر شما به دکلره و رنگ مو حساس است یا خیر و در حالت شسته شده سالم‌تر باقی می‌ماند یا باید موها را نشسته رنگ کنید.

نکات قبل از رنگ کردن مو

رنگی روشن‌تر از رنگ دلخواهتان انتخاب کنید

یارسولا استفنز، متخصص رنگ موی خانم‌ها در این خصوص می‌گوید: همیشه رنگ موی انتخابی شما یک یا ۲ درجه تیره‌تر از رنگی می‌شود که عکس روی جعبه رنگ نشان می‌دهد پس نسبت به رنگ مویی که مدنظرتان می‌باشد یک یا ۲ درجه روشن‌تر انتخاب کنید تا در نهایت رنگ مویی نزدیک به رنگ مورد نظرتان حاصل آید. به طور حتم بالا بردن شدت رنگ نسبت به کم کردن شدت رنگ کاری ساده‌تر است پس در انتخاب رنگ دقت کنید تا کار به اینجا نکشد.

قبل از رنگ کردن مو، از سلامت موهای خود مطمئن شوید

مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند به تارهای موی شما آسیب برساند. هنگام مخلوط کردن رنگ مو با یک اکسیدان باید همیشه دستورالعمل‌های سازنده را دنبال کنید. قبل از رنگ کردن موهای خود از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید.

حداقل یک یا دو بار در هفته موهای خود را به صورت عمیق نرم کنید. به این ترتیب، موهایتان تغذیه و مرطوب می‌شوند. از یک شامپوی شفاف‌کننده‌ی مو نیز هر دو هفته یک بار استفاده کنید تا محصولات شوینده‌ی مو لابه‌لای موها تجمع نکنند. پس از آن نیز یک نرم‌کننده‌ی موی ملایم به کار ببرید تا موهایتان صاف و نرم شوند. این کار به جلوگیری از هر گونه آسیب به موها کمک می‌کند.

نحوه‌ی بررسی چربی مو پیش از رنگ کردن

به راحتی می‌توانید موهایی را که یک یا دو روز از شسته شدن آن‌ها می‌گذرد، رنگ کنید. بااین‌حال، رنگ کردن موهای چرب ممکن است بر بازدهی رنگ تأثیر بگذارد زیرا رنگدانه‌ها به تارهای مو نمی‌چسبند و موهای شما را بیشتر در معرض آسیب قرار می‌دهند. بنابراین، بهتر است که پیش از رنگ کردن موها بررسی کنید که به اندازه‌ی کافی چرب هستند یا خیر.

برای بررسی چربی مو پیش از رنگ کردن این مراحل را طی کنید:

  • فرق وسط باز کنید و موها را به دو طرف شانه کنید.
  • با استفاده از یک دستمال کاغذی تمیز به موهایی که فرق وسط باز شده‌اند، به آرامی ضربه بزنید.
  • دستمال کاغذی را به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه روی موها نگه دارید.
  • در صورتی که دستمال کاغذی لکه‌های روغن دارد، موهای شما برای رنگ کردن بیش از اندازه چرب است. در مقابل، اگر بخشی از دستمال کاغذی چرب شده یا اصلا دستمال چرب نشده، می‌توانید موها را رنگ کنید.
  • برای بررسی کردن چربی مو می‌توانید دستمال کاغذی را روی ریشه‌ی موها نیز بکشید.

برچسب ها:
نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار