چاپ کد خبر: 84393
1 خرداد 1401

هشدار آتش نشانی شیراز در خصوص مرگ ناشی از سرویس کولر

شهروندان هنگام سرویس کولر‌های آبی مراقب خطر برق گرفتگی باشند.

به گزارش اول فارس، محمد هادی قانع رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: با توجه به آغاز فصل گرما و راه اندازی کولرها شهروندان مراقب خطر برق گرفتگی باشند.

او با بیان این که شایع‌ترین موارد حوادث برق‌گرفتگی به کولر‌های آبی مربوط می‌شود و هر سال تعدادی از شهروندان با رعایت نکردن اصول ایمنی برق در کولر‌های آبی، به برق‌گرفتگی دچار می‌شوند، تاکید کرد: راه اندازی کولر‌ها نیازمند تجربه و تخصص است و سرویس کاران مجاز و مجرب آن ها را راه اندازی کنند.

قانع گفت: شهروندان پیش از هر گونه اقدام و یا برداشتن درب‌های کولر، برای اطمینان بیشتر از وصل نبودن برق، بدنه کولر را با فازمتر امتحان کنند.

او توصیه کرد: راه اندازی کولر‌هایی که در بالکن و یا نقاط مرتفعی قرار دارند و خطر سقوط وجود دارد، حتما ابتدا محل استقرار خود را تثبیت و از راه‌های ایمن برای نصب و سرویس کولر استفاده کنند.

رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز گفت: تحت هیچ شرایطی به ترمینال برق دست نزنید، اگر لازم است پمپ یا موتور تعویض شود حتما یک برق کار حرفه‌ای خبر کنید.

قانع گفت: از ریختن و پاشیدن آب به منظور مرطوب سازی پوشال‌ها بر روی بدنه کولر خودداری کنید، زیرا می‌تواند موجب برق گرفتگی شود.

او با بیان اینکه با رعایت نکات ایمنی از حوادث غیر قابل جبران جلوگیری کنند، افزود: چند روز پیش مردی ۲۷ ساله که برای بررسی سرویس سالانه کولر آبی ساختمان بر روی پشت‌بام رفته بود، به دلیل رعایت نکردن موارد ایمنی بر اثر برق‌گرفتگی جان خود را از دست داد.

او اظهارداشت: آتش‌نشانان بلافاصله به محل حادثه اعزام شده و در محل حادثه حضور پیدا کردند، در مرحله اول اقدام به قطع برق و خارج کردن شخص از محل کردند و پس از آن تکنسین‌های اورژانس حاضر در محل حادثه عملیات احیا را شروع کردند، اما فرد جان خود را در همان زمان اولیه از دست داده بود.

نظرات خود را برای ما ارسال کنید

آخرین اخبار