نگرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از اوج گیری کرونا در فارس/ آمار مبتلایان و جان باختگان تا امروز

دفن اموات کرونایی در شیراز

به گزارش اول فارس ، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز آخرین گزارش‌های مربوط به وضعیت کروناویروس در فارس اعلام کرد و از افزایش آمار نمونه گیری های مربوط به شناسایی این بیماری به بیش از ۵۴۱ هزار مورد از ابتدای شیوع بیماری کووید۱۹ در استان فارس خبر داد.

دکتر عبدالرسول همتلی با بیان اینکه تعداد بیماران مثبت قطعی شناسایی شده از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در فارس ۱۵۹ هزار و ۷۶۹ نفر بوده است و افزود: از این تعداد تاکنون ۱۵۴ هزار و ۵۳۸ نفر با بهبودی کامل از بیمارستان ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

همتی با اشاره به بستری بودن ۶۴۷ بیمار مشکوک یا دارای علامت کروناویروس در بیمارستان های استان فارس، گفت: از این تعداد ۱۶۵ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی در بخش های ICU تحت مراقبت های ویژه درمانی قرار دارند.

او همچنین با ابراز تاسف از جان باختن ۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در استان فارس، اضافه کرد: با افزوده شدن این افراد، مجموع جانباختگان از ابتدای شیوع کرونا ویروس تا کنون به دو هزار و ۹۴۹ نفر در استان فارس رسیده است.

آمار جانباختگان استان فارس از ابتدای شیوع کرونا تاکنون

وی افزود: در این ماه ها ۱۴۲۱ نفر از جانباختگان مربوط به شیراز، ۲۲۷ نفر مردودشت، ۱۰۳ نفر کازرون، ۷۳ نفر آباده، ۶۳ نفر داراب، ۴۶ نفر ممسنی، ۴۳ نفر کوار، ۴۲ نفر اقلید، ۳۸ نفر نی ریز، ۳۶ نفر سپیدان، استهبان و لامرد هر کدام ۳۵ نفر، ۳۲ نفر خرامه، ۳۱ نفر زرقان، ۲۸ نفر خرم بید، ۲۷ نفر فیروزآباد، ۲۶ نفر قیروکارزین، ۲۰ نفر پاسارگاد، رستم و سروستان هر کدام ۱۹ نفر، زرین دشت و ارسنجان هر کدام ۱۸ نفر، ۱۷ نفر بوانات، ۱۳ نفر بیضا، کوهچنار و مُهر هرکدام ۹ نفر، ۵ نفر فراشبند و بختگان و سرچَهان نیز هر کدام یک نفر بوده است.

او با اشاره به اینکه شهرستان های یاد شده از جمله شهرستان های زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز هستند، گفت: دیگر آمار جانباختگان استان فارس مربوط به دیگر دانشکده ها و دانشگاه های علوم پزشکی استان بوده است.

همتی با تاکید بر ضرورت مراقبت مردم در موج بعدی این بیماری در فصل زمستان، یادآور شد: بیماری کووید۱۹ پنهان شده، اما به هیچ عنوان از بین نرفته و در جامعه در حال گردش است.

این مقام مسئول از مردم خواست تا ضمن استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی های خانوادگی و تجمعات، شستشو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها و رعایت فاصله فیزیکی را نیز جدی بگیرند تا شاهد کاهش بیشتر این آمار باشیم.

رئیس علوم پزشکی شیراز:فارس برای مواجهه با موج جدید کرونا آماده شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید دارد که از هم اکنون، ارکان مختلف در موضوع مدیریت بیماری کووید ۱۹ در استان فارس، افزایش آمادگی برای مواجهه احتمالی با موج جدید این بیماری را در اولویت قرار دهند.

دکتر مهرزاد لطفی چهارشنبه سوم دی در جلسه ستاد دانشگاهی مدیریت کووید۱۹ علوم پزشکی شیراز، گفت: ستاد مدیریت بیماری کووید۱۹ در این دانشگاه، انجام پیش‌بینی‌های لازم و ارتقاء آمادگی سطوح مختلف بهداشتی و درمانی را برای مواجهه احتمالی با موج جدید این بیماری، در اولویت قرار داده است.

لطفی با تاکید براینکه مردم نیز باید مراقب موج جدید این بیماری در زمستان باشند، گفت: بیماری کووید ۱۹ غیر قابل پیش‌بینی بوده و اکنون تنها راه، مدیریت آن با استفاده از روش‌های تاثیرگذار پیشگیرانه، خصوصا حفظ فاصله فیزیکی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به بسیار خطرناک بودن ویروس کرونا، خاطرنشان کرد: تنها با رعایت استفاده از ماسک و پرهیز از حضور در دورهمی های خانوادگی و تجمعات، شست و شو و ضدعفونی کردن مرتب دست ها و رعایت فاصله فیزیکی می توانیم از سلامت خود و اطرافیانمان مراقبت کنیم و شاهد کاهش بیشتر آمار این بیماری در کشور باشیم.

دکتر مهرزاد لطفی انتخاب شیوه زندگی سالم و رعایت اصول بهداشتی در خانواده ها را در کنترل و مدیریت این بیماری بسیار تاثیرگذار خواند و افزود: درسی که از بحران ها می توان گرفت، داشتن آمادگی، پیش بینی و انتخاب شیوه زندگی سالم است که این عوامل مهم در تامین سلامت جامعه و کاهش اضطراب و استرس بسیار موثر است.

رئیس علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: گاهی با کوچکترین سهل انگاری و رعایت نکردن توصیه های بهداشتی مرتبط با این بیماری، شاهد آسیب دیدن خانواده ها و درگیر شدن با بحرانی هستیم که بسیار ناراحت کننده است.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار