چاپ کد خبر: 13300
24 شهریور 1398

هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی در سال ۹۸ چقدر است؟

548075 403
هزینه خوابگاه‌های با کیفیت یک و دو نفره، حدود ۳۳۰ هزار تومان برای هر ترم تمام می‌شود. هر چه تعداد نفرات در یک اتاق بیشتر شود، هزینه خوابگاه کمتر می‌شود. طوری که برای خوابگاه‌های باکیفیت سه و چهار نفره هزینه خوابگاه ماهانه ۶۶ هزار تومان و هر ترم ۲۶۰ هزار تومان محاسبه شده است. این هزینه‌ها برای دانشجویان روزانه است

 به گزارش اول فارس ، هزینه خوابگاه دانشگاه‌های دولتی برای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ اعلام شده و این روز‌ها دانشگاه‌ها در حال ثبت نام از دانشجویان کارشناسی ارشد هستند. همچنین قرار است همین روز‌ها نتایج کنکور سراسری هم اعلام شود و کسانی که در شهری غیر از شهر محل سکونتشان قبول شوند، ناچار به سکونت در خوابگاه خواهند بود. در این گزارش هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی در سال تحصیلی ۹۸-۹۹ را آورده‌ایم. توجه داشته باشید که هر سال رقمی حدود ۲۰ هزار تومان به هزینه خوابگاه‌های دانشجویان اضافه می‌شود.

هزینه خوابگاه دانشجویی چطور محاسبه می‌شود؟

صندوق رفاه دانشجویان هر سال با یک بخشنامه تکلیف دانشگاه‌ها را مشخص می‌کند و به آن‌ها می‌گوید خوابگاهشان را با چه نرخی در اختیار دانشجویان قرار دهند. در این بخشنامه، خوابگاه‌های دانشجویی سطح بندی می‌شوند. خوابگاه‌های سطح یک و دو بیشترین نرخ را دارند و کمترین نرخ به خوابگاه‌های سطح چهار و پایین‌تر تعلق می‌گیرد. سطح‌بندی خوابگاه‌های دانشجویی بر اساس یکسری فاکتور‌های رفاهی و توسط صندوق رفاه دانشجویان انجام می‌شود.
علاوه بر سطح‌های مختلف، ظرفیت هر اتاق بر نرخ آن تاثیرگذار است. طوری که اتاق‌های یک و دو نفره بیشترین قیمت و اتاق‌های ۹ نفره به بالا کمترین قیمت را در بین خوابگاه‌های دانشجویی دارند. از طرفی هزینه خوابگاه دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان روزانه و شبانه متفاوت است. کسانی که دوره شبانه قبول شوند، باید ۵۰ درصد بیشتر از دانشجویان دوره روزانه برای اجاره خوابگاه پول بدهند.
دانشگاه‌ها علاوه بر خوابگاه‌های مجردی، به دانشجویان متاهل خوابگاه مخصوص ارائه می‌کنند. البته هزینه این خوابگاه‌ها خیلی بیشتر از خوابگاه‌های مجردی است. به خصوص اگر خوابگاه را به صورت مستقل اجاره کنند. دانشجویان متاهل می‌توانند با اجاره خوابگاه متاهلی مشترک حدود ۳۰ درصد در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند.
باید توجه داشته باشید که نرخ‌نامه صندوق رفاه دانشجویان برای همه دانشگاه‌های سراسری وزارت علوم لازم‌الاجرا است و همه بر اساس همین نرخ‌نامه هزینه خوابگاه را محاسبه می‌کنند. تفاوت قیمت احتمالی بین خوابگاه دانشگاه‌های مختلف، به خاطر سطح‌بندی متفاوت هر کدام از خوابگاه‌ها است.
دانشجویانی که مدت تحصیلشان بیشتر از هشت ترم کارشناسی و چهار ترم ارشد طول بکشد، در هزینه خوابگاه مشمول سنوات خواهند شد. طوری که هزینه خوابگاه برای این دانشجویان در اولین ترم، ۱۰۰ درصد و در دومین ترم ۱۵۰ درصد اضافه می‌شود. همچنین اگر تحصیل دانشجو سه ترم بیشتر از سنوات مجاز ادامه پیدا کند، هزینه خوابگاه برای ترم سوم ۲۰۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این دانشجویان مهمان، بورسه و شاغل مشمول ۵۰ درصد افزایش نرخ اجاره خوابگاه خواهند شد.

هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی برای دانشجویان روزانه

دانشجویان روزانه برای بهترین خوابگاه دانشجویی حداکثر هزینه‌ای برابر با ۸۳ هزار تومان ماهانه اجاره پرداخت می‌کنند. این نرخ برای خوابگاه‌های سطح یک و دو است و برای دانشجویانی محاسبه می‌شود که در اتاق یک یا دو نفره سکونت داشته باشند. از آنجایی که هر ترم تحصیلی تقریبا چهار ماه و نیم است، می‌توان نتیجه گرفت که هزینه خوابگاه‌های سطح یک و دو برای اتاق‌های یک و دو نفره، حدود ۳۷۰ هزار تومان برای هر ترم تمام می‌شود. هر چه تعداد نفرات در یک اتاق بیشتر شود، هزینه خوابگاه کمتر می‌شود. طوری که برای خوابگاه‌های باکیفیت سه و چهار نفره هزینه خوابگاه ماهانه ۶۶ هزار تومان و هر ترم ۳۰۰ هزار تومان محاسبه شده است. برای خوابگاه‌های باکیفیت پنج و شش نفره، هزینه اجاره ماهانه به ۵۸ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند و هر ترم ۲۶۰ هزار تومان برای دانشجویان خرج دارد.

هزینه خوابگاه‌های سطح سه دانشگاه‌ها ماهانه ۷۷ هزار تومان برای اتاق‌های یک و دو نفره محاسبه می‌شود. با این تفسیر هزینه هر ترم اجاره خوابگاه سطح سه برای دانشجویان حدود ۳۵۰ هزار تومان خواهد بود. با بالا رفتن تعداد ساکنان در یک اتاق، هزینه کمتر می‌شود. طوری که اتاق‌های سه و چهار نفره سطح سه برای دانشجویان ماهانه ۶۲ هزار تومان و ترمی ۲۸۰ هزار تومان هزینه دارد. این رقم برای خوابگاه‌های پنج و شش نفره به ماهانه ۵۴ هزار تومان و ترمی ۲۴۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

دوره نوع سکونت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
ماهانه ترمی ماهانه ترمی ماهانه ترمی
روزانه یک و دو نفره ۸۳ هزار تومان ۳۷۰ هزار تومان ۷۷ هزار تومان ۳۵۰ هزار تومان ۶۹ هزار تومان ۳۱۰ هزار تومان
سه و چهار نفره ۶۶ هزار تومان ۳۰۰ هزار تومان ۶۲ هزار تومان ۲۸۰ هزار تومان ۵۵ هزار تومان ۲۵۰ هزار تومان
پنج و شش نفره ۵۸ هزار تومان ۲۶۰ هزار تومان ۵۴ هزار تومان ۲۴۰ هزار تومان ۴۸ هزار تومان ۲۲۰ هزار تومان
هفت و هشت نفره ۵۰ هزار تومان ۲۲۰ هزار تومان ۴۶ هزار تومان ۲۱۰ هزار تومان ۴۱ هزار تومان ۱۸۰ هزار تومان
۹ نفر به بالا ۴۱ هزار تومان ۱۸۰هزار تومان ۳۸ هزار تومان ۱۷۰ هزار تومان ۳۴ هزار تومان ۱۵۰ هزار تومان

هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی برای دانشجویان شبانه

دانشجویان شبانه یا همان نوبت دوم باید هزینه بیشتری نسبت به دانشجویان روزانه برای اجاره خوابگاه پرداخت کنند. این هزینه تقریبا یک و نیم برابر هزینه‌ای است که برای دانشجویان روزانه در نظر گرفته می‌شود. طوری که هزینه خوابگاه باکیفیت و سطح یک و دو دانشگاه‌های دولتی ماهانه ۱۲۴ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود که برای اتاق‌های یک و دو نفره است. با توجه به اینکه هر ترم تحصیلی تقریبا چهار ماه و نیم است، می‌توان نتیجه گرفت که هزینه اجاره هر ترم این خوابگاه ۵۶۰ هزار تومان خواهد بود. با بالا رفتن تعداد نفرات ساکن در هر اتاق، هزینه‌ها کمتر می‌شود. طوری که هزینه اجاره ماهانه خوابگاه‌های سه و چهار نفره ۹۹ هزار تومان است و این رقم برای اجاره هر ترم به ۴۵۰ هزار تومان می‌رسد. دانشجویانی که پنج و شش نفره در اتاق‌های خوابگاه سطح یک و دو سکونت دارند، هزینه‌شان هر ترم ۶۰ هزار تومان کمتر است. چراکه هزینه چنین خوابگاهی ماهانه ۸۷ هزار تومان است که برای هر ترم حدود ۳۹۰ هزار تومان تمام می‌شود.

خوابگاه‌های سطح سه که کیفیت پایین‌تری دارند، ماهانه ۱۱۵ هزار تومان برای دانشجویان شبانه هزینه دارند که این هزینه در هر ترم حدود ۵۲۰ هزار تومان خواهد شد. البته این هزینه برای اتاق‌هایی است که فقط یک یا دو دانشجو در آن سکونت دارند. هزینه اجاره خوابگاه‌های سطح سه با ظرفیت سه و چهار نفره برای دانشجویان شبانه، ماهانه ۹۲ هزار تومان و ترمی ۴۱۰ هزار تومان است. این ارقام برای اتاق‌های پنج و شش نفره به ماهانه ۸۱ هزار و ترمی ۳۶۰ هزار تومان می‌رسد.

دوره نوع سکونت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
ماهانه ترمی ماهانه ترمی ماهانه ترمی
شبانه یک و دو نفره ۱۲۴ هزار تومان ۵۶۰هزار تومان ۱۱۵ هزار تومان ۵۲۰ هزار تومان ۱۰۳ هزار تومان ۴۶۰ هزار تومان
سه و چهار نفره ۹۹ هزار تومان ۴۵۰ هزار تومان ۹۲ هزار تومان ۴۱۰ هزار تومان ۸۲ هزار تومان ۳۷۰ هزار تومان
پنج و شش نفره ۸۷ هزار تومان ۳۹۰ هزار تومان ۸۱ هزار تومان ۳۶۰ هزار تومان ۷۲ هزار تومان ۳۲۰ هزار تومان
هفت و هشت نفره ۷۴ هزار تومان ۳۳۰ هزار تومان ۶۹ هزار تومان ۳۱۰ هزار تومان ۶۲ هزار تومان ۲۸۰ هزار تومان
۹ نفر به بالا ۶۲ هزار تومان ۲۸۰ هزار تومان ۵۸ هزار تومان ۲۶۰ هزار تومان ۵۲ هزار تومان ۲۳۰ هزار تومان

هزینه خوابگاه دانشگاه دولتی برای دانشجویان متاهل

دانشجویان متاهل مشغول به تحصیل می‌توانند همراه همسرشان در خوابگاه دانشگاه‌های دولتی سکونت داشته باشند. خوابگاه‌های متاهلی هم به صورت مستقل به دانشجویان متاهل ارائه می‌شود، هم به صورت مشترک. طوری که در این خوابگاه‌ها دو خانواده سکونت خواهند داشت. در خوابگاه‌های متاهلی هم هزینه خوابگاه برای دانشجویان دوره شبانه یا نوبت دوم بیشتر از دانشجویان دوره روزانه است.

اگر زوج دانشجو بخواهند در خوابگاه متاهلی مستقل سکونت داشته باشند، باید ماهانه ۱۶۵ هزار تومان معادل ترمی حدود ۷۴۰ هزار تومان هزینه خوابگاه بپردازند. البته این رقم مربوط به خوابگاه‌های سطح یک و دو است. هزینه خوابگاه متاهلی سطح سه ماهانه ۱۵۴ هزار تومان یعنی ترمی حدود ۶۹۰ هزار تومان محاسبه می‌شود. دانشجویان متاهل در صورت سکونت در خوابگاه‌های متاهلی مشترک، هزینه‌شان تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند. طوری که هزینه اجاره ماهانه برای خوابگاه متاهلی مشترک سطح یک و دو ۱۱۶ هزار تومان است که در هر ترم رقمی حدود ۵۲۰ هزار تومان برای دانشجویان روزانه هزینه دارد.

دانشجویان متاهل دوره شبانه یا نوبت دوم هزینه‌شان بیشتر است. آن‌ها برای اجاره خوابگاه‌های سطح یک و دو به صورت مستقل باید ماهانه ۲۴۸ هزار تومان معادل ترمی یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان هزینه بپردازند. این خوابگاه‌ها، گران‌ترین خوابگاه‌ها در بین دانشگاه‌های وزارت علوم به حساب می‌آیند. هزینه سکونت در خوابگاه‌های متاهلی مشترک برای دانشجویان شبانه کمتر و ترمی حدود ۷۸۰ هزار تومان است.

دوره نوع سکونت سطح یک و دو سطح سه سطح چهار
ماهانه ترمی ماهانه ترمی ماهانه ترمی
روزانه مستقل ۱۶۵ هزار تومان ۷۴۰ هزار تومان ۱۵۴ هزار تومان ۶۹۰ هزار تومان ۱۳۷ هزار تومان ۶۲۰ هزار تومان
مشترک ۱۱۶ هزار تومان ۵۲۰ هزار تومان ۱۰۸ هزار تومان ۴۹۰ هزار تومان ۹۶ هزار تومان ۴۳۰ هزار تومان
شبانه مستقل ۲۴۸ هزار تومان یک میلیون و ۱۲۰ هزار تومان ۲۳۱ هزار تومان یک میلیون و ۴۰ هزار تومان ۲۰۶ هزار تومان ۹۳۰ هزار تومان
مشترک ۱۷۳ هزار تومان ۷۸۰ هزار تومان ۱۶۱ هزار تومان ۷۲۰ هزار تومان ۱۴۴ هزار تومان ۶۵۰ هزار تومان

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار